Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019. Pełne listy kandydatów na posłów i senatorów poznamy po 3 września, najważniejsze komitety już odkryły karty

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Prawo i Sprawiedliwość, a także Koalicja Obywatelska przedstawiły już pełne listy kandydatów na posłów. Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej ujawniły nazwiska liderów, którzy mają zapewnić tym ugrupowaniom dobry wynik.

Za niespełna osiem tygodni odbędą się wybory parlamentarne. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że ich wynik w Małopolsce jest przesądzony. Wygra PiS, bo poparcie dla tej partii w naszym województwie należy do najwyższych w kraju. Otwarte pozostaje tylko pytanie, na ile opozycji uda się zmniejszyć skalę porażki i czy do Sejmu z naszego regionu dostaną się kandydaci z list PSL i SLD.

Ludowcy przede wszystkim liczą na mandat poselski z Tarnowa, gdzie liderem listy jest ich szef Władysław Kosiniak-Kamysz. W Krakowie od lat PSL przegrywa, tym razem na czele listy postawiło posłankę Kukiz’15 Agnieszkę Ścigaj, która cztery lata temu weszła do Sejmu.

Lewica stawia z kolei na Małopolskę zachodnią, gdzie na jedynce wystawia szefa małopolskich struktur SLD Ryszarda Śmiałka, a do Senatu (po uzgodnieniu z Koalicją Obywatelską i PSL) - byłego senatora Janusza Bargieła. W Krakowie liderem lewicowej listy będzie Maciej Gdula, który w ostatnich eurowyborach przewodził liście Wiosny Roberta Biedronia.

Listy Koalicji Obywatelskiej są pełne nazwisk znanych w polityce od lat. Jedyna zauważalna zmiana to postawienie na ich czele kobiet, jedynie w Krakowie liderem jest Paweł Kowal, związany kiedyś z PiS.

Najciekawiej zapowiada się walka o Senat, zwłaszcza pod Wawelem. Cztery lata temu dwa mandaty senatorskie ze stolicy Małopolski przypadły PO - zdobyli je Bogdan Klich i Jerzy Fedorowicz. Przeciwko pierwszemu PiS wstawia teraz związanego z Jarosławem Gowinem, ale mało znanego Krzysztofa Mazura, który ma przyciągnąć młodych wyborców. W szranki z drugim stanie prof. Jan Duda, ojciec prezydenta RP.

W pozostałych sześciu małopolskich okręgach wyborczych do Senatu faworytami są kandydaci PiS. Niespodziankę może sprawić burmistrz Wieliczki Artur Kozioł (KO), przeciwko któremu w okręgu wielicko-brzeskim stanie prof. Włodzimierz Bernacki, obecny poseł PiS. W okręgu nowosądeckim, mateczniku PiS, opozycja wciąż nie ma kandydata.

Posłowie skazani na porażkę

Listy kandydatów do Sejmu dwóch najważniejszych uczestników wyborczej rozgrywki są bardzo podobne do tych sprzed czterech lat. Pełno na nich posłów, którzy chcą walczyć o reelekcję. Nie wszystkim się to uda, a rywalizacja będzie bardzo zacięta. Trzeba pamiętać, że najbardziej zacięta walka toczy się między kandydatami z tej samej listy - wyborca idący głosować wie, jaką partię popiera, ale kandydaci tej partii chcą, by krzyżyk postawił przy ich nazwisku, a nie partyjnego kolegi.

Krakowską listę KO otwiera Paweł Kowal, kiedyś związany z PiS. Jego start z listy opozycyjnej oznacza, że jeśli uzyska ona podobny wynik jak PO cztery lata temu, to któryś z obecnych posłów Platformy będzie się musiał pożegnać z ławą sejmową. A przecież wysokie miejsce ma również Aleksander Miszalski, szef PO w Małopolsce, a ostatni jest poseł Jerzy Meysztowicz, który cztery lata temu posłem został z listy Nowoczesnej. O tym, jak ciasno jest na liście KO niech świadczy choćby fakt, że były poseł i były marszałek małopolski Jacek Krupa jest dopiero 20.

Ciasno mają również krakowscy kandydaci PiS. Wprawdzie wicepremier Jarosław Gowin sam wybrał sobie ostatnie, 28. miejsce, ale dobrej pozycji w Małopolsce zabrakło dla minister przedsiębiorczości z Krakowa Jadwigi Emilewicz, która lideruje PiS w... Poznaniu.

Zagrożeniem dla obecnych posłów partii rządzącej będzie wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Wprawdzie cztery lata temu też startował do Sejmu i sukcesu nie odniósł, ale wtedy znany był głównie w Skawinie, teraz jest rozpoznawalny w całym regionie.

Niespodzianki...

Nie tylko wojewoda będzie konkurentem dla obecnych posłów PiS. Na 23 miejscu krakowskiej listy jest Bogdan Pęk.

To były senator tego ugrupowania, wcześniej poseł PSL i europoseł LPR, obecnie radny małopolskiego sejmiku. Jego zdjęcia, pokazujące jak leży na korytarzu hotelu sejmowego, wykluczyły go z wielkiej polityki. Okazało się, że okres karencji minął już rok temu, kiedy Bogdan Pęk wystartował (skutecznie) w wyborach do sejmiku. Teraz może znowu dostać się do Sejmu, a jego syn Marek do Senatu (walczy o reelekcję w okręgu podkrakowskim).

Niespodzianką może być nieobecność na liście PiS małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, znanej z kontrowersyjnych wypowiedzi. Ona sama przyznawała, że została zgłoszona, ale widocznie jej wyrazistość uznano za minus i ostatecznie władze partii nie umieściły jej wśród kandydatów do Sejmu.

...i żadnych sensacji

Za to trudno mówić o niespodziankach w przypadku liderów, którzy mają ciągnąć listy PSL i SLD.

Ludowcy, którzy do wyborów idą z Kukiz’15, cztery małopolskie okręgi podzielili między siebie po połowie. W Tarnowie listę otwiera poseł i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, w Nowym Sączu - radna sejmiku Urszula Nowogórska. Obecni posłowie Kukiz’15 są liderami list PSL w Krakowie (Agnieszka Ścigaj) i Małopolsce zachodniej (Józef Brynkus).

SLD trzy spośród czterech małopolskich jedynek oddał Wiośnie Roberta Biedronia. Sobie sojusz zapewnił pierwsze miejsce w zachodniej Małopolsce, gdzie zawsze poparcie dla lewicy było największe i gdzie dobry wynik może zapewnić miejsce w Sejmie. Tam liderem listy SLD będzie szef małopolskich struktur tej partii Ryszard Śmiałek. W Krakowie jedynką ma być Maciej Gdula, w Nowym Sączu - Jakub Bocheński, w Tarnowie - Jacek Jabłoński. O sukces będzie im trudno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski