MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wynagrodzenia nauczycieli i podwyżki w 2023 roku. Pensja nauczycieli od początkującego do dyplomowanego i zarobki nauczycieli akademickich

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wynagrodzenia nauczycieli w 2023 roku. Ile wyniosą ich zarobki?
Wynagrodzenia nauczycieli w 2023 roku. Ile wyniosą ich zarobki? 123rf.com
„Zarobki nauczycieli” oraz „podwyżki dla edukacji” to frazy, które mogłyby konkurować w plebiscycie na słowo minionego 2022 roku. Zawód nauczyciela traci swój prestiż, a coraz większa liczba wolnych etatów świadczy o tym, że pensje nauczyciela nie zachęcają do pracy w szkole, czy na uczelni. Od 1 stycznia 2023 średnia i minimalna pensja nauczyciela wzrosła. Ile wynoszą podwyżki dla nauczycieli w 2023 roku? Na co realnie mogą liczyć pedagodzy? Związki zawodowe postulowały zmianę w ustawie budżetowej. Jednak MEiN podpisał rozporządzenie z wcześniejszymi założeniami. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Spis treści

Podwyżki dla nauczycieli 2023. Ile teraz zarabia się w szkole?

W 2023 roku na waloryzację wynagrodzeń mogą liczyć ci, którzy zarabiają minimalną krajową (w 2022 było to 3010 zł brutto). Od stycznia 2023 roku minimalna krajowa wynosi 3490 zł brutto, a od lipca 2023 będzie to 3600 zł brutto, czyli około 2780 zł netto.

Podwyżki dla nauczycieli pozostały bez zmian. Takie są zarobki nauczycieli w 2023 roku

Podwyżki dla nauczycieli 2023. Ile zarabia nauczyciel począt...

Zaplanowana dwukrotna podwyżka w ciągu roku jest konsekwencją inflacji. Według przepisów, kiedy prognozowany wskaźnik inflacji przekracza 5 procent, najniższą płacę krajową należy podnieść od stycznia, a potem od lipca.

Inne zasady dotyczą podwyżek dla niektórych zawodów, a tym m.in. dla nauczycieli. Od 1 stycznia 2023 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli bez względu na stopień awansu wzrośnie tak samo, jak dla całej sfery budżetowej, czyli o 7,8 proc.

Na zwiększone wynagrodzenia oraz wyrównania wypłat od stycznia nauczyciele muszą poczekać. Samorządy informują, że ponieważ rozporządzenie zostało podpisane pod koniec lutego mogą nie zdążyć z wyliczeniem i uruchomieniem wypłat na 1 marca. Wtedy pedagodzy otrzymają zaległe pieniądze z wypłatą kwietniową.

Podwyżki dla nauczycieli 2023

Związkowcy uważają, że obecna podwyżka jest niewystarczająca. Wynagrodzenia nauczycieli były tematem głównym protestów w 2022 roku, miasteczka edukacyjnego, a także rozmów związków zawodowych z MEiN.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zwracał uwagę, że podniesienie płacy minimalnej spowoduje, że niektórzy pedagodzy otrzymają pensje niższe od tej kwoty. W związku z tym będą musieli otrzymywać dodatek uzupełniający.

Odnosi się do tego rzeczniczka MEiN, która poproszona o komentarz przez PAP odpowiedziała, że wraz ze wzrostem średniego wynagrodzenia nauczycieli zostaną również zwiększone minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli oraz dodatki zależne od wynagrodzenia zasadniczego.

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, zostanie niebawem skierowany do opiniowania i uzgodnień. Zgodnie z art. 30 ust. 11 ustawy – Karta Nauczyciela podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli następuje nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku – dodała rzecznik prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Adrianna Całus-Polak

Pensja nauczyciela. Jak jest wyliczana? To warto wiedzieć

Wynagrodzenie nauczycieli różni się w zależności od posiadanego stopnia awansu zawodowego. Jest to określony w Karcie nauczyciela procent kwoty bazowej, ustalanej każdego roku w ustawie budżetowej. W 2022 roku wynosiła ona 3537,80 zł. Średnie wynagrodzenie to:

 • 120 proc. dla nauczyciela początkującego,
 • 144 proc. dla nauczyciela mianowanego,
 • 184 proc. dla nauczyciela dyplomowanego.

Ile wyniosą średnie zarobki nauczyciela początkującego w 2023 roku?

W 2023 roku średnie wynagrodzenie dla nauczyciela początkującego wyniesie 4777,86 zł.

Ile wyniosą średnie zarobki nauczyciela mianowanego w 2023 roku?

W 2023 roku średnie wynagrodzenie dla nauczyciela mianowanego wyniesie 5733,43 zł.

Ile wyniosą średnie zarobki nauczyciela dyplomowanego w 2023 roku?

W 2023 roku średnie wynagrodzenie dla nauczyciela dyplomowanego wyniesie 7326 zł.

Warto zwrócić uwagę, że są to stawki średniego wynagrodzenia. W praktyce pensje nauczycieli są bliższe ustawowo określonej minimalnej kwocie wynagrodzenia.

Tak wyglądały zarobki nauczycieli w 2022 roku

Minimalne stawki wynagrodzenia nauczycieli w 2022 roku wyglądały następująco:

 • nauczyciel początkujący: 3424 zł brutto,
 • nauczyciel mianowany: 3597 zł brutto,
 • nauczyciel dyplomowany: 4553 zł brutto.

Pensje nauczycieli na przestrzeni lat. O ile wzrosły i jak s...

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli 2023 po podwyżkach

Minimalne stawki wynagrodzenia nauczycieli w 2023 roku po podwyżkach o 7,8 proc. powinny wynosić odpowiednio:

 • nauczyciel początkujący: 3690 zł brutto,
 • nauczyciel mianowany: 3860 zł brutto,
 • nauczyciel dyplomowany: 4550 zł brutto.
Ile w rzeczywistości zarabia nauczyciel? Pedagodzy pokazują swoje paski z wypłaty.

Pensje nauczycieli żenująco niskie? Pedagodzy pokazali paski...

Ile będą zarabiać nauczyciele akademiccy w 2023 roku?

Przypomnijmy, że o zmianę w wynagrodzeniach apelowało także środowisko akademickie. Tutaj obowiązują inne regulacje dotyczące ustalania wysokości pensji. Wynagrodzenie pracowników uczelni jest uzależnione od wysokości pensji zasadniczej profesora (stanowi o tym Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, które mówi, że wysokość miesięcznego wynagrodzenia nauczyciela akademickiego w uczelni publicznej nie może być niższa niż 50 proc. pensji profesora).

W 2022 roku wynagrodzenie minimalne profesora uczelni publicznej wynosiło 6410 zł brutto. Po zaoferowanej podwyżce jest to: 6 692,04 zł brutto. Nauczyciele akademiccy chcieli jednak podwyżek wynagrodzeń, których wartość byłaby adekwatna i realnie odczuwalna wobec windującej inflacji.

W październiku 2022 tuż po rozpoczęciu roku akademickiego Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wystosowało pismo, w którym przedstawiło stanowisko środowiska akademickiego wobec planowanych podwyżek.

Decyzja o przyznaniu polskim uczelniom dodatkowych środków finansowych w celu podwyższenia wynagrodzeń brutto pracowników o 4,4 proc. jawi się jako rażąco nieadekwatna w stosunku do bieżącego wskaźnika inflacji, wynoszącego 17,2 proc., jak również do postulatów zgłaszanych od dawna przez przedstawicieli polskiego środowiska akademickiego i naukowego – napisano.

Ostatecznie zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej z 2 stycznia 2023 r. dotychczasowa kwota minimalnego miesięcznego wynagrodzenia profesora w uczelni publicznej wzrosła z 6410 zł do 7210 zł, czyli – jak podaje MEiN – o ok. 12,5 proc.

Zarobki rektorów uczelni to znacznie większe liczby. W zależności od konkretnej uczelni wynagrodzenia wahają się od ponad 12 tys. do ponad 40 tys. złotych. Stawki oraz uzasadnienie ustalonych przez Ministra pensji rektorskich są wyjaśnione w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie jawności wynagrodzeń rektorów wyższych szkół.

Co składa się na nauczycielską pensję?

Pensja nauczyciela to suma podstawowego wynagrodzenia oraz dodatków:

 • funkcyjnego (np. za wychowawstwo) – minimalna wartość tego dodatku to 300 zł brutto,
 • funkcyjnego za pełnienie roli dyrektora lub wicedyrektora – jego wysokość zależy od typu szkoły i liczebności uczniów,
 • motywacyjnego – przyznaje go dyrektor szkoły, a jego wysokość ustalona jest w regulaminie szkoły,
 • za warunki pracy – otrzymują go nauczyciele, którzy np. pracują z trudną młodzieżą. Jego wysokość ustala pracodawca,
 • za wysługę lat – pracownicy dostają 1 proc. podstawy pensji za każdy przepracowany rok. Nie może on jednak przekroczyć 20 procent.

Dodatek wiejski jest dodatkiem socjalnym i przyznaje się go nauczycielom, którzy pracują w miejscowościach nie większych niż 5-tysięczne. Jego wartość to 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Nie jest traktowany jako składowa pensji.

Wynagrodzenie nauczyciela akademickiego to suma:

 • wynagrodzenia zasadniczego,
 • dodatku za staż pracy.

Jakie zmiany w zarobkach są planowane w oświacie w 2023 roku?

Poza wspomnianymi zaplanowanym podwyżkami nie ustalono prawnie innych zmian. Rozporządzenie o minimalnych stawkach wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli zostało podpisane 23 lutego.

Wynagrodzenia są jedną z głównych przyczyn odchodzenia nauczycieli ze szkół. Często zakładają oni własną działalność i udzielają korepetycji lub przekwalifikowują się i rozpoczynają karierę w zupełnie nowych profesjach.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski