Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków dostanie miliony złotych na odwiert geotermalny w Przylasku Ruskieckim. Powstaną krakowskie termy?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
26 hektarów do wypoczynku, kilka kilometrów ścieżek spacerowych, boiska do piłki plażowej, plac zabaw, miejsca parkingowe, inteligentne oświetlenie i monitoring - Kąpielisko w Przylasku Rusieckim oficjalnie zostało otwarte w lipcu 2021 roki.
26 hektarów do wypoczynku, kilka kilometrów ścieżek spacerowych, boiska do piłki plażowej, plac zabaw, miejsca parkingowe, inteligentne oświetlenie i monitoring - Kąpielisko w Przylasku Rusieckim oficjalnie zostało otwarte w lipcu 2021 roki. Anna Kaczmarz/PPG
Według wstępnych informacji po konferencji prasowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Gmina Miejska Kraków otrzyma ponad 12 mln zł z NFOŚiGW na wykonanie badawczego odwiertu geotermalnego w Przylasku Rusieckim. O szukaniu wód geotermalnych w tym rejonie Krakowa mówi się od dawna. Teraz staje się to bardziej realne. Czy jeśli parametry źródeł okażą się odpowiednie powstaną krakowskie termy? Na razie mówi się o wykorzystaniu złóż jako kolejnego źródła ciepła dla Krakowa, ale szkoda by było, gdyby nie służyły też rekreacji i wypoczynkowi.

Wykonanie badawczego odwiertu pozwoli ocenić zasoby wód geotermalnych w Przylasku Rusieckim. Ważne jest ustalenie, jakie są parametry i wydajność złoża, ile wody i o jakiej temperaturze można z niego uzyskać, co jasno określi efektywność ekonomiczną całego przedsięwzięcia. Dofinansowanie z Funduszu to 12 328 500 zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia szacuje się na 14 167 087 zł, z wkładem własnym miasta w wysokości 1 838 587 zł.

Geotermia jest niewyczerpalna, bezpieczna, a jedyne, z czym się wiąże, to niewielka ingerencja w krajobraz. Mapa obszarów wodonośnych oraz lokalizacja otworu zostały starannie wybrane, uwzględniając kryteria geologiczne, środowiskowe i logistyczne. Planowane badania mają na celu poszukiwanie i rozpoznanie złoża wód termalnych w Krakowie, głównie dla potrzeb ciepłowniczych. Otwór badawczo-poszukiwawczy Kraków GT-1 zostanie zlokalizowany w Krakowie – Nowej Hucie, na działce ewidencyjnej nr 316/5, obręb NH-36, będącej własnością Gminy Miejskiej Kraków. Wybór tego obszaru wynikał z przeprowadzonych wizji terenowych, analizy geologicznej i wymogów logistycznych.

Przeprowadzenie otworu jest zgodne z zaleceniami Państwowego Instytutu Geologicznego, który wskazał na potencjał geotermalny wód termalnych w celach ciepłowniczych, rekreacyjnych i balneoterapeutycznych. Po uzyskaniu pozytywnych wyników z odwiertu wykonany zostanie drugi otwór wiertniczo–chłonny, celem zatłoczenia wody geotermalnej po odebraniu ciepła.

Prawie dwa kilometry w głąb ziemi w poszukiwaniu złóż gorącej wody

Zgodnie z przygotowanym operatem, projekt skupia się na badawczym odwiercie o głębokości 1820 m (+/- 10%). Prace są obecnie w fazie badawczej, a decyzja o dalszym wykorzystaniu złoża zostanie podjęta po zakończeniu prac i określeniu potencjału. Warto zaznaczyć, że wykorzystanie wód termalnych do celów ciepłowniczych jest zgodne z koncepcją projektu „Kraków - Nowa Huta Przyszłości", który obejmuje planowany otwór geotermalny w rejonie, gdzie znajdują się kluczowe elementy, takie jak Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki" oraz Park Naukowo-Technologiczny „Branice". Kraków dąży do zbadania możliwości wykorzystania zasobów wód termalnych w mieście. Spodziewanym efektem będzie zmniejszona emisja gazów cieplarnianych do atmosfery oraz zastąpienie nieekologicznych paliw opałowych na OZE.

Budżet tegorocznej edycji programu to 350 mln złotych. O dofinansowanie badań geotermalnych starały się w tym roku 52 gminy z całej Polski. Wybrano te lokalizacje, które dają największe szanse na sukces, czyli na późniejsze wykorzystanie złóż geotermalnych do celów energetycznych, w tym do ogrzewania miast.

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski