Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynalazek studentów z Krakowa trafi na Księżyc. AGH zawarła umowę z firmą Orbital Space

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Koło Naukowe AGH Lunar Technologies
Koło Naukowe AGH Lunar Technologies AGH
Akademia Górniczo-Hutnicza zawarła porozumienie o współpracy z firmą Orbital Space działającą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jak przekazuje uczelnia, umowa umożliwia studentom z Krakowa m.in. rozwijanie oraz testowanie urządzenia Lunaris, służącego do badania interakcji wybranych materiałów i powłok z pyłem księżycowym - regolitem.

Zawarta umowa jest pokłosiem sukcesu koła naukowego AGH Lunar Technologies, które zwyciężyło w międzynarodowym konkursie pod nazwą "Experiment on the Moon: Lunar Payload Mission" zorganizowanym w maju 2023 roku przez firmę Orbital Space. Projekt polskich studentów został wybrany spośród ponad 400 zgłoszonych propozycji z całego świata. Nagrodą główną jest możliwość wysłania w 2025 roku zaprojektowanego urządzenia na Księżyc, którego lot zapewniony będzie przez Orbital Space. Będzie to pierwsza tego typu misja, w której znajdzie się ładunek skonstruowany przez polski zespół oraz jedna z pierwszych współprac Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sektorze kosmicznym.

Aby umożliwić studentom rozwijanie projektu i doskonalenie go do czasu startu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisała z organizatorem i sponsorem konkursu firmą Orbital Space porozumienie o współpracy. Przebieg umowy i współpracę z firmą będzie koordynować Centrum Technologii Kosmicznych.

- Z dużym zaangażowaniem wspieramy wszelkie tego typu inicjatywy studentów. Są one niezwykle ważne nie tyko z punktu widzenia edukacyjnego, ale również istotne dla udziału polskich inżynierów i naukowców w zdobywaniu kosmosu. Zgodnie
z naszą misją udzielamy znacznego wsparcia technicznego, ułatwiamy kontakt z firmami, które są zainteresowane sponsorowaniem projektu, jak również pomagamy przygotować wszelkie związane z misją dokumenty - wyjaśnia prof. Tadeusz Uhl, dyrektor CTK.

- Jesteśmy podekscytowani współpracą z AGH. Będziemy wspierać zespół studencki z Polski w realizacji ich marzeń. Obie nasze instytucje zobowiązują się także do zapewnienia mentoringu, wskazówek i wszelkiego możliwego wsparcia studentom w ich wyjątkowej misji, jaką jest wysłanie ładunku na powierzchnię Księżyca. Misją Orbital Space jest uczynienie kosmosu dostępnym dla wszystkich, zwłaszcza dla studentów - mówi z kolei dyrektor Orbital Space dr Bassam Alfeeli.

Współpraca między AGH i Orbital Space zakłada także m.in. prowadzenie działań edukacyjnych i inicjatyw mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat eksploracji kosmosu. Strony umowy zakładają także możliwość współorganizowania warsztatów, webinarów, konferencji, konkursów, zawodów studenckich czy kursów z zakresu zastosowania technologii kosmicznych.

Wynalazek studentów z Krakowa w 2025 roku poleci na Księżyc

Nadrzędnym celem zawartego porozumienia jest rozwijanie eksperymentu studentów "Lunaris", który zostanie przeprowadzony na powierzchni Księżyca. Członkowie koła naukowego za cel stawiają sobie badanie interakcji materiałów i powłok z regolitem, czyli sypką skałą księżycową.

Studenci oprócz konstrukcji, do której zbudowania wykorzystali techniki szybkiego prototypowania, opracowali elektronikę oraz oprogramowanie urządzenia. Gotowy ładunek musiał również spełnić wymogi dotyczące wymiarów 10 x 10 x 10 cm oraz wagi - do 200 gramów. "Do badanie wykorzystana zostanie optyczna metoda pomiarowa, która pozwoli na zrozumienie interakcji regolitu z różnymi materiałami. Regolit charakteryzuje się dużą pylnością, ostro zakończonymi krawędziami oraz naładowanymi elektrostatycznie cząstkami. Te oraz inne właściwości pyłu księżycowego powodują wiele trudności w doborze odpowiedniego materiału" - przekazuje krakowska uczelnia.

Lunaris będzie jednym z pierwszych ładunków księżycowych wydrukowanych w technologii druku 3-D, co pozwoli na uzyskanie geometrii, która przy wykorzystaniu innych metod byłaby trudna do osiągnięcia. Urządzenie zostanie wytworzone z materiału przystosowanego do ekstremalnych warunków panujących w kosmosie.

Nazwa projektu "Lunaris" powstała poprzez połączenie słów. Pierwszy człon to łacińskie słowo "luna", oznaczające Księżyc. Druga część to ukłon w stronę inspirującej twórczości Stanisława Lema i jego najsłynniejszej powieści "Solaris".

- Badania nad interakcją materiałów z regolitem mają kluczowe znaczenie dla przyszłych misji eksploracji Księżyca. Wyniki projektu "Lunaris" mogą znaleźć zastosowanie w konstrukcji narzędzi, skafandrów astronautów, kabli i złącz używanych na lądownikach księżycowych i łazikach, które będą odporne na kontakt z księżycową powierzchnią - wymienia Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka prasowa AGH.

Orbital Space - kim są?

Działająca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich firma technologiczna Orbital Space, zaangażowana jest w eksploatację przestrzeni kosmicznej i rozwój związanych z tym technologii. Przygotowuje ona na 2025 rok pierwszą prywatną misję księżycową zapoczątkowaną przez kraje arabskie. Ponadto koncentrując się na misjach kosmicznych i badaniach naukowych, Orbital Space stoi na czele komercyjnej eksploracji kosmosu w krajach Zatoki Perskiej, współpracując zarówno z partnerami publicznymi, jak i prywatnymi. Jej misją jest wspieranie zespołów akademickich w badaniach kosmicznych.

9 mld złotych wydanych na walkę z otyłością Polaków

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wynalazek studentów z Krakowa trafi na Księżyc. AGH zawarła umowę z firmą Orbital Space - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski