Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyborcze roszady radnych i kandydatów

Barbara Ciryt
Opozycyjni radni powiatowi Jarosław Łojek i Jan Węgrzyn startują do wyborów z list obecnego koalicjanta
Opozycyjni radni powiatowi Jarosław Łojek i Jan Węgrzyn startują do wyborów z list obecnego koalicjanta Fot. Barbara Ciryt
Powiat krakowski. Zmieniają opcję, rezygnują z samorządu lub nie znajdują miejsca na liście.

Troje obecnych radnych powiatowych nie znalazło się na listach wyborczych do przyszłej Rady Powiatu Krakowskiego. Dwóch: Władysław Kusiński i Janusz Cerek wycofało się z pracy w samorządzie i nie chcieli nigdzie kandydować.

– Mogli znaleźć się na naszych listach. Rezygnacja z ubiegania się o mandat była ich suwerenną decyzją – zapewnia Adam Wójcik, szef Stowarzyszenia Porozumienie Pod­krakowskie. Z komitetów tej organizacji kandydowali w ubiegłej kadencji.

Na listach swojej partii miejsca nie znalazła obecna wice­starosta Urszula Stochel. Do rady kończącej obecnie kadencję weszła z list PO, ale teraz w jej okręgu w Skawinie listy zostały ułożone bez niej.

Jednak nie zrezygnowała z kandydowania. Znalazła się na listach PSL, z ta różnicą, że nie do Rady Powiatu Krakowskiego, a do Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Tym samym rywalizuje nie z dotychczasowymi kolegami z powiatu, ale przede wszystkim z Jackiem Krupą, kandydującym do Sejmiku z list PO.

Tymczasem o 29 mandatów w powiecie krakowskim ubiega się 288 osób.

Nie obyło się bez niespodzianek. Jedni ze zdecydowanych opozycjonistów: Jarosław Łojek i Jan Węgrzyn ze Wspólnoty Samorządowej (która w poprzednich wyborach zdobyła trzy mandaty) uznali, że lepiej będzie im w ugrupowaniu, które krytykowali.

Przeszli do Porozumienia Podkrakowskiego, którego radni w kończącej się kadencji tworzyli koalicję z Platformą Obywatelską.

Jan Węgrzyn od dawna sprzyjał koalicji, choć na początku mijającej kadencji oburzał się na sposób sprawowania władzy przez zarząd powiatu. W jego ślady poszedł Jarosław Łojek.

– Nie jestem członkiem Porozumienia Pod­krakow­skiego, ale do startu z jego listy przekonała mnie dobra współpraca ze starostą – mówi. – W ostatnim czasie powiat realizował sporo inwestycji drogowych w moim okręgu – gminach Kocmyrzów-Lubo­rzyca i Słomniki.

Kolejna zmiana dotyczy Pawła Chochoła. Do obecnej rady wszedł z list PO (które miało największą liczbę mandatów) i został przewodniczącym Rady Powiatu. Rok potem z inicjatywy starosty Józefa Krzy­wo­rzeki został odwołany z funkcji przewodniczącego.

Opuścił też Platformę i znalazł się w partii Jarosława Go­wina Polska Razem. Z tą partią wiązał start w wyborach do Sejmiku. Jednak Polska Razem ma na tym szczeblu wspólne listy z PiS, Chochół nie znalazł tam miejsca. Kandyduje do Rady Powiatu ze Wspólnoty Samorządowej, ale z gminy Zielonki, choć dotąd reprezentował gminę Krze­szo­wice.

– Kupiłem mieszkanie w Zielonkach i kandyduję z miejsca, w którym jestem zameldowany – mówi Chochół.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski