Wybory w USA 2018 WYNIKI Demokraci "odbili" Republikanom...

Wybory w USA 2018 WYNIKI Demokraci "odbili" Republikanom Izbę Reprezentantów. Donaldowi Trumpowi trudniej będzie rządzić

Radzim Gaudenty

Polska

Aktualizacja:

Polska

Wybory w USA 2018 WYNIKI Demokraci "odbili" Republikanom Izbę Reprezentantów. Donaldowi Trumpowi trudniej będzie rządzić
1/3
przejdź do galerii

©Sun Ruibo/Xinhua News/East News

Demokraci "odbili" Republikanom Izbę Reprezentantów, co poważnie może utrudnić Donaldowi Trumpowi realizowanie swojej polityki. Z kolei Republikanie obronili Senat. To najważniejsze wyniki wyborów uzupełniających do Kongresu USA.
Te wybory były swoistym referendum dla polityki obecnego prezydenta, odbywały się w połowie jego kadencji. Nancy Pelosi, która -jak się oczekuje odzyska fotel przewodniczącej Izby Reprezentantów, który juz przed laty sprawowała- już zapowiada, że Demokraci wykorzystają swoja większość w Izbie Reprezentantów, by realizować "ponadpartyjną agendę", bo Ameryka na dość podziałów.

Nie do końca można jednak wierzyć jej zapewnieniom, bo wybory przyniosły rozstrzyginięcia, które mogą doprowadzić nie do ostudzenia, ale wręcz podgrzania temperatury na linii Trump-opozycja.
Przykładem jest Richard Neal z Massachusetts, który zostanie szefem komisji Ways and Means Committee ( znanej jako komisja budżetowa) w Izbie Reprezentantów, który zamierza wystąpić do Donalda Trumpa o przedstawienie swoich zeznań podatkowych. Sprawa ta budziła ogromne emocje Amerykanów już w czasie kampanii prezydeckiej, Trump jednak upierał sie przy swoim i do dziś zeznań podatkowych nie przedstawił. Demokraci liczą na znalezienie w dokumentach dowodów obciążających obecnego lokatora Białego Domu. Dojdzie prawdopodobnie do zwarcia, do kolejnego konfliktu opozycji z prezydentem.

Republikanie twierdzą jednak, że sprawa nie jest wcale oczywista, są bowiem głosy, że Neal nie ma takiego prawa. Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA mówi już o konieczności sprawdzenia legalności takiego zapytania i potem ewentualnego odwołania się od decyzji do sądu.

To jeszcze nie wszystko, bo gałązki oliwnej nie przyniesie też prezydentowi kolejny Demokrata Jerrold Nadler, który ma objąć przewodniczenie innej komisji w Izbie Reprezentantów. Chciałby on ścigać Donalda Trumpa za to, że dopuścił do rodzielania rodzin nielegalnych imigrantów. - Trump musi się nauczyć, że nie jest ponad prawem - stacja CNN cytowała słowa Nadler.

Były też inne ciekawe wybory. I tak po raz pierwszy w Kongresie zasiądzie kobieta, która nie skończyła jeszcze 30 lat, do Izby Reprezentantów dostała się 29-letnia Demokratka Alexandria Ocasio-Cortez. Startowała z Nowego Jorku, a jej wygrana to spełnienie amerykańskiego snu, bo jeszcze rok temu pracowała w barze, by pomóc swojej rodzinie finansowo.W swoim okręgu dostała prawie trzy czwarte głosów.

O spełnieniu amerykańskiego snu może też mówić Tom Malinowski, który reprezentował Demokratów w stanie New Jersey. Ten pochodzący z Polski były dyplomata dostał się do Kongresu. Malinowski urodził się w Słupsku, dzieciństwo spędził w podwarszawskim Brwinowie i jako sześciolatek wyemigrował z matką Joanną do Stanów Zjednoczonych. Ukończył prestiżowe uczelnie, Berkeley i Oxford, a karierę polityczną rozpoczął w administracji prezydenta Billa Clintona. Za prezydentury Baracka Obamy został podsekretarzem stanu ds. demokracji, praw człowieka i pracy.

Sharice Davids natomiast została pierwszą rdzenną Amerykanką, Pochodząca z plemienia leśnych Indian Ho-Chunk kobieta jest nie tylko starannie wykształcona, ale miała też przygodę z walkami MMA. 38-latka, która zasiądzie w Izbie Reprezentantów pokonała w wyborach Republikanina Kevina Yodera.

Z kolei pierwszą czarnoskórą kobietą w Izbie Reprezentantów została Demokratka Lauren Underwood. Pielęgniarka z zawodu wygrała wybory w 14 okręgu w Illinois, uznawanym tradycyjnie za "republikański".POLECAMY:


Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
"Fort Trump"

Stan2 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Chyba mu nie pozwolą.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo