Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytki i antybiotyki

Grzegorz Tabasz
Przyroda. Konserwatorzy zabytków dostali nowe narzędzie pracy: antybiotyki. Renowacje wspaniałych fresków odkopanych w Pompejach wykonano przy wydatnej pomocy amoksycykliny.

Świetny lek, który w przypadku ludzi właśnie wychodzi z użycia, gdyż bakterie szybko się nań uodparniają. Rzecz w tym, iż w sytuacji kiedy tłumy turystów oglądają starożytne malowidła, zmienia się mikroklimat.

Para wodna z tysięcy oddechów zwiększa wilgotność, co w połączeniu z organicznymi składnikami dawnych pigmentów daje znakomitą pożywkę dla bakterii. Streptokoki i gronkowce rozkładają barwniki i dzieła sztuki wpierw blakną, a potem odpadają od podłoża. Na razie Pompeje są ocalone.

Podobna kuracja zastosowana wobec liczących 17 tysiące lat naskalnych malowideł w grotach Lascaux dała chwilową poprawę. Bakterie zastąpiły destrukcyjne grzyby pleśniowe. Czyli dokładnie tak samo jak w przypadku ludzi poddanych zbyt długiemu leczeniu.

Jak się wydaje, jedynym ratunkiem mogą być cyfrowe i wirtualne kopie. Oglądanie zabytków w technice 3D nie wykarmi ani grzybów, ani bakterii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski