Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium: 18.11 - 24.11

Redakcja

24 listopada 1227
ZABÓJSTWO.
Książę krakowski Leszek Biały został zamordowany w czasie zjazdu piastowskich władców w Gąsawie na Kujawach. Na obradujących książąt napadł Świętopełk pomorski i jego ludzie. Leszek zdołał wyrwać się napastnikom i rozpocząć ucieczkę konno w kierunku wsi Marcinkowo. Tam wrogowie dopadli go i przeszyli dzidą. Ciało księcia zostało przewiezione do Krakowa i pochowane w katedrze wawelskiej.

21 listopada 1806
BLOKADA.
Napoleon Bonaparte wydał dekret berliński o blokadzie kontynentalnej. Jej celem miało być odcięcie Anglii od wymiany handlowej z państwami Europy. Zamknięcie europejskich portów dla brytyjskiej floty odcięło Zjednoczone Królestwo od rynków zbytu i dostaw surowców. Blokada nie doprowadziła jednak do załamania się Anglii i zniesiono ją w 1812 r.

19 listopada 1816
UNIWERSYTET.
Powstał Uniwersytet Warszawski. Car Aleksander II przychylił się do inicjatywy Stanisława Potockiego i Stanisława Staszica, wydając „Postanowienie naznaczające założenie Szkoły Głównej pod imieniem Królewskiego Uniwersytetu”. Uczelnia powstała z połączenia Szkoły Prawa i Nauk Administracyjnych oraz Szkoły Lekarskiej i składała się z pięciu wydziałów. Została zamknięta po upadku powstania listopadowego.

18 listopada 1914
BITWA.
Dobiegła końca dwudniowa bitwa pod Krzywopłotami. Wzięli w niej udział żołnierze z dwóch batalionów 1. Pułku Legionów Polskich. Legioniści w zaciętym boju bronili odcinka frontu przed atakującymi Rosjanami aż do przybycia z pomocą austriackiej odsieczy. Poległo sześciu legionistów, a 131 zostało rannych i dostało się do niewoli. Bitwa powstrzymała rosyjskie natarcie.

21 listopada 1916
NOWY WŁADCA.
Karol I Habsburg został cesarzem Austrii. Karol był synem arcyksięcia Ottona, młodszego brata następcy tronu – Franciszka Ferdynanda. Gdy Franciszek w 1914 r. został zamordowany w Sarajewie, zgodnie z kolejnością sukcesji Karol awansował na następcę. Cesarzem został po śmierci Franciszka Józefa. Nie potrafił jednak zdobyć takiej popularności jak jego poprzednik. Rządził do listopada 1918 r.

23 listopada 1927
KASZTANKA.
Padła ulubiona klacz marszałka Józefa Piłsudskiego. Po raz ostatni Marszałek dosiadał Kasztanki 11 listopada podczas defilady na pl. Saskim w Warszawie. Dziesięć dni po uroczystościach koń został odtransportowany do Mińska Mazowieckiego. W trakcie przejazdu doznał urazu wewnętrznego i mimo pomocy weterynaryjnej nie był w stanie się podnieść. Padł 23 listopada o godz. 5 rano, dwa dni po przewiezieniu do koszar.

22 listopada 1943
KONFERENCJA.
Franklin Delano Roosevelt, Winston Churchill i Czang Kaj-szek spotkali się na konferencji w Kairze. Wypracowali tam wspólną deklarację określającą powojenny ład na Dalekim Wschodzie po osiągnięciu zwycięstwa nad Japonią. Dokument zakładał zwrot okupowanych przez Japonię terenów i gwarantował niepodległość Korei. Spotkanie było odpowiednikiem konferencji Wielkiej Trójki w Teheranie, Jałcie i Poczdamie.

20 listopada 1947
ŚLUB.
Odbył się ślub księżniczki Elżbiety Windsor, późniejszej królowej, i księcia Filipa Mountbattena. Uroczystość odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była transmitowana przez BBC do ponad 200 mln ludzi na całym świecie. Książę pochodził z duńsko-greckiej rodziny królewskiej Schleswig-Holstein-Sonderburg- -Glücksburg, ale po II wojnie zmienił nazwisko na Mountbatten.

18 listopada 1959
PREMIERA.
Odbyła się premiera amerykańskiego filmu „Ben Hur”. Była to opowieść o żydowskim księciu, który w wyniku splotu okoliczności trafia w rzymską niewolę, a potem spotyka Chrystusa i jest świadkiem jego śmierci. Tytułową rolę zagrał Charlton Heston, a reżyserem był William Wyler. „Ben Hur” był pierwszym filmem, który zdobył 11 Oscarów, w tym w takich kategoriach, jak: najlepszy film, najlepszy aktor i reżyseria.

20 listopada 1977
WYSTĄPIENIE.
Prezydent Egiptu Anwar as-Sadat jako pierwszy arabski przywódca wygłosił przemówienie w izraelskim Knesecie. As-Sadat przyjechał z oficjalną wizytą do Izraela na zaproszenie premiera Menachema Begina. Oznaczało to ostateczne zerwanie ze wspólną polityką państw arabskich wobec tego kraju. W Jerozolimie Sadat modlił się w meczecie Al-Aksa, spotkał się z izraelskim premierem i wygłosił przemówienie w Knesecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski