MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium. 10.02 - 16.02

Redakcja

11 lutego 1858
OBJAWIENIE.
W Lourdes miało miejsce pierwsze objawienie Matki Bożej 14-letniej Bernadecie Soubirous. Dziewczynka kilkanaście razy ujrzała Maryję w grocie Massabielle. Maryja przekazała jej swoje przesłanie o niepokalanym poczęciu i poleciła częściej odmawiać różaniec. Przez objawienia Lourdes stało się sławne na całym świecie. Bernadeta wstąpiła zaś do klasztoru, gdzie zmarła w wieku 35 lat na gruźlicę.

10 lutego 1874
ARESZTOWANIE.
Powstańczy komisarz pełnomocny na Litwę, Wincenty Konstanty Kalinowski, został schwytany przez Rosjan po zdradzie jednego z żołnierzy. Uwięziono go w Wilnie. W śledztwie nie zaprzeczał swojej roli i odmawiał wskazania współpracowników. Skazano go na rozstrzelanie, ale wyrok zmieniono na bardziej hańbiące powieszenie. Został stracony w Wilnie 22 marca.

13 lutego 1895
KINEMATOGRAF.
Bracia Louis i August Lumiere otrzymali patent na kinematograf, czyli aparat do nagrywania i wyświetlania ruchomych obrazów. Pierwsza publiczna projekcja ich filmów odbyła się 28 grudnia w Paryżu. Wyświetlono wówczas m.in.: „Wyjście robotników z fabryki”, „Śniadanie” oraz najsławniejszy „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”. Pokaz ten oficjalnie uznawany jest za moment narodzin kina.

10 lutego 1906
OKRĘT.
W Portsmouth zwodowano brytyjski pancernik o nowatorskiej konstrukcji HMS „Dreadnought”. Był pierwszym pancernikiem, który miał artylerię główną ujednoliconego kalibru. Był też pierwszym dużym okrętem napędzanym przez turbiny parowe, co sprawiło, że w momencie ukończenia budowy był najszybszym pancernikiem na świecie. Od jego nazwy powstało określenie nowego rodzaju ciężkich okrętów – drednoty.

14 lutego 1929
MASAKRA.
W Nowym Jorku doszło do tzw. Masakry w dniu św. Walentego. Wynajęci przez Ala Capone zabójcy zastrzelili sześciu członków konkurencyjnego gangu North Side. Gangsterzy przybyli na ulicę 2122 North Clark zwabieni możliwością zakupienia skradzionego transportu alkoholu. Tam przebrani za policjantów zabójcy ustawili ich pod ścianą w garażu, po czym rozstrzelali z broni maszynowej.

12 lutego 1941
DOWÓDCA.
Gen. Erwin Rommel przybył do Trypolisu w Afryce Północnej. Jego przyjazd wiązał się z niepowodzeniami wojsk włoskich. Powierzono mu więc dowództwo nad 5. Lekką Dywizją Piechoty i 15. Dywizją Pancerną z zadaniem wsparcia włoskich wojsk. Kilka dni później rozkazem Hitlera powołano jednostkę ekspedycyjną Afrika Korps. Na jego czele Rommel odniósł w Afryce wiele spektakularnych zwycięstw nad aliantami.

11 lutego 1942
REJS.
Rozpoczęła się Operacja „Cerberus” – przedarcie się niemieckich okrętów przez kanał La Manche do baz w Rzeszy. Niemieckie pancerniki „Scharnhorst” i „Gneisenau” oraz ciężki krążownik „Prinz Eugen” w brawurowej akcji przepłynęły pod bokiem brytyjskiej floty z portu we francuskim Breście przez kanał La Manche do Niemiec. Brytyjczykom udało się wykryć konwój, ale nie zdołali go zatopić.

10 lutego 1976
GŁOSOWANIE.
Sejm przyjął poprawki do Konstytucji PRL. Wprowadzały one zapis o socjalizmie jako panującym ustroju, przewodniej roli PZPR w państwie i sojuszu Polski z ZSRR. Jedynym posłem, który wstrzymał się od głosu był Stanisław Stomma (na fot.) z Koła Poselskiego Znak. Zmiana konstytucji wywołała protesty w różnych środowiskach opozycji, kultury i nauki, ale władze w żadnym stopniu nie wzięły ich pod uwagę.

12 lutego 1999
PREMIERA.
Odbyła się premiera „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Była to ostatnia część trylogii Sienkiewicza przeniesiona na ekran przez tego reżysera. W głównych rolach wystąpili Michał Żebrowski, Izabela Scorupco, Aleksander Domogarow i Bohdan Stupka, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Budżet filmu wyniósł 24 mln zł, a obejrzało go w kinach ponad 7 mln widzów.

11 lutego 2013
REZYGNACJA.
Podczas spotkania w Sala del Concistoro w Pałacu Apostolskim w Watykanie papież Benedykt XVI niespodziewanie zapowiedział odejście z urzędu. Miało ono nastąpić 28 lutego o godz. 20. W oświadczeniu papież zwrócił uwagę na swój podeszły wiek oraz na osłabienie sił fizycznych i duchowych. Zadeklarował jednak, że będzie kontynuował posługę w Kościele. Benedykt był 11. papieżem w dziejach, który zrezygnował.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski