Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanikają tradycyjne podziały między miastem a wsią

(JM)
Jedne metropolie obumierają, inne przeżywają dziś rozkwit
Jedne metropolie obumierają, inne przeżywają dziś rozkwit fot. Wojciech Matusik
Kongres. „Back to the Sense of the City” ("Powrót do idei miasta”) - to temat 11. Międzynarodowego Kongresu z cyklu CTV Ciudad y Territorio Virtual (Virtual Cities and Territories), który po raz pierwszy dziś rozpoczyna się w Krakowie i potrwa do piątku.

Gościem specjalnym kongresu będzie światowej sławy urbanista i teoretyk architektury Nikos A. Salingaros., który dzisiaj o godz. 10.30 wygłosi wykład otwierający Kongres w sali audytoryjnej Wydziału Architektury PK.

Debata jest konieczna

Już 54 proc. mieszkańców Ziemi mieszka w miastach - zwracają uwagę organizatorzy tego forum. Budujemy nowe miasta i rozbudowujemy istniejące. Zespoły miejskie rozrastają się przestrzennie, tworząc rozległe zespoły i wchłaniając wciąż nowe tereny. Z drugiej strony, zdajemy sobie sprawę jak bardzo nasze racjonalne działania są niedoskonałe i nie nadążają za podstawowymi potrzebami mieszkańców Ziemi. Jesteśmy świadomi szeregu tendencji, które dzieją się równolegle, a prowadzą miasta w przeciwnych kierunkach.

Kongresy CTV organizowane są cyklicznie w państwach Europy (Hiszpania, Portugalia, Włochy) i Ameryki Łacińskiej (Chile, Brazylia, Meksyk) i spotykają się z globalnym oddźwiękiem. Po raz pierwszy konferencja odbywa się w Polsce. Kraków jest forum międzynarodowej debaty nad kondycją i definicją współczesnych miast, ale i nad kondycją człowieka wobec problematyki wirtualnej i realnej osady.

Do dyskusji zaproszeni są architekci, urbaniści, planiści, ekonomiści przestrzeni, inżynierowie transportu, geografowie, socjolodzy, psycholodzy, antropolodzy, kulturoznawcy, animatorzy kultury, historycy, filozofowie i ekonomiści. Jak przekonują organizatorzy kongresu, debata specjalistów wielu dziedzin jest koniecznością w czasach, w których miast i osad ludzkich dotykają jednocześnie przeciwstawne tendencje.

- Widzimy rozrost wielkich aglomeracji i __kurczenie się lub upadek innych - podkreśla dr hab. inż. Anna A. Kantarek z Politechniki Krakowskiej, jedna z kuratorek Kongresu CTV. - Obserwujemy ucieczkę do miast z obszarów wiejskich i ucieczkę z miast do życia blisko natury; mamy świadomość, że nie tylko budujemy przestrzenie nowych miast, ale i tracimy istniejące, bo burzymy zespoły historyczne, a przez to i bogactwo kulturowe i szansę zachowania kulturowej tożsamości społeczności. Z jednej strony mamy więc do czynienia z niespotykanym do tej pory z rozrostem miast, z drugiej - ucieczką z __nich.

Niejasne podziały

Organizatorzy kongresu zwracają uwagę, że tradycyjne podziały pomiędzy przestrzenią wsi i miasta nie są dziś jasne, ponieważ żyjemy w epoce szczególnego rozwoju powiązań przestrzennych poprzez rozwój możliwości przekazu informacji i połączeń elektronicznych. Powstaje pytanie, czy dzisiejsze osady - od najmniejszej górskiej wioski po rozległe obszary megapolii - mogą obejść się bez świata wirtualnego? Jak w takim razie znaleźć ich syntezę?

Nad tymi i innymi problemami pochylą się uczestnicy kongresu w ramach 10 paneli tematycznych. Gościem specjalnym kongresu jest Nikos A. Salingaros z University of Texas w San Antonio, matematyk i fizyk, ale przede wszystkim światowej sławy urbanista i teoretyk architektury, uczeń Christophera Alexandra, pioniera komputerowego wspomagania projektowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski