Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wywiercili dziury w ziemi. Osiek stoi na ropie i gazie?

Bogusław Kwiecień
Wieża wiertnicza do poszukiwań gazu przy ul. Grunwaldzkiej w Osieku przez kilka ostatnich tygodni górowała nad okolicą
Wieża wiertnicza do poszukiwań gazu przy ul. Grunwaldzkiej w Osieku przez kilka ostatnich tygodni górowała nad okolicą FOT. ROZALIA ĆWIERTNIA
Osiek. Duże poruszenie wśród osieczan wywołało pojawienie się geologów, którzy prowadzili odwiert w poszukiwaniu złóż ropy i gazu.

Wieża wiertnicza stanęła przy ul. Grunwaldzkiej w Osieku.

– Jest wielka, widać ją z daleka – mówi Kazimierz Pawlik, mieszkaniec gminy. Odwierty prowadzi firma Energia Karpaty Zachodnie. Dlaczego wybrała Osiek?

Jak tłumaczy Ewa Komin, przedstawicielka firmy, w 2012 r. na tym terenie odbyły się badania sejsmiczne, które świadczyły o możliwości występowania tutaj złóż ropy i gazu. Stąd podjęto decyzję o odwiercie poszukiwawczym, aby udokumentować, czy faktycznie tak jest.

– Lokalizację już samego otworu na powierzchni determinują m.in. warunki geologiczne – zaznacza Ewa Komin.

Ekipa poszukiwawcza zjawiła się w Osieku już w październiku, natomiast sam odwiert przeprowadzony został na przełomie listopada i grudnia. Otwór w głąb ziemi sięgnął na ponad kilometr, a dokładniej na 1100 m.

Inne życie

Mieszkańcy Osieka mają nadzieję, że ich gmina stoi na ropie i gazie.

– Z takim bogactwem w ziemi życie musi inaczej wyglądać – sądzi Kazimierz Pawlik. – Pewnie byłyby nowe miejsca pracy – dodaje osieczanin.

Wójt Osieka Jerzy Mieszczak przyznaje, że gdyby potwierdziły się optymistyczne prognozy, to spore korzyści miałaby gminna kasa.

– Od wydobycia gazu ziemnego, jak od innych kopalin pobierana jest opłata eksploatacyjna – zaznacza wójt, który jest w stałym kontakcie z firmą Energia Karpaty Zachodnie. – Jak dotąd, nie mamy jednak żadnych informacji, co przyniósł ten odwiert – dodaje Jerzy Mieszczak, który nie ukrywa, że także niecierpliwie czeka na końcowe efekty.

W Energii Karpatach Zachodnich twierdzą, że w tych dniach zakończył się etap poszukiwawczy. Trwa demontaż wieży wiertniczej, który ma zakończyć się przed świętami Bożego Narodzenia.

Trwa analiza odwiertu

Jednocześnie prowadzona jest analiza wyników odwiertu. – Po zakończeniu testów złoża, w przypadku sukcesu odwiert zostanie zabezpieczony do czasu uzyskania pozwoleń celem jego dalszego zagospodarowania – wyjaśnia Ewa Komin.

– Odwiert zostanie zabezpieczony głowicą i korkiem mechanicznym wgłębnym, a także wypełniony płuczką o dużej gęstości. Jest to standardowa procedura stosowana w Polsce – dodaje Komin.

W przypadku negatywnych wyników testów odwiert zostanie zlikwidowany zgodnie z projektem likwidacji zatwierdzonym przez Okręgowy Urząd Górniczy. Jeśli odwiert potwierdzi istnienie ropy, test będzie długotrwały, a jeśli chodzi o gaz ziemny, to jest on znacznie krótszy. Po analizie wyników inwestor przystąpi do uzyskania pozwoleń celem dalszego zagospodarowania odwiertu i włączenia go do sieci przesyłowej.

– W przypadku negatywnego wyniku wiercenia i testów odwiert zostanie zlikwidowany, a teren zrekultywowany – zapewnia przedstawicielka firmy.

W Grojcu już badali

W sąsiednim Grojcu dwa lata temu poszukiwania ropy i gazu prowadziła firma United Oilfield Services, także na zlecenie Energii Karpaty Zachodnie.

Badania odbywały się na linii Tarniówka – przysiółek Bugaj, ul. Przecznica i sięgały właśnie gminy Osiek. Były to jednak same badania geofizyczne. Wiercone otwory miały średnicę ledwie 10 cm.

Jak tłumaczyli wówczas specjaliści z United Oilfield Services, to czy Energia Karpaty Zachodnie zdecyduje się na podjęcie właściwych poszukiwań, będzie zależało od faktycznej skali występowania złóż ropy i gazu.

– Fakt, że ponownie zaczęli wiercić odwierty w okolicy, świadczy, że coś w tej ziemi musi być – uważa pan Maciej z Grojca.

Starsi mieszkańcy pamiętają, że podobne badania w ich wsi były już prowadzone w latach 80. – Wywiercili wtedy kilka otworów, a potem zasypali i odjechali – opowiadają mieszkańcy. Liczą, że teraz będzie inaczej i skorzysta na tym także Grojec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski