Wyprostuj się!

Redakcja
Rehabilitacja krok po kroku

Rehabilitacja krok po kroku

Rehabilitacja krok po kroku

Nowy SĄCZ: W Zespole Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Nowym Sączu rehabilitowane są dzieci, u których wykryto różne wady postawy. W ubiegłym roku z zajęć w grupach skorzystało kilkuset uczniów. W tym roku placówka zamierza poszerzyć ofertę i objąć dzieci i młodzież niepełnosprawną programem profilaktyczno-korekcyjnym.

- Szczegółowe badania prowadzone od lat w nowosądeckich placówkach oświatowych dowodzą, że spora część dzieci i młodzieży ma różne odchylenia w prawidłowej budowie ciała i cierpi na obniżenie ogólnej sprawności fizycznej - mówi Renata Żabecka, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych. - Najczęściej występujące wady to skrzywienia boczne kręgosłupa, zniekształcenia kończyn dolnych i zaburzenia w statyce ciała.

W 1992 r. powołano Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej, którego zadaniem było wypracowanie programu zapewniającego profilaktykę z tego zakresu oraz dostęp do najnowszych trendów korygujących powstałe już wady. Pod okiem zespołu specjalistów-nauczycieli: Magdaleny Węgrzyn, Heleny Chwastowicz, Marzeny Długopolskiej, Grzegorza Trojana, Tomasza Baliczka i Katarzyny Bieli stwierdzone nieprawidłowości rozwojowe udało się zlikwidować w znacznej części, lub wyeliminować je całkowicie u wielotysięcznej grupy dzieci i młodzieży. Tylko w minionym roku szkolnym akcją taką objęto 600 osób.

- Niezależnie od tego, że u zdecydowanej większości uczestników naszych ćwiczeń udało się skorelować wady postawy ciała, to jeszcze, dzięki organizowaniu specjalistycznych obozów korekcyjno-kompensacyjnych nakłoniliśmy wielu z nich do uprawiania turystyki i krajoznawstwa, czy wybranych dziedzin sportowych - dodaje Renata Żabecka.

W lipcu 2003 r. w wyniku połączenia Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym powstał Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych.

Programem profilaktyczno-korekcyjnym placówka chce objąć też dzieci i młodzież niepełnosprawną. Dla tej grupy bardzo istotne są zajęcia na pływalni. Dzięki dobrej woli władz miasta Nowego Sącza, już niedługo dzieci sprawne inaczej będą mogły korzystać bezpłatnie z zajęć w wodzie.

- Czekamy na chętnych z różnym stopniem niepełnosprawności, w tym także ruchowej, chcących uprawiać pływanie, lub brać udział w innych zajęciach sportowych - zachęca dyrektor sądeckiej placówki. - Z własnej strony zapewnimy fachową opiekę.

Pozytywne wyniki osiągane przez instruktorów-rehabilitantów Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych spowodowały, że zainteresowanie zajęciami zgłasza też wielu rodziców maluchów i młodzieży z sąsiednich gmin. Już dziś można powiedzieć, że byłaby to liczba około 200 osób. Dyrekcja Zespołu podjęła więc rozmowy ze starostą nowosądeckim na temat dotacji, które pozwoliłyby na utworzenie nowych grup objętych ćwiczeniami.

(MIGA)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie