MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wymagania XXI wieku

Redakcja
Raport - nowe kierunki na małopolskich i podkarpackich uczelniach

KRAKÓW - WIELE NOWOŚCI

Tworzenie nowych kierunków to odpowiedź na potrzeby rynku

Najbliższy rok akademicki w małopolskich uczelniach krakowskich zapowiada się interesująco, zwłaszcza dla tegorocznych maturzystów, którzy będą zastanawiać się nad wyborem kierunku studiów. W większości szkół wyższych przygotowano dla nich nowe propozycje, poszerzono zakres tematyczny przedmiotów o nowe specjalności.

KRAKÓW - WIELE NOWOŚCI

 Nowe kierunki i specjalności wprowadza od roku akademickiego 2001 - 2002 UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI. Na Wydziale Prawa i Administracji powstaje kierunek administracja (po 120 miejsc na studiach dziennych i zaocznych).
 Wydział Filologiczny na kierunku filologia polska wprowadza specjalności: komparatystyka (studia dwustopniowe: 3-letnie studia zawodowe, dzienne); wiedza o kulturze (dwustopniowe, 3-letnie, zawodowe, dzienne); język i kultura Słowian (3-letnie, zawodowe, zaoczne). Na kierunku filologia pojawią się nowe specjalności - filologia portugalska (dzienne) oraz kultura Rosji i narodów sąsiednich (dzienne).
 Wydział Historyczny na kierunku historia proponuje specjalności: judaistyka (2-stopniowe: 3-letnie zawodowe, i 2-letnie magisterskie, uzupełniające, dzienne) oraz historia i kultura Żydów (2-letnie magisterskie, uzupełniające, wieczorowe). Na kierunku kulturoznawstwo przygotowano nową specjalność - dzieje i kultura Bałkanów (3-letnie, zawodowe, wieczorowe).
 Na Wydziale Filozoficznym wprowadzono na socjologii 3-letnie studia magisterskie, uzupełniające, eksternistyczne, a na pedagogice nowe specjalności: resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, animacja kultury (wszystkie 2-letnie magisterskie, uzupełniające, dzienne).
 Uniwersyteckie nowości dotyczyć też będą Wydziału Matematyki i Fizyki. Na kierunku astronomia można będzie wybrać specjalność: astronomia i komputerowe techniki przetwarzania danych (3-letnie, zawodowe, dzienne); na matematyce powstają specjalności: nauczanie matematyki i techniki komputerowe (3-letnie zawodowe, zaoczne), nauczycielska oraz matematyka finansowa (3-letnie zawodowe, zaoczne).
 Na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi utworzony zostanie makrokierunek: studia biologiczno-geograficzne (2-stopniowe: 3-letnie zawodowe i 2-letnie magisterskie, uzupełniające, dzienne), natomiast biologię można będzie studiować od nowego roku akademickiego zaocznie. Zmiany w nauczaniu na kierunku chemia dotyczą: utworzenia 2-letnich studiów magisterskich, uzupełniających, dziennych, 5-letnich studiów zaocznych z możliwością uzyskania dyplomu licencjata po 3 latach oraz odbycia 2-letnich studiów magisterskich, uzupełniających, zaocznych. Sześć nowych specjalności zaproponuje studentom Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Wszystkie powstaną na kierunku kulturoznawstwo i będą to: rosjoznawstwo (magisterskie uzupełniające, dzienne), kulturoznawstwo międzynarodowe (3-letnie zawodowe, dzienne), studia blisko- i dalekowschodnie, amerykanistyka, stosunki etniczne i migracje międzynarodowe (magisterskie uzupełniające, dzienne), europeistyka (3-letnie magisterskie, uzupełniające wieczorowe). Nowością w UJ będą też Międzywydziałowe Studia Humanistyczne (dzienne). Wydział Farmaceutyczny CM UJ wprowadza nowy kierunek: analityka medyczna (studia 3-letnie zawodowe, dzienne).
 W krakowskiej AKADEMII EKONOMICZNEJ na kierunku ekonomia (Wydział Ekonomii) wprowadzone będą od 1 października 2001 r. (na studiach uzupełniających magisterskich) nowe specjalności: gospodarowanie nieruchomościami, strategie rozwoju i doradztwo ekonomiczne, zarządzanie i doradztwo personalne, zarządzanie ochroną środowiska. W nowym roku akademickim, od semestru letniego, na kierunku finanse i bankowość (Wydział Ekonomii) powstanie specjalność rewizja finansowa. Przygotowywany jest też nowy program nauczania na kierunku informatyka i ekonometria.
 AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA uruchamia w przyszłym roku akademickim nowy kierunek - ochrona środowiska, który powstanie na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.
 Na kilku innych wydziałach utworzone zostaną nowe specjalności: elektrotechnika i automatyka w przemyśle surowców mineralnych (Wydział Górniczy, kierunek górnictwo i geologia). Specjalności: biomateriały i kompozyty; materiały ceramiczne; materiały dla elektroniki; ochrona przed korozją powstaną na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki (kierunek - inżynieria materiałowa). Ochrona metali przed korozją; recykling metali i ochrona środowiska - takie specjalności będą mieli do wyboru studenci Wydziału Metali Nieżelaznych, na kierunku metalurgia, a Wydział Fizyki i Techniki Jądrowej powołuje specjalność informatyka w nauce i technice. Wydział Matematyki Stosowanej tworzy, na kierunku matematyka, specjalności: matematyka w ekonomii, finansach i ubezpieczeniach; matematyka obliczeniowa i komputerowa, matematyka w naukach technicznych i przyrodniczych; optymalizacja.
 Bogatą ofertę nowych kierunków i specjalności przygotowała też POLITECHNIKA KRAKOWSKA im. T. Kościuszki.
 Na Wydziale Architektury otwarte zostaną kierunki: architektura i urbanistyka oraz architektura krajobrazu (studia dzienne i wieczorowe). Nowe kierunki powstaną też na Wydziale Fizyki Technicznej i Modelowania Komputerowego. Będą to: fizyka techniczna (studia dzienne i zaoczne) z nową specjalnością systemy informacyjne w procesach wytwarzania (studia dzienne) i matematyka (dzienne i zaoczne).
 Nowy kierunek, elektrotechnika, powstanie na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, a kierunki: budownictwo, transport (dzienne i zaoczne) oraz zarządzanie i marketing (dzienne) utworzone będą na Wydziale Inżynierii Lądowej.
 Nowy kierunek o nazwie budownictwo i kierunek inżynieria środowiska oferuje studentom od nowego roku Wydział Inżynierii Środowiska, a Wydział Inżynierii Technologii Chemicznej tworzy kierunki (studia dzienne i zaoczne): inżynieria chemiczna i procesowa, z nową specjalnością na studiach dziennych - inżynieria procesów biotechnologicznych oraz technologia chemiczna.
 Kilka nowych kierunków będą też mieli do wyboru studenci Wydziału Mechanicznego PK. Na studiach dziennych i zaocznych powstaną: automatyka i robotyka, mechanika i budowa maszyn, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji z nową specjalnością na studiach dziennych: organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem, a także na studiach dziennych kierunek inżynieria materiałowa. Na PK utworzony będzie od nowego roku akademickiego międzywydziałowy kierunek informatyka ze specjalnością informatyka stosowana.
 Na Wydziale Edukacji Muzycznej krakowskiej AKADEMII MUZYCZNEJ wprowadzony zostanie nowy kierunek - edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Będą to 5-letnie studia dzienne i wieczorowe. Po dwóch latach studiów unitarnych nastąpi podział na trzy specjalności: prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych (przygotowanie do prowadzenia profesjonalnych zespołów chóralnych i działalności w amatorskim ruchu muzycznym); pedagogika muzyczna (kształcenie przyszłych nauczycieli szkolnictwa muzycznego I i II stopnia oraz szkół ogólnokształcących, absolwenci tworzyć będą w przyszłości kadrę dla wyższych uczelni prowadzących nowy kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej); muzyka kościelna (dla przyszłych organistów, dyrygentów parafialnych zespołów muzycznych, animatorów życia muzycznego na terenie wspólnot parafialnych).
 AKADEMIA PEDAGOGICZNA w Krakowie nie planuje otwarcia w przyszłym roku akademickim nowych kierunków studiów. Powstaną natomiast nowe specjalności. Na kierunku geografia będzie to specjalność geografia z nauką o społeczeństwie i geografia z przedsiębiorczością i gospodarką przestrzenną. Na kierunku fizyka utworzone będą specjalności: fizyka komputerowa i fizyka z ochroną środowiska. Na filologii rosyjskiej powstanie unikalna w skali kraju specjalność: filologia rosyjska z językiem rusińsko-łemkowskim. Na tym samym kierunku utworzona też będzie specjalność: przekładnictwo. Studenci biologii będą mogli wybrać nowe specjalności: biologia z nauczaniem przyrody i chemii, biologia z nauczaniem przyrody i ochroną środowiska, biologia z nauczaniem przyrody i wychowaniem zdrowotnym. Studia na kierunku filologia romańska prowadzone będą od nowego roku w systemie 3 plus 2 (licencjat i magisterium). Nowością w Akademii Pedagogicznej będą też studia uzupełniające magisterskie prowadzone w systemie dziennym.
 AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO im. Bronisława Czecha w Krakowie nie wprowadza nowych kierunków nauczania, ale przygotowuje podyplomowe studia dla osób mających ukończone studia pedagogiczne (z tytułem magistra lub licencjata). Studia podyplomowe kwalifikacyjne - korekcja wad postawy - nadają uprawnienia do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej z dziećmi i młodzieżą w szkole. Studia podyplomowe - trenerów II klasy - zakończone są pracą dyplomową i egzaminem. Uprawniają do ubiegania się o nadanie przez Urząd Kultury Fizycznej i Sportu stopnia trenera II klasy.
 Studia podyplomowe: wychowanie fizyczne dla absolwentów kierunków rekreacja i rehabilitacja (fizjoterapia) przygotowują do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego w szkołach i placówkach oświatowych.
 Wychowanie fizyczne dla nauczycieli innych specjalności, poza wychowaniem fizycznym i rekreacją oraz rehabilitacją, to studia podyplomowe dające również prawo do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego w szkołach i placówkach oświatowych.
 Studia podyplomowe: dziennikarstwo sportowe przygotowują do zawodu tych, którzy dobrze znają problematykę sportową od strony teoretycznej i praktycznej. W krakowskiej AWF przewiduje się również uruchomienie studiów w zakresie: turystyka i hotelarstwo; edukacja prozdrowotna; przygotowanie pedagogiczne.
 DANUTA ORLEWSKA

TARNÓW - WAGA DYPLOMU

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA zabiega o uruchomienie w roku akademickim 2001-2002 kolejnego, piątego instytutu. Po Instytucie Administracyjno-Ekonomicznym, Humanistycznym, Matematyczno-Przyrodniczym i Politechnicznym będzie to Instytut Ochrony Zdrowia, a w nim dwie nowe specjalności: fizjoterapii i pielęgniarstwa. Decyzję tę uzasadnia fakt, że w przyszłości, po wejściu do UE od tzw. średniego personelu, pielęgniarek i położnych, wymagać się będzie wyższego wykształcenia. Studia w tej uczelni trwają 3,5 roku (6 semestrów zajęć dydaktycznych i 1 semestr praktyki zawodowej) i kończą się obroną pracy dyplomowej. Absolwenci otrzymują tytuł zawodowy licencjata oraz inżyniera (po ukończeniu specjalności politechnicznych). Uczelnia złożyła w MEN wniosek o utworzenie nowego instytutu i wkrótce spodziewa się odpowiedzi.
 Dostrzegając zmiany zachodzące na rynku pracy MAŁOPOLSKA WYŻSZA SZKOŁA EKONOMICZNA zaproponuje tegorocznym maturzystom nową specjalność: informatykę w zarządzaniu i zarządzanie firmą. W tym drugim przypadku zajęcia będą prowadzone w języku angielskim. Warunkiem przyjęcia jest więc bardzo dobra znajomość tego języka. Absolwenci tej specjalności przygotowani będą m.in. do projektowania i obsługi systemów informatycznych w przedsiębiorstwie, wykorzystania metod i narzędzi informatyki w zarządzaniu przedsiębiorstwem, informatyzacji firmy, tworzenia i obsługi baz danych. Znajomość zagadnień informatyki będzie połączona z wiedzą z zakresu zarządzania, toteż możliwości zatrudnienia absolwentów tej specjalności są duże. Specjalność - zarządzanie firmą z wykładami i ćwiczeniami w języku angielskim adresowana jest do studentów, którzy będą uczestniczyć w programach wymiany międzynarodowej. W programie znajdą się zagadnienia dotyczące prawa pracy, negocjacji, technik komunikacji, zarządzania finansami.
  KRZYSZTOFA BIK-JURKOW

RZESZÓW - INTERDYSCYPLINIE

W rzeszowskiej WYŻSZEJ SZKOLE PEDAGOGICZNEJ powstanie nowy kierunek kształcenia: politologia. Zostanie on utworzony w ramach Wydziału Socjologiczno-Historycznego. Studenci po zakończeniu nauki otrzymają tytuł licencjata. - Tradycją WSP staje się, że po utworzeniu kierunku licencjackiego uczelnia podejmuje starania, aby uzupełnić go o dwuletnie studia magisterskie - powiedział nam Ludwik Borowiec, rzecznik prasowy WSP w Rzeszowie. Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ wzbogaci się natomiast o kierunek: zarządzanie i inżynieria produkcji. - Kierunek ten ma charakter interdyscyplinarny, łączy przygotowanie inżynierskie z zakresu budowy maszyn z przygotowaniem w zakresie organizacji i zarządzania, prawa i finansów - podkreśliła Anna Worosz z tej uczelni. Studia na nowym kierunku kończyć się będą obroną pracy magisterskiej. Dziedzictwo kulturowe - to nazwa nowej specjalności, którą od najbliższego roku akademickiego otwiera rzeszowska WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I ZARZĄDZANIA. Głównym pomysłodawcą tej specjalności jest profesor Wiktor Zin. Potrzeba jej utworzenia wiąże się z coraz większym zainteresowaniem młodzieży takim kierunkiem, jak turystyka i rekreacja. Zmniejsza się popyt na typowe studia biznesowe, które robiły karierę w pierwszej połowie lat 90. Zajęcia na nowej specjalności będą odbywać się w Łańcucie. Studia mają umożliwić zdobycie podstawowej wiedzy w zakresie m.in. historii kultury i sztuki, etnologii, archeologii, religioznawstwa, historii krajów sąsiednich, ochrony dóbr kultury i muzealnictwa.
 - Sprawa dziedzictwa kulturowego to nie wynalazek żadnego ministra. To sprawa pewnej potrzeby, którą zrodził wiek XX, a wiek XXI wręcz tego się domaga. Prowadząc zajęcia w WSIiZ na Wydziale Turystyki zauważyłem, że studenci garną się i proszą wręcz o zwrócenie uwagi na to, co nasze, rodzime, na to, co tutejsze - podkreśla prof. Wiktor Zin. Utworzenie nowej specjalności to również odpowiedź na potrzeby rynku. Mówiąc o szeroko pojętej turystyce trzeba myśleć o drogach i hotelach. Nasz kraj powinien również eksponować to, co w kulturze jest szczególne i niepowtarzalne. - To jest sarmatyzm, etniczna mozaika, z którą właśnie spotykamy się tu na Podkarpaciu, gdzie oprócz powszechnie znanego zamku w Łańcucie jest wiele obiektów, o których nieomal zapomniano - dodaje Wiktor Zin.

 JERZY SOŁTYS, WOJCIECH WÓJCIK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski