Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z góry lepiej widać piękno Krakowa. Na prawym brzegu Wisły [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Dwa brzegi Wisły łączy - obwieszona kłódkami zakochanych - kładka Bernatka. Na lewo Podgórze m.in. ze swoim Rynkiem i kościołem św. Józefa
Dwa brzegi Wisły łączy - obwieszona kłódkami zakochanych - kładka Bernatka. Na lewo Podgórze m.in. ze swoim Rynkiem i kościołem św. Józefa Fotografie wykonane przez CrazyCopter.pl
Dzielnica XI Podgórze Duchackie, Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim, Dzielnica XIII Podgórze. Zachęcamy dzisiaj do przyjrzenia się z góry trzem dzielnicom położonym na prawym brzegu Wisły: XI Podgórze Duchackie, XII Bieżanów-Prokocim i XIII Podgórze.

W „jedenastce” mieszka obecnie ponad 53,1 tys. krakowian. Dzielnica obejmuje tereny dawnych miejscowości, włączonych do Krakowa w 1941 roku: Kurdwanowa, Woli Duchackiej i Piasków Wielkich. Na terenie Kurdwanowa odnaleziono ślady osad z neolitu i wczesnego średniowiecza. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1252 roku. Neolitu sięga również historia Woli Duchackiej.

Od końca XIV w. do rozbiorów wieś ta stanowiła własność Zakonu Świętego Ducha, a od początku XIX w. należała do prywatnych właścicieli. Rozwojowi Woli przysłużyło się wybudowanie w 1928 r. największej wówczas w Polsce fabryki kabli. Z kolei Piaski Wielkie to dawna wieś notowana po raz pierwszy w 1395 r. jako Pyassek. Rozwijało się tu rzeźnictwo i masarstwo; te tradycje rzemieślnicze odrodziły się również po 1989 roku. Na terenie dzielnicy XI w zabudowie dominują osiedla mieszkaniowe.

Prawie 63 tys. mieszkańców ma dzielnica XII Bieżanów-Prokocim. Na jej terenie znajdują się historyczne miejscowości: Prokocim, Bieżanów, Rżąka. Prokocim to wieś, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1367 r. Najstarsze źródła podają różne zapisy nazwy: Prococzino, Prokocin, Prococzim. Wieś znana była z eksploatacji gipsu alabastrowego. Należała do prywatnych właścicieli, m.in. pod koniec XIX w. dobra prokocimskie zakupił przemysłowiec i filantrop Erazm Jerzmanowski. Prokocim włączono do Krakowa w 1941 r. - wtedy większość mieszkańców stanowili kolejarze.

Dziś ta część dzielnicy nosi nazwę Stary, w odróżnieniu do Nowego, czyli osiedla wzniesionego w latach 1976-82. Kolejna część „dwunastki”, Bieżanów, to dawna wieś w dolinie Serafy. Jego nazwa pochodzi od słowa „bieżan”, oznaczającego zbiega. Rozwój terenów nastąpił w drugiej połowie XIX wieku, kiedy przeprowadzono tędy linię kolejową. Znajdująca się w granicach „dwunastki” Rżąka to z kolei wieś leżąca przy dawnym trakcie na Bochnię, wzmiankowana po raz pierwszy w 1388 r. Obszar dzielnicy to dziś wielkie i mniejsze osiedla, hipermarkety i ogromny kompleks Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

34,6 tys. stałych mieszkańców ma dzielnica XIII Podgórze. Jej historia to przede wszystkim dzieje miasta Podgórza, założonego w końcu XVIII wieku. Rok temu, 4 lipca uroczyście świętowaliśmy 100-lecie jego połączenia z Krakowem - na popularnej kładce Ojca Bernatka (zbudowanej w miejscu mostu Podgórskiego) spotkali się mieszkańcy, władze Krakowa i radni podgórskich dzielnic.

Kładka ta zresztą jest już kultowym miejscem zakochanych. Im, ale też wszystkim innym polecamy w dzielnicy XIII odwiedzić też kościół św. Józefa (w zeszłym roku, przy okazji remontu, w kuli na wieży kościoła znaleziono stuletni list do potomnych - dokument z czasu budowy), kopiec Kraka, park Bednarskiego w miejscu dawnego kamieniołomu czy podgórskie forty. A prawdopodobnie za dwa lata będziemy mogli - tak jak kuracjusze sprzed wieku - raczyć się leczniczą wodą, gdyż właśnie nowe życie zyskuje zakład Antoniego Matecznego, gdzie planowane jest uruchomienie pijalni wody.

Nasz cykl

Jak wygląda Kraków z lotu ptaka, a dokładniej - widziany okiem drona? Prezentujemy wyjątkową kolekcję fotografii wykonanych z pomocą tych urządzeń. To szansa na inne spojrzenie na miasto, odkrycie jego urody, a może i nieznanych dotąd tajemnic.

Będziemy dzięki tym zdjęciom przemierzać kolejne dzielnice. Jak podkreślają autorzy zdjęć, Kraków nigdy dotąd nie został w całości sfotografowany z drona i pokazany w taki sposób na łamach gazety. We czwartek Czyżyny, Mistrzejowice i Bieńczyce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski