Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyróżnienie dla centrum

PS
Podczas odbywającego się w Krakowie w ubiegłym tygodniu X Międzynarodowego Biennale Architektury wręczone zostały nagrody krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów RP w konkursie "Projekt Roku". Jedną z trzech nominacji do tego prestiżowego wyróżnienia otrzymał projekt Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego w Wieliczce.

Spośród kilkunastu projektów

   Projekt opracowany w krakowskiej firmie projektowej "Artur Jasiński Biuro Architektoniczne" zyskał uznanie jury, które tworzyli sędziowie konkursowi krakowskiego oddziału SARP, wspomagani zwyczajowo przez osobę spoza oddziału. W tym przypadku był to inż. Andrzej Gałkowski z katowickiego oddziału SARP-u. Jury przewodniczyła prezes zarządu krakowskiego oddziału stowarzyszenia Krystyna Łyczakowska. Jurorzy uhonorowali projekt ze względu na wybitne walory architektoniczne zaprojektowanego wnętrza. - Cieszy to, że projekt zyskał uznanie i w oczach fachowców zasługiwał na wyróżnienie - mówi architekt Artur Jasiński. Nagroda za Projekt Roku jest wewnętrzną, przyznawaną corocznie, nagrodą krakowskiego SARP-u. Do tegorocznej edycji zgłoszonych zostało kilkanaście projektów architektonicznych. Do nagrody nominowano trzy, a nagrodzono jeden. Zwycięskim projektem okazał się "Dom za kolumnami", czyli akademik studencki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Nagroda i pozostałe dwa wyróżnienia nie mają wymiaru finansowego, a jedynie prestiżowy.
   Konkurs na Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne ogłoszony został na początku ubiegłego roku przez gminę Wieliczka przy udziale Małopolskiej Izby Architektury i SARP. Wpłynęło 17 prac. Największe uznanie jury złożonego z sędziów SARP i przedstawicieli gminy zdobyły dwie prace autorstwa krakowskich firm: "Artur Jasiński Biuro Architektoniczne" oraz "Biuro Projektowe Lewicki-Łatak". Decyzją komisji te właśnie projekty uhonorowane zostały dwoma pierwszymi nagrodami. Następnie w wyniku negocjacji prowadzonych przez gminę ze zwycięzcami "Biuro Architektoniczne" Artura Jasińskiego zostało wybrane do wykonania konkretnego projektu budowlanego. Zwycięski projekt zakłada, że centrum składać się będzie z trzech bloków funkcjonalnych: pełnowymiarowej hali sportowej z zapleczem, 25-metrowego basenu, spełniającego wymogi międzynarodowej federacji pływackiej, z dodatkowymi atrakcjami w formie małego aquaparku, i wreszcie ośrodka edukacyjnego z salami lekcyjnymi i wykładowymi. Trzy bloki w sposób naturalny tworzą od frontu budowli dziedziniec będący tzw. przestrzenią publiczną. Zostanie ona zadaszona i ukształtowana w formę amfiteatru przeznaczonego na rozmaite uroczystości. Utworzony przez trzy bloki dziedziniec zostanie przykryty dachem z poliwęglanu. Wnętrze dziedzińca wyłożone zostanie kostką brukową i płytami chodnikowymi. Staną tam ławki, kwietniki i drzewka. Hala sportowa mieć będzie trybuny stałe na 400 osób oraz dodatkowo trybuny wysuwane. Hala łącznie ze wspomnianym dziedzińcem stworzy dużą przestrzeń do wykorzystania na imprezy masowe, przedstawienia, targi czy prezentacje. W sumie w środku zmieści się do tysiąca osób. Zaprojektowany basen o wymiarach 12,5 na 25 m wzbogacony będzie o brodzik, zjeżdżalnie, hydromasaże, kurtyny wodne, grzybek dla dzieci. W części edukacyjnej mieścić się będzie gimnazjum. Obiekt będzie wykorzystywany dwojako: na co dzień będzie służył jako obiekt sportowy i szkolny mieszkańcom Wieliczki. Drugi sposób działania to większe, okazjonalne imprezy - rozgrywki ligowe, koncerty, targi, zabawy, wystawy, dożynki. Centrum będzie w całkowitej dyspozycji gminy.
   Aktualny stan inwestycji to gotowa pełna dokumentacja wykonawcza oraz wydane prawomocne pozwolenie na budowę. Brak natomiast dofinansowania, o które ubiegała się gmina. - Nie ma bowiem porozumienia między Polską a instytucjami Unii Europejskiej dotyczącego objęciem unijnym dofinansowaniem inwestycji z grupy sport i turystyka. W związku z tym wnioski o dofinansowanie takich właśnie przedsięwzięć nie są w ogóle rozpatrywane - mówi Artur Jasiński. - A gmina uzależnia decyzję o rozpoczęciu inwestycji i rozpisaniu przetargu na generalnego wykonawcę od uzyskania dofinansowania - wyjaśnia projektant. Tekst i fot.: (PS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski