MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zachwyca kolorami i delikatnym zapachem

DD
Fot. Agata Seweryn
Fot. Agata Seweryn
PIWONIA. Według starej śródziemnomorskiej legendy, Paeonia była piękną nimfą, urzekającą swym wyglądem bogów i zwykłych śmiertelników. Z zazdrości jedna z bogiń zamieniła ją więc w kwiat. On też zachwyca - aksamitem płatków, cudownymi kolorami i delikatnym zapachem.

Fot. Agata Seweryn

Ten piękny kwiat kwitnie zaledwie 20 dni. Właśnie teraz - na przełomie maja i czerwca. Piwonia to roślina z rodziny piwoniowatych, liczącej około 40 gatunków. Część z nich to krzewy, dorastające do wysokości około 3 metrów. Wiele gatunków jest też bylinami. W kulturze Wschodu, skąd pochodzą (Mongolia, Chiny, Syberia), piwonie uchodziły za symbol zdrowia i żywotności. Uwielbiali je także Japończycy, gdzie były obowiązkowym klejnotem dam dworu cesarskiego.

Kwiaty piwonii mogą być białe, różowe, purpurowe lub żółte. Są także mieszańce dwubarwne. Ze względu na piękne ukwiecenie są bardzo chętnie uprawiane w ogrodach. Warto wiedzieć, że nie lubią przeprowadzek, dlatego wybór miejsca musi być przemyślany. Najlepiej rosną na słońcu lub w lekkim cieniu. Wymagają gleby żyznej, bogatej w składniki odżywcze i dosyć wilgotnej, ale nie zbitej i mokrej. Miejsce pod piwonię trzeba głęboko przekopać, dodając dobrze rozłożony obornik (świeży może zniszczyć sadzonki) lub kompost, bo krzaki głęboko się korzenią.

Ważne! Po umieszczeniu korzeni w dołku sprawdzamy, czy różowe pąki u nasady pędów są pod ziemią, około 4-5 centymetrów - umieszczone za głęboko mogą nie zakwitnąć. Należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o dodatkowe nawożenie. Przekarmiona roślina łatwo zapada bowiem na choroby grzybowe, a także może słabiej zakwitnąć w kolejnym roku. W Polsce popularne są piwonie krzewiaste, chińskie oraz piwonia lekarska. Rzadko spotykane są natomiast piwonie drzewiaste - bardzo okazałe i efektowne, o wielkich liściach i kwiatach.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski