Wybory samorządowe. W Wieliczce szykuje się ostre starcie...

Wybory samorządowe. W Wieliczce szykuje się ostre starcie [aktualizacja]

Zdjęcie autora materiału
Jolanta Białek

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne ©Mariusz Kapala

Prawo i Sprawiedliwość zaczyna odsłaniać karty. W piątek poinformowano, kto będzie kandydował z ramienia tego ugrupowania na burmistrza Wieliczki oraz na wójta Biskupic. W obu gminach zapowiada się tej jesieni bardzo zacięta walka o władzę
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne ©Mariusz Kapala

Kandydatką PiS na burmistrza Wieliczki będzie posłanka Urszula Rusecka, natomiast o fotel wójta Biskupic powalczy Roman Wcisło, szef zarządu PiS w powiecie wielickim, od trzech kadencji radny powiatu wielickiego.

W przypadku Wieliczki trudno mówić o dużym zaskoczeniu, bo informacje, że to właśnie posłanka Rusecka będzie kandydatką PiS na burmistrza podkrakowskiego miasta krążyły już od kwietnia.

Inaczej jest w Biskupicach. Kandydatura Wcisły na wójta tej gminy pojawiła się dopiero w ostatnim czasie, niedługo po tym, gdy szef powiatowego PiS-u został odwołany z funkcji etatowego członka Zarządu Powiatu Wielickiego i wrócił do pracy w biskupickim Urzędzie Gminy.

Wieliczka. „PiS kontra PiS”. Burmistrz kontra była wice


Urszula Rusecka poinformowała, że będzie kandydować na najwyższe stanowisko w Wieliczce wczoraj, m.in. na antenie Radia Kraków. Walkę o reelekcję zapowiedział już także Artur Kozioł, szef miasta od 2006 roku (który wybory samorządowe w 2014 roku wygrał w pierwszej turze, zdobywając 59,9 proc. głosów mieszkańców).

Te kandydatury oznaczają, że w Wieliczce szykuje się niecodzienna „wyborcza sytuacja”. Nie tylko walka, którą można zdefiniować jako „PiS kontra PiS” (Artur Kozioł w 2006 roku szedł do wyborów pod szyldem PiS, a w roku 2010 i 2014 z poparciem tej partii), ale także starcie osób będących jeszcze niedawno, bo w 2016 roku bliskimi współpracownikami.

Urszula Rusecka była wiceburmistrzem Wieliczki (w latach 2010-2014), a potem - pełnomocnikiem burmistrza Wieliczki ds. edukacji i radną małopolskiego sejmiku.

Co ciekawe, jest ona formalnie nadal pracownikiem wielickiego Urzędu Miasta, bo gdy w 2016 roku została posłanką, wzięła tu bezpłatny urlop. - Na razie Urszula Rusecka nie złożyła prośby o rozwiązanie z nią umowy o pracę - informowali wczoraj po południu pracownicy wielickiego magistratu.

Od mniej więcej dwóch lat burmistrz Wieliczki i posłanka są w swoistym konflikcie. Już przed rokiem Urszula Rusecka (jest ona także koordynatorem okręgowym do spraw wyborów samorządowych 2018 z ramienia PiS), zapowiadała, że partia Jarosława Kaczyńskiego wystawi w Wieliczce kandydata na burmistrza i nie będzie nim Artur Kozioł.

Posłanka Rusecka nie odbierała wczoraj - a także w czwartek - telefonów. Nie udało nam się skontaktować również z burmistrzem Koziołem (przebywa na urlopie).

Natomiast Magdalena Golonka, rzeczniczka prasowa wielickiego magistratu stwierdziła, że „kandydatura posłanki Ruseckiej nie jest tam zaskoczeniem”. - Domyślaliśmy się takiego scenariusza od dawna, od czasu, kiedy po Światowych Dniach Młodzieży 2016 pani poseł złożyła doniesienie na burmistrza do CBA (potem takich spraw było więcej, prokuratura je umorzyła - red.). Wiedzieliśmy, że wcześniej czy później posłanka będzie musiła wystąpić przeciwko burmistrzowi już otwarcie - powiedziała „Dziennikowi Polskiemu” Magdalena Golonka.

Dziś skontaktowała się z ''Dziennikiem Polskim" posłanka Urszula Rusecka. Oświadczyła, że nigdy nie złożyła doniesienia do CBA na burmistrza Wieliczki.

Jednak wielicki Urząd Miasta podtrzymuje, że było takie zgłoszenie i "magistrat dysponuje dokumentami w tej sprawie".

Biskupice. Tłok po władzę. Obecny wójt do powiatu


- Nie podjąłem jeszcze decyzji czy będą kandydował ponownie na wójta. Poinformuję o tym po powrocie z urlopu - mówił nam w ubiegłym tygodniu wójt Biskupic Henryk Gawor (szefuje on gminie od 2010 roku, jest związany z PiS), tuż przed swoim urlopem, zaplanowanym, jak powiedział, do 17 sierpnia. Z nieoficjalnych informacji wynika, że informację „decyzja po urlopie” usłyszeli także radni gminy Biskupice.

Tymczasem w piątek pojawiła się informacja, że podczas jesiennych wyborów kandydatem PiS na wójta Biskupic będzie Roman Wcisło. Tym samym można wnioskować, że Henryk Gawor pójdzie z PiS do Rady Powiatu (partia widzi w nim nowego wielickiego starostę).

W boju o rządzenie Biskupicami, Roman Wcisło ma mieć co najmniej trzech rywali. Start na wójta zapowiadają tu także: obecna wicewójt Biskupic Renata Gawlik, przewodniczący Rady Gminy Biskupice Artur Chmiela i dyrektor szkoły w Sławkowicach Dariusz Zawiślan.

Przymiarki do władzy: Niepołomice, Gdów, Kłaj


Gmina Niepołomice
O kolejną kadencję powalczy Roman Ptak. Burmistrz Niepołomic (od 2009 roku) ma mieć rywala z PiS. Wcześniej pojawiały się informacje, że może być nim były poseł Jan Ziobro, ale teraz wymieniana jest w tym kontekście radna miejska Niepołomic od kilku kadencji, Anna Front ze Staniątek (a Jan Ziobro ma być kandydatem z list PiS do Sejmiku).

Gmina Gdów
Rywalem Zbigniewa Wojasa, wójta Gdowa od 2002 r., ma być kandydat PiS: Adam Baran, były dyrektor gdowskiego Zespołu Szkół, radny Gdowa tej kadencji.

Gmina Kłaj
Wójt Zbigniew Strączek, który wystartuje na trzecią kadencję, nie będzie miał prawdopodonie kontrkandydata PiS. Ale o fotel wójta Kłaja zamierza ubiegać się także sołtys Łysokań Krzysztof Sołtyk.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Wszystkie ceny w górę - susza niszczy plony

Źródło: vivi24

Komentarze (36)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wybory

kika (gość)

Zgłoś naruszenie treści

cieszy fakt ,że baba rusecka wykiwała palanta kozioła

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A może by tak prawybory.

Romana (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Wróbelki Ćwierkają, że w gminie Biskupice kandydatów będzie wielu:
Pani Jolanta K.Ż
Pani Renata G.
Pani Roman W.
Pan Zawiślan
Pan Artur Ch.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jakie jest zadłużenie Wieliczki?

czytelnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

Czy ktoś wie jakie jest obecne zadłużenie Wieliczki?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
na wójta Biskupic

nowy mieszkaniec Biskupic (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

Dlaczego w gminie Biskupice ciągle wójtami zostają osoby z poza gminy , a tak nie powinno być gdyż gospodarz pilnuje swojego podwórka, czy nie ma żadnego mieszkańca w tej gmnie który ma głowę na...rozwiń całość

Dlaczego w gminie Biskupice ciągle wójtami zostają osoby z poza gminy , a tak nie powinno być gdyż gospodarz pilnuje swojego podwórka, czy nie ma żadnego mieszkańca w tej gmnie który ma głowę na karku? z tego co mi wiadomo z proponowanych kandydatów żaden nie jest mieszkańcem tej gmny. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Biskupice

Biskupice (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Bzdura bo Pani Jola mieszka w gminie od urodzenia

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
JEST

PIPA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Jest jeden kandydat z terenu naszej Gminy! Artur Chmiela. Urodził się i wychował tutaj, na czas budowy swojego domu zamieszkał u żony w gminie Wieliczka.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kandydat Chmiela

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

To gdzie mieszka Pan Chmiela a gdzie jest zameldowany?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Aby móc wybierać trzeba mieć z czego...

Realistka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

Mam nadzieję, że do wyborów trafi się jeszcze jakaś warta uwagi osobowość poza tymi dwoma propozycjami.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie wiadomo ktory brać stołek

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

A może niech sie najpierw zwolni z tego Urzędu jak taki zły... Już sama zapomniała ile stołków ma.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ciekawy sposób..

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

Ciekawy sposób zarządzania przez CBA?!! Strach się bać!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Obiektywnie mówiąc

Stanisław (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

Dobrze że po tych 12 latach kończy się era Burmistrza Kozioła, obiektywnie trzeba powiedzieć że nie był złym burmistrzem lepszym od Dudy ale widać jego czas już dobiega końca i taka kolej rzeczy...rozwiń całość

Dobrze że po tych 12 latach kończy się era Burmistrza Kozioła, obiektywnie trzeba powiedzieć że nie był złym burmistrzem lepszym od Dudy ale widać jego czas już dobiega końca i taka kolej rzeczy przyjdzie nowy gospodarz i będzie się starał jeszcze bardziej bo musi się wykazać i coś po sobie pozostawić a nowych wyzwań i problemów w naszym mieście jest dużo, ważne aby pamiętać o tych którzy się dobrze zapisali dla naszego miasta ale dla każdego przychodzi czas i powinien ustąpić miejsca innym aby oni również się mogli wykazać i pozostawić po sobie jeszcze ładniejsze nasze miasto. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Burmistrz ma co innego na głowie

janusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

Obecnie to Burmistrz Kozioł o wyborach nie myśli tylko buja się za gminne po Włoszech w ramach niby współpracy partnerskiej. Jakieś efekty tej współpracy Panie Burmistrzu oprócz zdjęć na fejsbuku...rozwiń całość

Obecnie to Burmistrz Kozioł o wyborach nie myśli tylko buja się za gminne po Włoszech w ramach niby współpracy partnerskiej. Jakieś efekty tej współpracy Panie Burmistrzu oprócz zdjęć na fejsbuku wraz ze swoim nadrownym tłumaczem Adamem Markiem P. który ma piękne nowe czerwone buty i wszędzie w nich teraz chodzi. Powodzenia :-) zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ania

Co chcesz z Włoch przywieźli szopkę czy coś takiego że słomy ☺ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Szopka że słomy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zapomniana gmina

aaa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 22 / 5

A co z Gdowem trzeba zrobić wszystko aby zmienić obecnego Wójta bo nasza gmina będzie wszędzie na ostatku jak do tej pory : brak kanalizacji i wszystko stoi przez lata, blokowanie MPK, likwidacja...rozwiń całość

A co z Gdowem trzeba zrobić wszystko aby zmienić obecnego Wójta bo nasza gmina będzie wszędzie na ostatku jak do tej pory : brak kanalizacji i wszystko stoi przez lata, blokowanie MPK, likwidacja busów już niema jak dojechać nawet do gminy czy pracy a Wójt nic z tym nie robi tylko kupuje stare samochody dla OSP i stroje dla KGW.....zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cudowna gmina

Gdowianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

A ja tam jestem mega zadowolony z Wójta Gdowa, wszyscy mają po równo, nie ma ulubieńców jak to ma miejsce w innych gminach (patrz. Biskupice, Wieliczka), tylko czy to organizacja społeczna czy to...rozwiń całość

A ja tam jestem mega zadowolony z Wójta Gdowa, wszyscy mają po równo, nie ma ulubieńców jak to ma miejsce w innych gminach (patrz. Biskupice, Wieliczka), tylko czy to organizacja społeczna czy to wsie w gminie wszyscy dostają po równo. Pisanie o blokowaniu MPK i likwidacji busów jest sianiem Pisowskiego zamętu, ponieważ zdecydowana większość ludzi w gminie ma samochody i nimi jeździ do pracy, lekarza czy na zakupy, a busy wożą powietrze i co ja mam za to płacić ze swoich podatków? Taka właśnie jest filozofia PISuarów, aby żyć na czyj koszt, na koszt ludzi uczciwie płacących podatki. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
z Gdowa

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

nie wszyscy mają samochody jak ty, a o środowisko trzeba dbać a nie jeźdić w pojedynkę w tdi

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!