18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wstydliwy pomnik

Redakcja
To już druga edycja konkursu, bowiem pierwsza ze względu na zbyt tradycyjne podejście uczestniczących w niej artystów została unieważniona.

Projekt myślenickiego rzeźbiarza Józefa Polewki zajął drugie miejsce, ale cały czas ma szanse na zwycięstwo

Józef Polewka, rzeźbiarz z Myślenic, mieszkający w Jaworniku oraz Jerzy Maciejowski, malarz z Warszawy, otrzymali drugą nagrodę w konkursie na projekt pomnika upamiętniającego 750-lecie lokacji Krakowa.

- Ze względu na werdykt jury musieliśmy podjąć decyzję o zmodyfikowaniu naszego projektu - _mówi Józef Polewka. - _Zrezygnowaliśmy z jednostronności rzeźby przedstawiającej postać Bolesława Wstydliwego i jego żony. Ze względu na charakter miejsca, w jakim ma stać pomnik, uczyniliśmy projekt bardziej otwartym. Monument swoją prostotą i syntetyczną formą ma odnosić się do czasów, w których powzięto zamysł założenia miasta, symbolizować wagę tej decyzji oraz siłę władcy, który ją podjął.
Zanim artyści przystąpili do realizacji projektu, skorzystali z wiedzy dr. nauk humanistycznych krakowskiego Collegium Medicum UJ Ryszarda Gryglewskiego, który odsłonił przed nimi fakty historyczne oraz nakreślił charakterystykę epoki, w której Bolesław Wstydliwy nadał Krakowowi akt lokacyjny.
- Koncepcja naszego pomnika w kwestii użycia materiału do jego wykonania jest otwarta - _mówi Józef Polewka. - _Przewidujemy zastosowanie dwóch rodzajów materii: brązu oraz kamienia. Dwie figury władcy oraz jego żony zostaną wykonane z brązu lub granitu.
Dywagacje te są jednak na razie czysto teoretyczne bowiem duet Polewka - Maciejowski zajął w konkursie drugie miejsce. Pierwsze przypadło w udziale zespołowi z Warszawy, w szeregach którego znalazł się m.in. były wykładowca Polewki na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP prof. Jan Kucz. Teraz o tym, który z projektów będzie realizowany, zadecyduje prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. - _Druga nagroda jest dla mnie satysfakcjonująca, bowiem przegrać z zespołem, w którym znalazł się tak wspaniały rzeźbiarz jakim jest profesor Jan Kucz to żaden wstyd - _mówi Polewka.
Jeśli uda się wygrać z warszawską grupą i projekt Polewki oraz Maciejowskiego zostanie przewidziany do realizacji, artyści będą musieli wykonać monument o wysokości czterech i pół metra, tyle bowiem mierzy pomnik w skali 1:1. Najpierw wykonany zostanie model w gipsie, potem forma, zaś dzieło zwieńczy giser.
Projekty pomników wykonane przez zespół warszawski oraz duet Polewka/Maciejowski można teraz oglądać, do 30 marca, w budynku sesyjnym rady dzielnicy Kraków-Podgórze.
Przypomnijmy, że Józef Polewka jest absolwentem Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Artysta godzi pracę zawodową z prowadzeniem lekcji w krakowskim Liceum Sztuk Plastycznych oraz prezesowaniem myślenickiemu Stowarzyszeniu "Wspólnota Myślenice".
KATARZYNA HOŁUJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski