MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory: ułatwienia dla niepełnosprawnych

Redakcja
WYBORY. Wraca pomysł głosowania korespondencyjnego, ale tylko dla niepełnosprawnych. Także im ma służyć nakładka sporządzona w alfabecie Braille'a, za pomocą której będzie można oddać głos.

To rozwiązania, które znalazły się w projekcie nowelizacji Kodeksu wyborczego. W tym tygodniu zajmie się nim Sejm. Być może zawarte w nim propozycje będzie można zastosować już w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu.

Do tej pory panowało przekonanie, że na pół roku przed zarządzeniem wyborów nie można zmieniać prawa wyborczego. Tak interpretowane było orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2006 r. Tymczasem do nowelizacji Kodeksu wyborczego dołączona jest opinia prof. Andrzeja Zolla przecząca tej tezie. Z ekspertyzy wynika, że wprowadzenie ułatwień dla niepełnosprawnych jest zgodne z konstytucją, bo zmierza w kierunku usunięcia stanu sprzecznego z konstytucją.

Jeśli większość posłów zgodzi się z tą interpretacją, już przed najbliższymi wyborami niepełnosprawni będą mogli domagać się udzielenia im wszystkich potrzebnych do udziału w głosowaniu informacji. Specjalny materiał informacyjny w alfabecie Braillle'a przygotuje Państwowa Komisja Wyborcza i będzie go udostępniać na każde żądanie.

W dniu głosowania obwodowa komisja wyborcza będzie musiała odczytać niepełnosprawnemu wyborcy (jeśli tego zażąda) treść obwieszczeń dotyczących komitetów i kandydatów. W samym głosowaniu takim osobom ma pomóc specjalna nakładka na kartę do głosowania w języku Braille'a. Potrzebę skorzystania z takiej karty trzeba będzie jednak zgłosić najpóźniej na dwa tygodnie przed głosowaniem.

Jeszcze większą rewolucją będzie głosowanie korespondencyjne. Były już propozycje jego wprowadzenia dla wszystkich wyborców, teraz pomysł wraca przy ograniczeniu takiej możliwości tylko dla niepełnosprawnych. W każdej gminie zostanie wyznaczona co najmniej jedna obwodowa komisja, w której będzie można zagłosować listownie. Zamiar skorzystania z takiego sposobu głosowania trzeba będzie zgłosić najpóźniej na 21 dni przed wyborami. Wyborcy, który to zrobi, zostanie nadany numer identyfikacyjny. Najpóźniej na tydzień przed wyborami trafi do niego pakiet wyborczy, czyli m.in. karty do głosowania, osobna koperta na nie i osobna koperta zwrotna, instrukcja głosowania korespondencyjnego. Karty do głosowania z zaznaczonymi "x" przy nazwisku wybranego kandydata będzie można bezpłatnie wysłać pocztą.

Grzegorz Skowron

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski