18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypuśćcie prywatność

Łukasz Gazur
Kolekcja zwierzęcych figurek Kamili Piazzy
Kolekcja zwierzęcych figurek Kamili Piazzy Fot. Materiały prasowe
Sztuka. Dzień otwarty w MCK w Krakowie upłynie pod znakiem jednodniowego muzeum. Można poznać kolekcje przetartych skarpet, ekslibrisów czy pewnego odcienia błękitu.

– Postanowiliśmy sięgnąć do pamięci krakowian. W najbliższą niedzielę, na jeden dzień, oddajemy budynek Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie w ręce prywatnych kolekcjonerów i zbieraczy – opowiada Helena Postawka z MCK.

Podkreśla, że to działanie wpisuje się w trend, który dziś widoczny jest na świecie, czyli obserwowanie tego, co dzieje się na obrzeżach muzealnictwa. – Pokazuje prywatne meandry naszej pamięci, badanie ulotnych i delikatnych, niemal intymnych zjawisk – zaznacza.

To nawiązanie do dawnych gabinetów osobliwości. To takie protomuzea tworzone przez królów czy arystokratów, gdzie sąsiadowały ze sobą twory natury z wytworami rąk ludzkich, minerały z dziełami sztuki.

W sumie zobaczymy 8 kolekcji. Bardzo różnych. Od klasycznych, prezentujących dzieła sztuki, po zbiory kuriozów i ciekawostek. Pojawią się wśród nich ekslibrisy, czyli małe formy graficzne, należące do Andrzeja Znami­rowskiego. Zgromadził on ponad 30 tysięcy egzemplarzy, ale w MCK (Rynek Główny 25) zobaczymy te, które prezentują krakowskie legendy i zabytki.

Będzie też zbiór plastikowych zwierzątek rzeźbiarki Kamili Piazzy, która podkreśla, że to właśnie te figurki wpłynęły na jej przyszłe życie. Na nich uczyła się wyczucia proporcji, koloru. Dziś to wszystko wykorzystuje, tworząc swoje rzeźby.

W niedzielę zobaczymy także kolekcję przetartych skarpet Pauliny Poczętej. Jej zdaniem ta część garderoby i jej ślady zużycia dobrze pokazują życie człowieka, czas, który upłynął. I tak właśnie traktuje poukładane w specjalnych gablotach skarpetki – swoje, rodziny, przyjaciół.

Dominika Frycowska pokaże papier czerpany, który tworzy z ususzonych strelicji. To jej próba ocalenia wspomnień z dzieciństwa. Jej rodzice mieli szklarnie i hodowali te rośliny.

Co więcej, ze swoją pasją do widzów wyjdzie także sama Helena Postawka. Pokaże zdjęcia przedmiotów w kolorze błękitu opatentowanego przez Yvesa Kleina. – To jeden z najbardziej znanych historii sztuki – dodaje.

Akcja towarzyszy wystawie „Pamięć. Rejestry i terytoria” w Międzynarodowym Centrum Kultury. W planach m.in. zwiedzanie wystawy z kuratorem (godz. 12 i 14), oglądanie prywatnych kolekcji z ich właścicielami (godz. 17). Odbędą się również (w godz. 12-14) warsztaty dla dzieci, w trakcie których nauczą się... tworzyć własne muzeum.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski