Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024: Na listach kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmiku Województwa Małopolskiego wiele znanych nazwisk

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Na I miejscach list kandydatów do Sejmiku Województwa Małopolskiego znajdują się m.in.: Iwona Gibas, Łukasz Smółka i Jan Tadeusz Duda
Na I miejscach list kandydatów do Sejmiku Województwa Małopolskiego znajdują się m.in.: Iwona Gibas, Łukasz Smółka i Jan Tadeusz Duda Archiwum PPG/ malopolska.pl
Jak poinformowali w sobotę, 17 lutego dziennikarze rmf24.pl - Zarząd Wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości zatwierdził listy kandydatów do Sejmiku Województwa Małopolskiego. O głosy wyborców w wyborach samorządowych 2024 powalczą między innymi: obecny przewodniczący Sejmiku Jan Tadeusz Duda, wicemarszałkowie województwa małopolskiego: Łukasz Smółka i Józef Gawron, a także odwołana w ostatnim czasie z funkcji małopolskiego kuratora oświaty Barbara Nowak. Na listach pojawiają się również nazwiska byłych wicewojewodów województwa małopolskiego: Mateusza Małodzińskiego i Ryszarda Pagacza, a także prezesa Kopalni Soli Wieliczka - Pawła Nowaka. Łącznie do zdobycia w całej Małopolsce jest 39 mandatów.

W wyborach samorządowych do Sejmiku województwo małopolskie jest podzielone na sześć okręgów:

  1. Powiaty: olkuski, chrzanowski, oświęcimski, miechowski - 5 mandatów
  2. Powiaty: proszowicki, krakowski, wielicki - 6 mandatów
  3. Miasto Kraków - 8 mandatów
  4. Powiaty: wadowicki, myślenicki, suski, nowotarski, tatrzański - 7 mandatów
  5. Powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski, Miasto Tarnów - 7 mandatów
  6. Powiaty: limanowski, gorlicki, nowosądecki, Miasto Nowy Sącz - 6 mandatów

Jak w miniony weekend poinformowało radio RMF FM, są już znane pierwsze nazwiska kandydatów z list Prawa i Sprawiedliwości, którzy powalczą o mandaty do Sejmiku.

W pierwszym okręgu wyborczym listę otwiera Iwona Gibas czyli obecny członek zarządu województwa małopolskiego, a także wieloletnia dyrektor biura poselskiego Beaty Szydło. Na drugim miejscu z kolei jest radny województwa małopolskiego i dyrektor Szpitala św. Anny w Miechowie - Mirosław Drożdż. Trzecie miejsce na liście zajmuje Agnieszka Ścigaj, lecz w tym wypadku jest to jedynie zbieżność nazwisk z obecną posłanką.

W drugim okręgu wyborczym pierwsze miejsce na liście należy do obecnego wicemarszałka województwa małopolskiego Łukasza Smółki. Na drugim miejscu jest radny województwa Bogdan Pęk - poseł na Sejm II, III i IV kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI kadencji, a także senator VIII kadencji. Na trzecim miejscu pojawia się nazwisko Pawła Nowaka czyli prezesa Kopalni Soli "Wieliczka".

Trzeci okręg wyborczy i pierwsze miejsce na liście prezentuje obecny Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, a także ojciec prezydenta RP - Jan Tadeusz Duda. Na drugim miejscu pojawia się nazwisko byłego wicewojewody województwa małopolskiego - Mateusza Małodzińskiego, który od 2015 roku pracował jako doradca wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, następnie od 2019 do 2022 jako asystent posłanki do Parlamentu Europejskiego Beaty Mazurek. Trzecia na liście jest niedawno odwołana ze stanowiska małopolskiego kuratora oświaty - Barbara Nowaka. W tym okręgu znamy również nazwisko kandydata, który pojawia się na czwartym miejscy i w tym wypadku jest to radny wojewódzki Andrzej Ziobro.

W czwartym okręgu wyborczym na pierwszym miejscu na liście jest Rafał Stuglik czyli obecny radny wojewódzki, a także szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Na drugim miejscu listy jest Danuta Kawa - radna wojewódzka i dyrektorka Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Budzów. Trzecie miejsce na liście zajmuje Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu.

Ryszard Pagacz, czyli były wicewojewoda małopolski otwiera listę wyborczą w okręgu piątym. Na drugim miejscu z kolei pojawia się nazwisko obecnego wicemarszałka województwa małopolskiego czyli Józefa Gawrona. Trzecie miejsce zajmuje członek zarządu województwa małopolskiego Marta Lech-Malec, która była również członkiem rad nadzorczych m.in.: Tauron Czech Energy oraz PZU Pomoc. Na czwartym miejscu w tym okręgu jest nazwisko Kazimierza Koprowskiego - prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W szóstym okręgu na pierwszym miejscu listy jest obecny prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej - Grzegorz Biedroń, który m.in. pełnił funkcje burmistrza Limanowej i radnego Rady Miejskiej w Limanowej. Drugie miejsce należy do Jadwigi Wójtowicz - Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gorlicach. Trzecie miejsce na liście zajmuje Jan Duda, były poseł, który w Sejmie VIII kadencji zasiadał w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jan Duda w 1980 r. zakładał również rolniczą Solidarność w rodzinnych Gołkowicach oraz Starym Sączu.

Aktualnie klub Prawa i Sprawiedliwości ma w Sejmiku Województwa Małopolskiego większość - 23 mandaty. Reszta należy do: Koalicji Obywatelskiej – 11 radnych, Polskiego Stronnictwa Ludowego – 4 radnych, Niezrzeszeni – 1 radny.

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski