Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe wydarzenie muzyczne w Krakowskiej Filharmonii: „Święty! Przekażcie to dalej"

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wyjątkowe wydarzenie muzyczne w Krakowskiej Filharmonii: „Święty! Przekażcie to dalej"
Wyjątkowe wydarzenie muzyczne w Krakowskiej Filharmonii: „Święty! Przekażcie to dalej" mat. prasowe
Zagrają by wesprzeć ośrodki misyjne na Ukrainie. Koncert „Święty! Przekażcie to dalej" realizowany jest przez Jolantę Janus przy współpracy z Krakowską Filharmonią i 120 osobowym chórem - Społecznym Chórem przy Filharmonii Krakowskiej, Chórem Archikatedry Częstochowskiej Basilica Cantans i Chórem Mariańskim, udziałem Leszka Długosza, zaproszonych wybitnych solistów Edyty Piaseckiej, Jacka Ozimkowskiego i Marii Hubluk oraz Krakowskiej Młodej Filharmonii pod batutą Tomasza Chmiela. Wydarzenie odbędzie się 4 tego listopada w sobotę, w Krakowskiej Filharmonii o godzinie 18.00.

„Święty – Przekażcie to dalej!”, to artystyczny projekt, którego celem jest złożenie hołdu jednemu z największych Polaków, Wielkiej Osobowości chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej - Św. Janowi Pawłowi II oraz Prymasowi Tysiąclecia bł. Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

- Blisko 130 osobowy chór powstały z połączonych zespołów: Chóru Mariańskiego, Społecznego Choru przy Filharmonii Krakowskiej oraz częstochowskiego Basilica Cantans z Archikatedry Częstochowskiej przy współpracy z Krakowską Młoda Filharmonią pod batutą Tomasza Chmiela, udziałem Leszka Długosza jako narratora i zaproszonych 3 wybitnych solistów polskiej sceny operowej Pani Edyty Piaseckiej, Jacka Ozimkowskiego, Marii Hubluk w dniu 4 listopada o godzinie 18.00 w krakowskiej Filharmonii wykona oratorium skomponowane przez Włodzimierza Krawczyńskiego do słów krakowskiego poety, reżysera Telewizji Polskiej, krytyka filmowego, nieżyjącego już Tadeusza Szymy. Przygotowanie chórów Tomasz Chmiel i Marcin Wróbel - wylicza Jolanta Janus, pomysłodawczyni projektu.

Koncert poprowadzi organizatorka koncertu Jolanta Janus i jej firma Ars et Artificem. Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie, a także Narodowe Centrum Kultury i Filharmonia Krakowska.

Koncert to cykl kilkunastu pieśni na głosy solowe, chór i orkiestrę. Do narracji zostaną użyte teksty Karola Wojtyły. Koncert zakończy modlitwa do św. Jana Pawła II skomponowana w tym roku przez kompozytora.

Ramy samego oratorium stanowią stałe części mszy: Missa Brevis, Kyrie, Sanctus, Agnus Dei, a teksty wierszy wypełniają wraz z muzyką treść koncertu. Myślą przewodnią pieśni dotyczących św. Jana Pawła II jest temat „Santo Subito”, który jest również refrenem. Tematowi towarzyszą soliści i chór. Obok tekstów poświęconych osobie św. Jana Pawła II pojawia się wspomnienie sługi bożego ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Poezja Tadeusza Szymy wyraża cierpienie, heroizm i głęboką wiarę. Stąd też nastrój modlitewny zakończony utworem „Tamten Pogrzeb” Pieśń Powrót jest formą muzyczną poloneza, temat przejawia się w partii orkiestralnej, w następnych „Wystaliśmy ten przyjazd” i Santo Subito tematowi towarzyszą soliści i chór.

Wsparcie dla Ukrainy

Koncert jest niebiletowany, stanowiąc kontynuację akcji na rzecz ośrodków misyjnych na Ukrainie Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, którą podjęła krakowska animatorka kultury, Pani Jolanta Janus. Wiosną tego roku wyszła ona z inicjatywą Koncertu dla Pokoju – Poeci polscy z Ukrainą w sercu w kościele św. Katarzyny, którego celem było wsparcie hospicjum Sióstr św. Józefa we Lwowie Brzuchowicach.

Teraz kolejny koncert dedykowany Papieżowi św. Janowi Pawłowi 2 i bł. Kard, Stefanowi Wyszyńskiemu poszerzy listę ośrodków misyjnych Sióstr na Ukrainie o kolejne miasta jak Kijów, Lubar, Brzuchowice, Lwów, Starokonstantynów, Stryj, Szepetówka, Tarnopol. Kwesta w przerwie koncertu w Filharmonii, z której dochód zostanie przeznaczony na rzecz potrzebującej ludności Ukrainy tych miast.

Dzieło Włodzimierza Krawczyńskiego stanowi refleksję - na temat wiary i dziejów polskiej historii złączonej z misją Katolickiego Kościoła. Pełna pasji, porywającej emocjonalności i głębi muzyka łączy walor artystyczny z przystępnością - oraz skłaniające do refleksji i głębokiego wzruszenia teksty. Są to niezaprzeczalne atuty tego wielkiego projektu przywołującego pamięć o dwóch wielkich Polakach.

Bezpłatne zaproszenia będą jeszcze dostępne dla Krakowian tuż przed koncertem w kasie Filharmoni. Chętnych, którzy pragną wesprzeć beneficjenta koncertu organizatorka zachęca do wpłat przez stronę Zgromadzenia Sióstr św. Józefa z dopiskiem: „Święty! Przekażcie to dalej”.

Antoni Macierewicz o zmianie traktatów UE

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski