XIV Turniej Rycerski w Rabsztynie. Zmagania rycerzy,...

XIV Turniej Rycerski w Rabsztynie. Zmagania rycerzy, widowiska, konkursy [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Ponikowska

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

XIV Turniej Rycerski w Rabsztynie. Zmagania rycerzy, widowiska, konkursy [ZDJĘCIA]
1/103
przejdź do galerii

©Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu

Uczestnicy XIV Turnieju Rycerskiego w Rabsztynie mogli przenieść się do czasów średniowiecza, obserwować rycerskie zmagania i wziąć udział we wspólnej zabawie.
Zobacz galerię
Tradycyjny przemarsz i prezentacja kilkunastu bractw rycerskich pod zamkowy most rozpoczęły turniejowe zmagania. Otwarcie turnieju odbyło się z wielkim hukiem za sprawą wystrzału z armaty.

Następnie uczestnicy przeszli do zamkowej bramy, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Marianowi Maryszewskiemu (1935 – 2007), założycielowi i pierwszemu prezesowi Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, a także inicjatorowi organizowanych od 2003 roku turniejów rycerskich w Rabsztynie.

Po części oficjalnej rozpoczęły się rycerskie zmagania, które trwały przez dwa dni. Widowiskowe pojedynki na miecze długie, samoczwart, czyli walki czwórki rycerzy, turniej łuczniczy oraz turniej miecza i tarczy oraz turniej broni drzewcowej czy turniej rzutów w dal: włócznią oraz kulą, to tylko część atrakcji gromko oklaskiwanych przez widzów. Warto dodać, że uczestnicy turnieju mogli włączyć się do wspólnej zabawy wcielając się w rycerzy, czy próbując swoich sił w strzelaniu z łuku, a także rozwiązując średniowieczne kalambury.

Poza zmaganiami okutych w zbroje rycerzy można było poznać kulturę średniowiecza za sprawą pokazów tańców dawnych czy występu zespołu Stout. Każdy mógł nie tylko zobaczyć warsztaty pracy średniowiecznych rzemieślników; kowala, garncarza, mydlarza i witrażysty, ale także samodzielnie spróbować wykonać ozdobne przedmioty. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także mrożące krew w żyłach pokazy Kata i Inkwizytora.

Największą atrakcją pierwszego dnia turnieju była wieczorna Bitwa o Zamek z użyciem materiałów pirotechnicznych. Po bitwie odbyły się walki drużyn rycerskich 3 vs. 3, a pełen atrakcji dzień zakończył pokaz fireshow - taniec ognia. Z kolei najbardziej widowiskową atrakcją drugiego dnia turnieju był pokaz jazdy rycerza konnego.

Dla uczestników turnieju przygotowano też cały szereg atrakcji towarzyszących. Przez dwa dni pod zamkiem był rozstawiony Mobilny Punkt Informacji Turystycznej, czyli stoisko promocyjne Miasta i Gminy Olkusz, gdzie można było otrzymać bezpłatne ulotki, foldery i mapy, a także wziąć udział w konkursie o historii Olkusza i Zamku Rabsztyn oraz zobaczyć działanie mennicy, na której były wybijane repliki trojaków olkuskich.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, gdzie wszyscy chętni mogli wziąć udział w zajęciach plastycznych, otrzymać bezpłatnie foldery i widokówki, zobaczyć wystawę plastyczną „Rabsztyn w sztuce”, wypożyczyć elementy średniowiecznego uzbrojenia, czy zakuć się w dyby. Prawie dwieście osób skorzystało z bezpłatnego oprowadzania po zamku. Chętnych społecznie oprowadzali po zamku przewodnicy - członkowie stowarzyszenia.ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!