Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Pieskowej Skale w czasach powstania styczniowego. Opowieści o bitwach i powstańcach, którzy 160 lat temu przybyli do zamku

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Uroczystości upamiętniające powstanie styczniowe na zamku w Pieskowej Skale
Uroczystości upamiętniające powstanie styczniowe na zamku w Pieskowej Skale Barbara Ciryt
Walki powstańców styczniowych z wojskami carskimi w 1863 roku odbywały się nieustannie. Po lutowych bojach, forsownych marszach uczestnicy powstańcy przyszli 3 marca do zamku w Pieskowej Skale. Jednak oddziały rosyjskie nie dały im odpocząć. Bitwy sprzed 160 lat i rolę pieskoskalskiego zamku w postaniu wspominano w sobotę 4 marca. Opowieści upamiętniające wydarzenia powstańcze w Pieskowej Skale snuł kustosz tutejszego zamku Olgierd Mikołajski. Złożono kwiaty i zapalono znicze na mogiłach powstańców.

Uroczystości sobotnie w Pieskowej Skale rozpoczęły się od otwarcia wystawy plenerowej "Powstanie Styczniowe w Dolinie Prądnika". Plansze wystawowe z portretami powstańców i informacje o walkach, bitwach i osobach związanych z z tymi wydarzeniami umieszczono się na alei zamkowej przy zejściu do Maczugi Herkulesa.

Natomiast poniżej przy zejściu z zamkowego wzniesienia przy grobie Andrija Potebni, bohatera powstania styczniowego złożono kwiaty.

Po spotkaniu i wykładzie kustosza zamku uczestnicy uroczystości przeszli, żeby oddać cześć bohaterom powstania w miejscu pochówku powstańców - straceńców, którzy zginęli z rąk żołnierzy carskich w marcu 1863 r. Jak opowiadał Olgierd Mikołajski - tam w lesie nieopodal zamkowych murów pochowani są ci, którzy poświęcili się dla ratowania znacznej części powstańców stacjonujących i odpoczywających w Pieskowej Skale. Na wieść o natarciu Rosjan główne siły powstańcze ewakuowały się stąd bocznym wyjściem. Na zamku zostali straceńcy oraz ranni i udawali główne siły obrony. Zginęli, ale umożliwili ratunek innym.

W uroczystościach brali udział przedstawiciel władz: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, poseł Elżbieta Duda, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, starosta krakowski Wojciech Pałka oraz wójt Sułoszowej Stanisław Gorajczyk oraz inni reprezentanci władz samorządowych powiatu i gminy. Byli także pasjonaci historii, Ojcowskiego Parku Narodowego i zamku w Pieskowej Skale.

Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Ojcowie

Gdy wybuchło powstanie styczniowe... do Ojcowa przybywali oc...

Wzrosła liczba działalności gospodarczych i spółek z kapitałem ukraińskim

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski