Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek, kościół, ruina

SYP
Gmina dostała dotację na naprawę murów bydlińskiego zamku Fot. Jacek Sypień
Gmina dostała dotację na naprawę murów bydlińskiego zamku Fot. Jacek Sypień
Ruiny zamku w Bydlinie (gmina Klucze) nie wyglądają może zbyt okazale. Kryją jednak ciekawą historię.

Gmina dostała dotację na naprawę murów bydlińskiego zamku Fot. Jacek Sypień

REKOMENDACJE

Przypuszcza się, że pierwsza budowla na wzgórzu św. Krzyża powstała u schyłku XIV wieku, wzniesiona przez rycerza Niemierzę. Pierwsze zapiski o zamku są datowane na 1398 r. O jego dawnej historii świadczy choćby denar Ludwika Węgierskiego z 1370 r. znaleziony podczas wykopalisk archeologicznych. Warownia miała być własnością nieślubnego syna Kazimierza Wielkiego. Później zamek należał do rodu Toporczyków - Pileckich, ówczesnych właścicieli dóbr smoleńskich, w skład, których wchodził m.in. Bydlin.

Zamek składa się z domu mieszkalnego i wieży. Wokół niego wykuto w skale rów i usypano wał obronny. W XVI stuleciu przeszedł w ręce Bonerów i Firlejów. Wtedy przebudowano go na... kościół. W dobie reformacji, Jan Firlej zamienił kościół na zbór kalwiński. Jego syn, Mikołaj przywrócił mu funkcję kościoła pod wezwaniem św. Krzyża.

W XVII wieku bydliński zamek, zamieniony w kościół, spalili Szwedzi. Co prawda został później częściowo odbudowany, ale pod koniec XVIII w. opustoszał. Popadał więc stopniowo w ruinę. O jego dawnej potędze świadczą dziś jedynie dwumetrowej grubości kamienne mury.

Przed dwudziestu laty przeprowadzono badania archeologiczne. Potwierdziły one pierwotny, obronny charakter fortyfikacji. Wtedy też odkryto m.in. kryptę grobową, ceramikę i monety.

Przed dwoma laty zawalił się spory fragment zamkowego muru i bezpieczniej jest oglądać ruiny z zewnątrz, niż od środka. Jest jednak szansa, że wkrótce będzie bardziej dostępny dla turystów. Niedawno władze gminy Klucze dostały 368 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na zabezpieczenie i konserwację murów. Inwestycja, która ma kosztować ponad 603 tys. zł, poza odbudowaniem zawalonego muru i zabezpieczeniem pozostałych ścian, będzie także obejmowała wykonanie bezpiecznego dojścia do ruin oraz ich podświetlenie i budowę parkingu.

Schodząc z zamkowego wzgórza warto zwrócić uwagę na częściowo kute w skale okopy. To ślady, jakie pozostały po bitwie, która rozegrała się między 17 a 19 listopada 1914 r., na polach pomiędzy Bydlinem, Krzywopłotami i Załężem. Obok Łowczówka była to największa bitwa, jaką stoczyły Legiony Piłsudskiego w 1914 r. Pamiątką po tym wydarzeniu jest kamienny, 7-metrowy krzyż, jaki wznosi się nad mogiłą 46 legionistów na miejscowym cmentarzu.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski