Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wspólnota" podsumowała kadencję samorządu. Jak wypadły gminy z rejonu Proszowic i Miechowa

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Największy skok w kategorii finansowej rankingu zanotowały Radziemice
Największy skok w kategorii finansowej rankingu zanotowały Radziemice Aleksander Gąciarz
Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" opublikowało ranking, w którym podsumowuje kończącą się kadencję samorządów. Gminy z powiatów proszowickiego i miechowskiego raczej rzadko znajdują się w krajowej czołówce, choć jest kilka wyjątków.

Ranking obejmuje lata 2018-2022 i składa się z kilku zestawień: jednego ogólnego oraz czterech cząstkowych. Gminy zostały podzielone na kategorie, z których nas interesują trzy: miasta powiatowe, miasteczka oraz gminy wiejskie.

W zestawieniu określonym jako „sukces finansowy” pod uwagę brany był przyrost budżetu gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W tym wypadku najwyższym miejscem mogą się pochwalić Proszowice, które znalazły się na 50. miejscu w kraju wśród 267 sklasyfikowanych miast powiatowych.

Jednak na uwagę w tej klasyfikacji zasługuje 56. miejsce wśród gmin wiejskich, które zajęła gmina Radziemice. Po pierwsze jest to awans z miejsca numer 1414, a poza tym w tej kategorii sklasyfikowano ponad półtora tysiąca samorządów wiejskich.
W powiecie miechowskim najwyżej sklasyfikowane w tej kategorii są Miechów (144. wśród miast powiatowych) oraz Racławice (253. wśród gmin wiejskich).

Druga klasyfikacja dotyczy „sukcesu ekonomicznego”. W tym wypadku oceniający brali pod uwagę takie czynniki jak liczba zarejestrowanych bezrobotnych, czy nowych podmiotów gospodarczych. W tym wypadku raczej żaden z lokalnych samorządów nie ma wielkich powodów do zadowolenia. 150. miejsce Proszowic, czy 250. Miechowa wśród miast powiatowych na pewno budzą niedosyt. W przypadku pozostałych gmin miejsca były jeszcze bardziej odległe.

Inaczej wygląda sytuacja w klasyfikacji „sukces infrastrukturalny”, gdzie brane pod uwagę były takie elementy jak ilość wydatków z funduszy unijnych, powierzchnia nowych mieszkań, liczba nowych mieszkańców przyłączonych do kanalizacji i oczyszczalni ścieków, przyrost długości ścieżek rowerowych itd. W tym przypadku zwraca uwagę bardzo wysoka, bo 4. w kraju pozycja Nowego Brzeska w kategorii „miasteczek”. W przypadku miast powiatowych Proszowice zajęły 60. a Miechów 156. miejsce w kraju.

Nowe Brzesko znalazło się wysoko również w zestawieniu zatytułowanym „sukces społeczny”, gdzie uwzględniono takie wskaźniki jak wyniki egzaminu ósmoklasisty, liczbę dzieci objętych opieką żłobkowa, wydatki na ochronę powietrza. Nadwiślańska gmina znalazła się na 38. miejsce wśród miasteczek. Bardzo wysoko wśród gmin wiejskich jest natomiast Gołcza (40. miejsce). Nieźle wypadły też Koniusza (146.) i Pałecznica (174.)

Podsumowaniem rankingu jest ogólna ocena, biorąca pod uwagę wszystkie zestawienia cząstkowe. Wśród miast powiatowych Proszowice uplasowały się na 89., a Miechów na 135 miejscu w kraju.

W kategorii miasteczek Nowe Brzesko jest sklasyfikowane na 176. pozycji (na 631 ogółem).

Wreszcie wśród gmin wiejskich najwyżej są Pałecznica (243.) oraz Gołcza (540.).

Autorzy tegorocznego rankingu zwracają uwagę, że kończąca się kadencja samorządu znacząco różniła się od poprzednich. Wpływ na to miała pandemia, wojna na Ukrainie i będący jej skutkiem napływ uchodźców, wysoka inflacja oraz działania centralizacyjne prowadzone przez rząd.

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski