Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wychowankowie i grupy dziecięce siłą krakowskiego jubilata

Jerzy Filipiuk
Karolina Nowak (z lewej) w półfinałowej walce z Argentynką Celeste  Delgado podczas tegorocznych mistrzostw świata w Birmingham
Karolina Nowak (z lewej) w półfinałowej walce z Argentynką Celeste Delgado podczas tegorocznych mistrzostw świata w Birmingham Fot. Mariusz Gnieciak
Taekwon-do- Największym sukcesem klubu jest to, że działają w nim jego wychowankowie - zawodnicy, instruktorzy i sędziowie. Są zaangażowani całym sercem w swą pracę, dzięki czemu rozwijamy się sportowo i organizacyjnie - podkreśla Mikołaj Kotowicz, prezes Krakowskiego Centrum Taekwon-do, obchodzącego 20-lecie istnienia.

Założycielem i pierwszym prezesem KCT był Piotr Adamski (4. dan). Szefował klubowi do 2000 roku, kiedy to pałeczkę po nim przejęli Marcin Migas (dziś zajmuje się pracą zawodową), Maciej Michalik (obecnie jest trenerem w Wielicko-Gdowskiej Szkole Walki Prime) i Kotowicz.

-__ Zostałem prezesem, bo lubię się bawić papierkami - mówi Kotowicz (5. dan), były świetny zawodnik, dziś instruktor, sędzia międzynarodowy i wiceprezes Polskiej Unii Taekwon-do.

Obok niego do najbardziej zasłużonych trenerów w historii KCT należą: Aleksandra Raźny, Magdalena Kotowicz (siostra prezesa) i Mateusz Dylawerski.

Przedstawiciele klubu zdobywali medale w najpoważniejszych imprezach seniorskich (mistrzostwach świata i Europy, Pucharach Świata i Europy) oraz juniorskich (MŚ i ME). Rywalizowali nie tylko w imprezach taekwon-do, ale i kickboxingu.

Wyróżniającymi się zawodniczkami i zawodnikami KCT w minionych dwóch dekadach byli: Barbara Michalik (zdobywczyni pierwszego medalu w zagranicznej imprezie), Anna Buda, Karolina Nowak (najmłodsza medalistka MŚ seniorek - 18 lat), Michał Nowak, Jakub Włodarz oraz wspomniane trio: Migas (pierwszy medalista MŚ), Raźny i Dylawerski (oboje są teraz instruktorami w Prime).

W KCT trenuje około 280 osób w 9 ośrodkach (Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie, Kurdwanów, Łagiewniki, Kozłówek, Wola Justowska, Skotniki, Tyniec i Jugowice), nie licząc 80 przedszkolaków. We wrześniu przyjęto ok. 100 osób, gdyż otwarto trzy nowe ośrodki (Skotniki, Tyniec, Jugowice). Na frekwencję trenujących klub nie może narzekać. Już po tygodniu zajęć dla najmłodszych adpetów (od 3 lat!) okazało się, że nie można przyjąć więcej chętnych.

- Kiedyś klub bazował na młodzieży i dorosłych. Teraz jego siłą są grupy dziecięce. Nasz nowatorski program treningowy dla „Małych Smoków”, łączący bezpieczną zabawę z bezkontaktowymi elementami taekwon-do okazał się strzałem w __dziesiątkę - mówi Kotowicz.

Zajęcia prowadzi 11 instruktorów (w danej grupie jest maksymalnie 15 dzieci lub 20 starszych zawodników i dorosłych).

- Gdyby było ich więcej, moglibyśmy zwiększyć liczbę grup. Na razie mamy wystarczająco dużo instruktorów. Dzięki temu, że wszyscy oni są wychowankami klubu, zajęcia prowadzą według tej samej myśli szkoleniowej, filozofii klubu - zaznacza prezes Kotowicz.

Cieszy go też fakt, że KCT jest stabilne finansowo, co zapewniają klubowe składki i dotacje samorządowe. Otrzymuje też dotacje na poszczególne projekty od marszałka woj. małopolskiego.

Nieocenioną pomocą służą rodzice zawodników, którzy wspierają finansowo swoje pociechy i organizacyjnie klub.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski