Nasza Loteria

Zakaz palenia węglem w gminie Zabierzów poddany krytyce. Stowarzyszenie Ziemia Rudawska napisało list otwarty

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Propozycje wprowadzenia zakazu palenia węglem mają zwolenników, ale także przeciwników
Propozycje wprowadzenia zakazu palenia węglem mają zwolenników, ale także przeciwników Fot. Barbara Ciryt
Gmina Zabierzów planuje wprowadzenie zakazu palenia węglem. Radni sami go nie uchwalą, w tej kwestii chcą się zwrócić do Marszałka Województwa Małopolskiego. Planują głosowanie nad rezolucją na ten temat na sesji 26 marca 2021 roku. Ale pomysł został już skrytykowany przez Stowarzyszenie Ziemia Rudawska. Jego szefowie wystosowali do władz gminy list otwarty.

FLESZ - Nowy lockdown i nowe zasiłki

Władze Zabierzowa mobilizują do wymiany pieców

Zgodnie z zapisami nowej, jeszcze nie przegłosowanej rezolucji, na terenie gminy Zabierzów planuje się wprowadzenie całkowitego zakazu palenia węglem od 2029 roku. Informacje o tych planowanych działaniach zostały ogłoszone podczas konferencji prasowej organizowanej w Urzędzie Miasta Krakowa z udziałem Elżbiety Burtan, wójta Zabierzowa oraz Rafała Komarewicza, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Wcześniej prezydium Rady Gminy Zabierzów omawiało zapisy tej rezolucji.

Pracujemy nad poprawą jakości powietrza. Poprzez kolejne obostrzenia chcemy mobilizować mieszkańców do wymiany pieców. Wprowadzenie zakazu to nie wszystko, musimy mieszkańcom zapewnić pomoc w wymianie pieców, zdobywanie dotacji zewnętrznych i najuboższych objąć programami osłonowymi

- mówiła Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów.

Restrykcje kwestionuje Ziemia Rudawska

Wiele osób czeka na te restrykcje,. Na forach internetowych wiele osób dopomina się o szybsze wprowadzanie tych obostrzeń, nie czekanie do 2029 roku. Ale są też przeciwnicy wprowadzania zakazu palenia węglem.

Jarosław Wojtasik, prezes Stowarzyszenia Ziemia Rudawska wskazuje na uchwałę Sejmiku z 28 września 2020 r. dotyczącą Programu ochrony powietrza. Jak mówi - ta uchwała jest kompromisem wypracowanym po konsultacjach województwa z gminami. Stowarzyszenie w swoim liście apeluje do wójta gminy Zabierzów i radnych o przestrzeganie jej zapisów.

Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego umożliwia poza obszarem miasta Krakowa instalację i eksploatację kotłów oraz kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel, drewno i biomasę o odpowiednich parametrach technicznych opartych o normy ekologiczne

- przypominają przedstawiciele Stowarzyszenia Ziemia Rudawska.

Uważają, że zmiana prawa wpisanego w uchwałę Sejmiku byłoby działaniem destrukcyjnym, łamiącym kompromisy i uderzającym w plany życiowe rodzin.

Zabierzowskie zakazy i plany pomocy

Przed zakazem palenia węglem nic nas nie uchroni. Chcemy go wprowadzić, ale nie od razu i proponujemy rok 2029, żeby dać sobie i społeczeństwo czas - kolejne dziewięć lat na dostosowanie się do tej sytuacji, tworzenia programów osłonowych i objęcia nimi najsłabiej usytuowanych mieszkańców. Ponadto proponujemy pozostawienie drewna jako paliwa, oczywiście zgodnie z normami, o stosownej wilgotności

- mówi Henryk Krawczyk, przewodniczący rady Gminy Zabierzów.

Zabierzów to nie pierwsza gmina podkrakowska, która chce wprowadzaniem zakazu palenia węglem. Taką uchwałę intencyjną już w 2019 roku podjęli radni Skawiny. W Krzeszowicach też planowano, ale nie została przegłosowana. A jak się okazuje w Urzędzie Marszałkowskim już są przymiarki do zaproponowania podkrakowskim gminom odchodzenia od palenia węglem. Ponadto różnego rodzaju organizacje też zgłaszają takie pomysły.

Warsztaty wykonywania palm ze świeżych roślin i pisanek, do których malowanie używano naturalnych składników

Nowa Góra. Palmy wielkanocne i pisanki naturalnie barwione. ...

Wypadek ciężarówki - zderzenie pojazdu z barierami betonowymi na krajówce nr 94 w Modlnicy

Wypadek na drodze krajowej w Modlnicy. Ciężarówka wpadła w b...

W Woli Więcławskiej ma powstać kopiec. Zwieziono hałdy ziemi i gruzu, a nadzór budowlany uznał to za nielegalną budowlę

W gminie Michałowice przy krajówce nr 7 budują kopiec. Inspe...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To stowarzyszenie, Ziemia Rudawska jest od samego początku przeciwne całkowitemu zakazowi palenia weglem i drewnem. Czyli chce umożliwienia palenia na ekologicznych zasadach wynikających z ustawy antysmogowej. O tym jest list otwarty. A rezolucja, nad ktorą pracuje rada gminy dotyczy zakazu palenia węglem i drewnem. Nie tylko więc węglem ale i drewnem. I nawet jeśli teraz Przewodniczacy Rady Gm. Zabierzów tak jak widzimy to w artykule, proponuje niekaranie za palenie drewnem to należy pamiętać, że to on wespół z innymi członkami Rady Gm. Zabierzów wprowadził do tego projektu rezolucji zakaz palenia drewnem

m
martyna bomba !

Nie dajcie sobie ludzie wcisnąć żadnego kitu. !Same koszty późniejszych napraw pieców gazowych, przeglądów itd., są wyższe od kosztów ogrzewania węglem. Zresztą, później będą was mieli w garści, a teraz robicie tak jak wam pasuje. Palenie węglem i drewnem (sezonowanym) powoduje tylko pyły, ale nie toksyny, w porównaniu do fabryk, aut, czy spalania plastiku, i jest nawet przyjemne. W przypadku gazu, to były przypadki "poparzeń" kwasowym pyłem, który osadza się na złej rurze kominowej.

Z
Zbigniew Rusek

Jest jeden rodzaj opału węglopochodnego, który o wiele mniej dymi niż węgiel czy drewno. Jest to koks i to właśnie ten rodzaj paliwa stałego powinien być dopuszczalny.

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski