Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z podatkiem do banku, zamiast do sołtysa

Ewa Tyrpa
Skawina. Radni zdecydowali, że mieszkańcy wiosek będą regulować płatności w bankach, na poczcie lub przez internet.

Nie wszyscy samorządowcy opowiadają się za taką formą płatności. Argumentują, że nie chodzi o zysk, jaki inkasenci – głównie sołtysi – mieli z pobierania podatków, ale o wygodę mieszkańców.

– Jedna trzecia mieszkańców Woli Radziszow­skiej płaciła podatek u sołtysa. To głównie ludzie starsi, którzy nie mają internetu i trudno jest im dojechać do banku. Często musimy pomóc ludziom, biorąc pod uwagę sprawy własnościowe. Mówię to jako praktyk, który zbierał podatki – przekonywał radny Witold Grabiec, były sołtys Woli. Stefan Jezioro, radny z tej wioski, był przeciwny zachowaniu starego systemu. Stwierdził, że trzeba iść z duchem czasu. Zgodził się z radnym Antonim Bylicą, że po pewnym czasie można wrócić do starej metody, gdyby nowa się nie sprawdziła.

Radny Witold Mazgaj zaznaczał, że za odpady ludzie płacą przez bank i nie było protestów. Witold Grabiec ripostował, że ludzie narzekają na tę formę, tym bardziej, że muszą płacić prowizję, która nie jest pobierana tylko w obsługującym gminę Krakowskim Banku Spółdzielczym. Ale nie każdy chce jechać z opłatą do Skawiny.

Marek Klimczyk popierał nowy system uzasadniając, że ludzie w tej samej formie płacą za gaz i prąd. Zbieranie podatków przez inkasentów nazwał archaizmem.

Zwolennicy nowego systemu powołują się też na bezpieczeństwo zbierających podatki. – To słuszne rozwiązanie, głównie ze względu na bezpieczeństwo. Robiliśmy to w obiektach bez monitoringu, narażając się na różne zdarzenia, bo przecież nie brakuje ludzi, którzy mogliby być zainteresowani pieniędzmi, które zbierają inkasenci – stwierdził Franciszek Czekaj, sołtys Pozowic.

Za nowym systemem opowiedziało się 13 radnych, przeciw było sześciu, jeden wstrzymał się od głosu.

Natomiast jednogłośnie uchwalono pobór opłaty targowej na placach targowych w drodze inkasa przez Miejski Zakład Usługowy. Dostanie on osiem procent od pobranej kwoty.

W powiecie krakowskim niektóre gminy już dawno zrezygnowały z pomocy sołtysów przy zbieraniu opłat – m.in. Igołomia-Wawrzeńczyce, Liszki, Krzeszowice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski