MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Unieważnione wybory w Sułoszowej. Był protest, jest wyrok sądu, który nakazuje wygaszenie jednego mandatu radnego gminnego

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wybory samorządowe - zdjęcie ilustracyjne
Wybory samorządowe - zdjęcie ilustracyjne Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Po wyborach samorządowych do Rady Gminy Sułoszowa jedna z kandydatek złożyła protest. Zakwestionowała wybór radnego z okręgu nr 4 obejmującego część miejscowości Sułoszowa. Sąd wydał wyrok, w którym unieważnia wybory nie tylko dlatego, że zwycięzca otrzymał mandat pokonując kontrkandydatkę jednym głosem, ale przede wszystkim ze względu na fakt, że były pomyłki w wydawaniu kart wyborczych.

Zakwestionowane są wybory w Sułoszowej w okręgu wyborczym nr 4 obejmującym ulice: Olkuską parzyste numery domów od 52 do 226 oraz Źródlaną obejmującą numery nieparzyste od 1 do 17 i parzyste od 2 do 12. Z tego okręgu do Rady Gminy kandydowały dwie osoby: Adam Julian Zabielski z Komitetu Wyborczego PiS, który zdobył 77 głosów, co stanowił 50,33 proc. poparcie oraz Justyna Sylwia Szewczyk z Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - PSL, która zdobyła 76 głosów, co dało 49,67 proc. poparcia.

Radnym został Adam Zabielski, odebrał zaświadczenie o wyborze i złożył ślubowanie. Natomiast jego kandydatka Justyna Szewczyk oprotestowała wyniki wyborów, a sąd pierwszej instancji przyznał jej rację. Obecnie wyrok jeszcze nie jest prawomocny, więc wybrany w wyborach rady wciąż pełni mandat.

- Nie sama różnica zdobytych głosów była główną podstawę do złożenia protestu, ale fakt, że komisja wyborcza błędnie wydała tam karty do głosowania. Dwom osobom wydano karty z innego okręgu i głosowały na innych kandydatów niż wynikało z ich zameldowania. Pomyłka nastąpiła, bo w jednym lokalu mieściły się siedziby trzech komisji obwodowych. Potem okazało się, że jednej komisji brakowało dwóch kart, a druga miała o dwie więcej. Ze względu na fakt, że między kandydatami była różnica tylko jednego głosu, to ta pomyłka z wydaniem kart mogła mieć wpływ na wynik wyborczy - mówi nam Stanisław Gorajczyk, wójt gminy Sułoszowa.

Sądu potwierdza konieczność przeprowadzenia jeszcze raz wyborów w tym okręgu. jak dowiedzieliśmy się u komisarza wyborczego w Krakowie - obecnie nie ma wątpliwości, co do ważności głosowań z udziałem radnego wybranego w okręgu nr 4 w Sułoszowej.
Andrzej Ślęczek, główny specjalista w Krajowym Biurze Wyborczym Delegaturze w Krakowie potwierdza, że wyrok sądu zapadł, ale radny Adam Zabielski wciąż jeszcze pełni mandat.

- Wyrok nie jest prawomocny, więc jest dalej radnym. Z dniem prawomocności wyroku, komisarz wyborczy w Krakowie II wystąpi do wojewody małopolskiego z propozycją zarządzenia wyborów ponownych - wyjaśnia nam Andrzej Ślęczek z biura wyborczego i dodaje, że nie ma jeszcze kalendarza wyborczego związanego z ogłoszeniem wyborów w okręgu nr 4.

Wiadomo, że od wyroku sądu przysługują jeszcze odwołania, na razie nie mamy informacji o ich złożeniu. Tymczasem wybory uzupełniające można organizować trzy miesiące od wyborów, więc skład rady gminy przez pewien czas może być uszczuplony. W uzupełniających wyborach mogą kandydować te same osoby, ale także inni kandydaci. O tym, kto będzie pełnił mandat zdecydują wyborcy.

Piknik charytatywny z amerykańskimi samochodami na parkingu w Liszkach

Amerykańskie samochody w Liszkach. Zlot zabytkowych i nowocz...

Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski