Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim kupisz warzywa i owoce, dobrze poznaj producenta

(SN)
Dla konsumenta. Targ to najlepsze miejsce, aby kupić owoce i warzywa. Nie zawsze jednak trafimy tam na godnych zaufania producentów. Dietetyczka i właścicielka gospodarstwa ekologicznego radzą, jak kupić dobre produkty.

* Dobre, ale nie bez skazy
Należy pamiętać, że owoce i warzywa z naturalnych upraw nie wyglądają idealnie, w przeciwieństwie do tych z konwencjonalnych gospodarstw.

- Niestety, większość klientów przyzwyczaiła się do dużych, błyszczących owoców o idealnym kształcie. Sama ostatnio podczas zakupów oburzyłam się, kiedy zauważałam w sklepie dziurę w jabłku. Po dłuższej refleksji stwierdziłam jednak, że to całkiem normalne. Nie każdy owoc jest idealny - przyznaje Anna Malinowska.

* Sprawdź zapach
Zdaniem dietetyczki owoce warto kupować wtedy, kiedy trwa okres ich naturalnych zbiorów.
- Wtedy jest największe prawdopodobieństwo, że nie były faszerowane ogromną ilością nawozów. Zawsze wącham owoce i warzywa przed zakupem. Kiedy zapach wzbudza podejrzenia, najlepiej zrezygnować z takiego produktu - radzi Anna Malinowska.

* Pytaj o nasiona
Pani Lucyna Gaweł, która od wielu lat prowadzi ekologiczne gospodarstwo w Woli Batowskiej, przyznaje, że gdyby sama miała wybrać się na zakupy na targu, od razu zarzuciłaby producentów pytaniami.
- Po pierwsze, zapytałabym rolnika, skąd bierze nasiona, czy są one ekologiczne i czy rolnik uzyskał zgodę Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa na ich wykorzystanie - tłumaczy Pani Lucyna. Jej zdaniem dobre nasiona to podstawa zdrowych upraw.

* Czym karmi się zwierzęta
- Kolejne ważne pytanie powinno brzmieć: czy w gospodarstwie są zwierzęta? Jeżeli tak, to oznacza, że rolnik wykorzystuje naturalny nawóz. Warto także zapytać, czym są żywione - dodaje Lucyna Gaweł.

* Dowiedz się, ile trwa wzrost
Kolejną istotną kwestią, jaką warto poruszyć w rozmowie z producentem, jest czas wzrostu produktu.

- Jeżeli uprawy są zbierane kilka razy w sezonie, na pewno dodawane są sztuczne wspomagacze. Wzrost naturalnych warzyw trwa nawet trzy miesiące - twierdzi Lucyna Gaweł.

Sama dba o swoje warzywa w naturalny sposób, wykorzystuje do tego celu różne wywary, np. z pokrzywy. Przyznaje jednak, że ich użycie zajmuje bardzo wiele czasu.

* Posadź coś sam
- Najlepiej byłoby samemu uprawiać lub hodować coś, co potem będziemy mogli skonsumować, wtedy mielibyśmy 100% pewności, co jemy - podkreśla dietetyczka Anna Malinowska z firmy Zdrowy Nawyk. - Choć większość owoców i warzyw kupuję na targu i w osiedlowych sklepikach, postanowiłam rozpocząć własną uprawę pomidorów i ziół - dodaje Malinowska.

* Zbadaj próbkę
Jeżeli chcemy upewnić się, że produkty na pewno nie zawierają chemicznych dodatków, warto zanieść ich próbkę do laboratorium, zwłaszcza jeżeli przez dłuższy czas planujemy korzystać z produktów od jednego producenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski