MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabezpieczenie przed śniegiem

(DD)
Przed zimą warto zabezpieczyć rynny kablami grzewczymi
Przed zimą warto zabezpieczyć rynny kablami grzewczymi Fot. Galeco
Porady. Listopad to ostatni moment, aby przygotować dach i rynny na nadejście zimy

Jeśli do tej pory nie znaleźliśmy czasu, aby poświęcić uwagę systemowi orynnowania - listopad to ostatni moment, kiedy należy zatroszczyć się o jego drożność.

Nie ma znaczenia, czy rynny zabezpieczone zostały siatką ochronną. Każdorazowo należy sprawdzić, czy wewnątrz nie osadził się nadmiar kurzu lub pył. Zbierające się w rynnach zabrudzenia mogą stanowić barierę dla swobodnego przepływu wody opadowej lub roztopowej. Dlatego te elementy należy dokładnie oczyścić z liści, igliwia czy pozostałości po ptakach.

- Podczas takiego przeglądu należy również sprawdzić rury spustowe - mówi Magdalena Gardyła, specjalista ds. Rozwoju Produktu i Jakości w Galeco. - Do przeprowadzenia tej czynności można wykorzystać wąż ogrodowy, dostępny w każdym gospodarstwie domowym. Tym samym będziemy mieć pewność, że spływająca woda nie napotyka na __przeszkody.

Podczas tej czynności możemy także zweryfikować, czy system rynnowy jest szczelny w miejscach połączenia elementów. Dzięki otwieranej klapie i wewnętrznie umieszczonej kratce, na której zbierają się liście, w łatwy i szybki sposób można będzie oczyścić rurę spustową.

Uwaga, śnieg

Śnieg jest dużym zagrożeniem dla systemu rynnowego. Szczególnie, jeśli dom posiada dach stromy, którego nachylenie wynosi powyżej 30 stopni. Wówczas istnieje obawa o samoczynne zsuwanie się mas śniegu. Obecność np. dachówek ceramicznych dodatkowo sprzyja takim zjawiskom. Jak zatem ochronić rynny przed śniegową zaspą?

- Odpowiednio wcześnie należy zaopatrzyć dach w __płotki przeciwśniegowe - podpowiada Magdalena Gardyła. - Wystarczy zamontować je w odległości około 0,5 metra od krawędzi dachu, aby mogły zatrzymać zsuwający się śnieg, który już w formie roztopionej trafi do systemu rynnowego, a __ten swobodnie go odprowadzi.

Płotki śniegowe to jedno. Warto zadbać o sam system rynnowy. Niskie temperatury w nocy i wyższe w dzień sprawiają, że śnieg na przemian topi się i zamarza. Poprzez takie zjawiska bardzo łatwo tworzą się zatory lodowe w pionie spustowym i poziomie rynnowym. Brak drożności może doprowadzić do przelewania się wody przez krawędź orynnowa-nia, a tym samym - powstawania niebezpiecznych sopli i zacieków lodowych. Aby uniknąć takich zagrożeń, warto zabezpieczyć rynny kablami grzewczymi.

- W naszej ofercie od niedawna dostępny jest kompletny system kabli grzejnych SelfTec®PRO, który może być stosowany też w systemach PVC, Stal, Stal 2 i Galeco bezokapowy. Kable grzejne skutecznie zapobiegają gromadzeniu się we wnętrzu rynien i rur spustowych śniegu i lodu, co nie dopuszcza do powstawaniu sopli oraz zacieków na elewacji budynku - mówi ekspert. - Wykonując wszystkie powyższe kroki i __zabezpieczenia mamy pewność, że zima nie okaże się dla nas zaskoczeniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski