Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczyna się krytyczny czas dla zimujących pszczół. W Małopolsce na razie tych owadów nie brakuje

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Biuro Prasowe UMWM
Pszczoły zaczynają wiosenne obloty. Pszczelarze obserwują swoje pasieki, niektórzy cieszą się, że wszystkie rodziny pszczele przetrwały, inni rozpaczają, że połowa wyginęła.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Pszczelarze co roku spotykają się na konferencji, żeby wymienić doświadczenia, posłuchać ekspertów, którzy mówią o miododajnych roślinach, ale także radzą jak unikać chorób owadów i je leczyć. Tym razem spotkali się w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach już na XXIV Wojewódzkiej Konferencji Pszczelarskiej.

Jednym z uczestników konferencji był Edward Czesak z zarządu województwa małopolskiego, który odniósł się do problemu wymierania pszczół. - Od dekady na świecie obserwuje się masowe wymieranie pszczół. Szokujące są dane, które ukazują, że w niektórych krajach zniknęło już ponad 90 proc. tych pożytecznych owadów, co stanowi zagrożenie także dla człowieka - powiedział Edward Czesak.

Pszczelarze podkreślają, że przełom zimy i wiosny, gdy pszczoły są pobudzone wyższymi temperaturami jest dla nich zagrożeniem.

- Jeszcze za wcześnie mówić jak pszczoły przezimowały. Krytyczny czas dla nich właśnie się zaczął. Rozmawiałem z właścicielem dwóch pasiek, który z radością stwierdził, że wszystkie pszczoły przezimowały i zrobiły obloty. Inni mówią, że wyginęło im 25 procent rodzin pszczelich, jeszcze innym nie przetrwała połowa. Trudno o ogólną ocenę tego jak owady przezimowały - mówi dr inż. Jacek Kostuch, specjalista w MODR Karniowice i współorganizator konferencji.

Zaznacza, że upadki pszczół to strata dla pszczelarzy i środowiska, ale dobrzy pszczelarze są w stanie odtworzyć pasieki.

- U nas w Małopolsce przy dużej bioróżnorodności wciąż mamy pszczół pod dostatkiem, są nawet rejony, gdzie jest nadmiar. Obecnie jest moda na ekologię i zakładanie pasiek. To dobre zjawisko, bo ludzie zajmują się czymś pożytecznym, ale ważne jest przy tym zdobywanie wiedzy i korzystanie z doświadczeń innych. Temu też służą nasze konferencje, podczas których nagradzamy najlepszych pszczelarzy i wskazujemy skąd można czerpać wzory - podkreśla Kostuch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski