Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysokie loty Zofii

Sylwia Giersztyn
Zofia Bednarczyk i Piotr Wróbel podczas ceremonii wręczenia nagrody
Zofia Bednarczyk i Piotr Wróbel podczas ceremonii wręczenia nagrody Biś Lisowski
Absolwentka KA laureatką Dyplomu Roku Stowarzyszania Architektów Polskich SARP 2014

Zofia Bednarczyk, absolwentka Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii, zdobyła prestiżową nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP za najlepszą pracę magisterską wykonaną na polskich uczelniach architektonicznych. Jej promotorem był dr inż. arch. Piotr Wróbel.

Jubileuszowa, 50-ta edycja konkursu "Dyplom Roku", podczas której wręczono nagrody SARP odbyła się 5 kwietnia w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zofia Bednarczyk złożyła projekt dotyczący lotniska w Bielsku-Białej Aleksandrowicach. Z pewnością wpływ na wybór tematu miało zdobywane przez nią w ostatnich latach doświadczenie zawodowe.

Architektoniczne szlify odbierała bowiem w pracowni APA Czech, Duliński, Wróbel, gdzie miała możliwość uczestniczyć w takich projektach realizacyjnych, jak lotnisko w Rzeszowie, Krakowie oraz wielu innych, związanych z budynkami użyteczności publicznej. W swoim nowatorskim projekcie zaproponowała alternatywę definiowania lotniska jako "miejsca niczyjego".

- Projekt jest oparty na własnym, autorskim zamyśle studentki. Stanowi prezentację oryginalnej idei, która wpisuje się w aktualne problemy związane z rozwojem lotnictwa w Polsce - komentuje promotor, dr Wróbel.

W dzisiejszych czasach lotnictwo cywilne kojarzy nam się głównie z metropolitalnymi hubami, tanimi i regularnymi liniami oraz z jak najszybszą i najsprawniejszą obsługą pasażera. Natomiast autorka nagrodzonej pracy starała się dostrzec i podkreślić w projekcie wartości starego rozwiązania, jakim jest istniejący terminal.

Założyła rekonstrukcję budynku i powrót do pierwotnego stanu - szlachetnego białego modernizmu oraz zachowanie wysadzanej lipami alei dojazdowej. Dlatego najważniejszymi elementami projektu było stworzenie modelowego zagospodarowania przestrzeni okołolotniskowych oraz węzła komunikacyjnego, uporządkowanie tkanki miejskiej oraz przedstawienie propozycji rozwiązania funkcjonalno-przestrzennego terminalu pasażerskiego o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

Autorka nagrodzonej pracy podkreśla, że chciała zwrócić uwagę, iż projekt dyplomowy ma charakter myślowego eksperymentu. Jest ideą, która ma wyznaczyć pewien kierunek myślenia - przywrócenia do życia małych lotnisk.

Poważnie rozważa się zakwalifikowanie nagrodzonej pracy do prezentowania na wystawach uczelnianych oraz przedstawienia na stronie internetowej Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych KA. Ponadto realizacja może być z powodzeniem zaprezentowana jako głos w dyskusji na temat sposobów zagospodarowania terenów starego amfiteatru w Cieszynie. Może i w tym zakresie Krakowska Akademia wystawi projekt na wagę złota?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski