MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaplanuj listopadowy wyjazd

Redakcja
Jak co roku jutro tysiące kierowców wyruszy w podróż z okazji dnia Wszystkich Świętych. Na drodze spodziewać się można wielu utrudnień - zmian organizacji ruchu, korków czy niesprzyjających warunków atmosferycznych. Poważnym zagrożeniem są nietrzeźwi kierowcy. \

W ubiegłym roku między 29 października a 1 listopada polska policja zatrzymała 1 880 takich osób. W tym czasie w kraju doszło łącznie do 407 wypadków, w których śmierć poniosło 39 osób, a 532 zostały ranne.

Kierowcy często zapominają, że skutki spożycia alkoholu odczuwane są przez wiele godzin, nawet gdy we krwi nie ma już po nim śladu. Jeśli planujemy prowadzenie pojazdu, nie powinniśmy sięgać po alkohol od kilkunastu godzin do doby wcześniej. Apelujemy też do pasażerów, aby reagowali w sytuacji, gdy kierowca chce prowadzić będąc pod wpływem alkoholu. Nie wolno do tego dopuścić.

Pogarszające się warunki atmosferyczne oraz wcześnie zapadający zmrok sprawiają, że jazda staje się utrudniona. Weźmy pod uwagę fakt, że nie tylko korki, ale także pogoda może wpłynąć na wydłużenie się czasu jazdy. Warto o tym pamiętać, jeśli do celu musimy dotrzeć o określonej godzinie - podpowiadają trenerzy Szkoły jazdy Renault.

Nieodzownym elementem dnia Wszystkich Świętych jest zmiana organizacji ruchu w okolicach cmentarzy oraz duży tłok na pobliskich parkingach. Wszystkim kierowcom radzimy uważnie śledzić znaki oraz sygnalizacje drogowe i stosować się do nich. Jazda niezgodnie z oznaczeniami może doprowadzić do zatorów, stłuczek oraz agresji ze strony innych uczestników.

Aby uniknąć stresu związanego z parkowaniem na zatłoczonych parkingach lepiej zostawić samochód nieco dalej od miejsca docelowego. Jeśli spodziewamy się dużych utrudnień w ruchu lub gdy jazda po zatłoczonych ulicach bardzo nas stresuje, warto pomyśleć o pozostawieniu samochodu w garażu i w dniu Wszystkich Świętych zdecydować się na transport publiczny.

O czym powinni pamiętać kierowcy wyjeżdżający w podróż:

Zanim wyruszysz, sprawdź sprawność techniczną pojazdu, w tym poprawność działania świateł.

W czasie jazdy raz na 2 godziny rób 15-minutową przerwę.

Po spożyciu alkoholu odczekaj od kilkunastu godzin do doby zanim siądziesz za kierownicą.

Unikaj powrotu w ostatniej chwili.

W przypadku trudnych warunków atmosferycznych zmniejsz prędkość i zachowaj większy dystans między pojazdami

Zwracaj uwagę na zmianę organizacji ruchu, ostrożnie korzystaj z nawigacji satelitarnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski