Z góry lepiej widać piękno Krakowa. Wokół Młynówki Królewskiej [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Dzielnica V to m.in. gmachy Muzeum Narodowego czy Biblioteki Jagiellońskiej (po prawej). Tu znajduje się park Jordana oraz największy stadion w Małopolsce (w głębi). „Piątka” sięga po al. 3 Maja i jest sąsiadką Błoń
Dzielnica V to m.in. gmachy Muzeum Narodowego czy Biblioteki Jagiellońskiej (po prawej). Tu znajduje się park Jordana oraz największy stadion w Małopolsce (w głębi). „Piątka” sięga po al. 3 Maja i jest sąsiadką Błoń Fotografie wykonane przez CrazyCopter.pl
Udostępnij:
Dzisiejszy miejski park Młynówka Królewska to pamiątka po kanale, którym niegdyś doprowadzano wodę z Rudawy do Krakowa. Przed wiekami woda z Młynówki napędzała koła młyńskie, zasilała stawy rybne i miejskie fosy. Był czas, gdy trafiała do wodociągów, dostarczała wodę miejskim fontannom. Park Młynówka Królewska biegnie przez dzielnice V i VI: Krowodrzę i Bronowice. I to do nich dziś zapraszamy.

Obecna dzielnica V Krowodrza to dawne cztery podkrakowskie wsie: Czarna Wieś z przysiółkiem Kawiory, Nowa Wieś Narodowa, Krowodrza i Łobzów. Znalazły się w granicach Krakowa w 1910 roku.

Kiedyś mieszkańcami tych terenów byli ogrodnicy, zaopatrujący miasto w jarzyny. Powszechnie uprawiano tu karczochy, także głąbik krakowski - warzywo, które kisiło się jak ogórki.

W zamierzchłych czasach zajmowano się na tych terenach także ubojem krów, obdzieraniem ich ze skór - śladem tego jest w herbie Krowodrzy krowa z krzyżem duchackim (Krowodrza należała do klasztoru Duchaków). W XIX wieku zamieszkało na tych terenach wielu murarzy (którzy zimą, w martwym sezonie zostawali szopkarzami), cieśli i rzemieślników.

To na terenie obecnej dzielnicy V, w Łobzowie, około 650 lat temu powstała pierwsza letnia rezydencja królewska w Polsce, gdzie przez wieki pielęgnowano królewski ogród. Dziś w tym miejscu studiują m.in. przyszli architekci - studenci Politechniki Krakowskiej, jest także świeżo urządzony miejski park.

Również właśnie w „piątce” planuje się stworzenie nowego miejskiego placu Krakowa: Rynku Krowoderskiego. Miejsca codziennych spotkań i okazjonalnych imprez, integrującego mieszkańców. Brakuje go, dzielnica od lat zabiegała o jego powstanie.

Największym problemem Krowodrzy jest dziś chaotyczna zabudowa, inwestycje wciskające się między istniejące budynki, na tereny zielone. To dlatego radni Krowodrzy wystąpili ostatnio z wnioskiem, by pilnie został opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla całej dzielnicy.

Podobny problem mają i sąsiednie Bronowice. Niektórzy alarmują, że już niedługo przestaną one uchodzić za dzielnicę zieloną...

Dzielnica VI zajmuje obszar dawnych osad: Bronowic Małych oraz Mydlnik. Te pierwsze w historii zapisały się jako ulubiona wieś młodopolskich artystów. Włodzimierz Tetmajer w 1890 r. poślubił chłopkę Annę Mikołajczykównę i zamieszkał w Bronowicach, w jego ślady poszedł Lucjan Rydel, który w 1900 r. ożenił się z Jadwigą Mikołajczykówną. To jego wesele stało się kanwą dramatu Wyspiańskiego, który utrwalił legendę Bronowic.

„Szóstkę” można przemierzać trasą turystyczno-kulturową Bronowice Małe - Mydlniki, na której są m.in. XIX-wieczne kapliczki czy bronowicka, tradycyjnie bielona chałupa z 1908 r. Można też dzielnicę poznawać z pomocą strony internetowej Bronowickiego Archiwum Społecznego, w którego zbiorach są dawne fotografie, dokumenty oraz nagrane wspomnienia bronowickich seniorów. BAS, które powstało w 2014 r., jest pierwszym w Krakowie lokalnym archiwum społecznym.

***

Nasz cykl

Jak Wygląda Kraków z lotu ptaka, a dokładniej - widziany okiem drona? Prezentujemy wyjątkową kolekcję fotografii wykonanych z pomocą tych urządzeń. To szansa na inne spojrzenie na miasto, odkrycie jego urody, a może i nieznanych dotąd tajemnic.

Będziemy dzięki tym zdjęciom przemierzać kolejne dzielnice. Jak podkreślają autorzy zdjęć, Kraków nigdy dotąd nie został w całości sfotografowany z drona i pokazany w taki sposób na łamach gazety. W czwartek Zwierzyniec i Dębniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie