ZAPYTAJ LEKARZA | Jakie działania powinni podjąć rodzice w...

ZAPYTAJ LEKARZA | Jakie działania powinni podjąć rodzice w przypadku wystąpienia objawów sugerujących udar słoneczny?

PG

Echo Dnia Świętokrzyskie

Echo Dnia Świętokrzyskie

ZAPYTAJ LEKARZA | Jakie działania powinni podjąć rodzice w przypadku wystąpienia objawów sugerujących udar słoneczny?
Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: stronazdrowia@polskapress.pl
ZAPYTAJ LEKARZA | Jakie działania powinni podjąć rodzice w przypadku wystąpienia objawów sugerujących udar słoneczny?
Jakie działania powinni podjąć rodzice w przypadku wystąpienia objawów sugerujących udar słoneczny? Od razu obrać kierunek: szpital?

Doktor Zdzisław Domagała:
To zależy od stopnia nasilenia objawów. Czasem wystarczy przejść wraz z dzieckiem do cienia, schłodzić je, podać picie. Jeśli jednak objawy są burzliwe, najlepiej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Trzeba zauważyć, że udar cieplny to niejedyny przykry skutek zbyt długiej ekspozycji na słońce.
Częste wśród najmłodszych są także poparzenia słoneczne. Pod koniec mijającego tygodnia na oddział chirurgii Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przyjęto kilkoro dzieci z objawami silnego poparzenia. Delikatna, wrażliwa skóra dziecka bardzo szybko reaguje rumieniem.

Jak pomóc maluchowi w przypadku poparzeń słonecznych? Czy mają tu rację bytu tak zwane babcine sposoby, na przykład smarowanie skóry zimną maślanką lub zsiadłym mlekiem?

Doktor Zdzisław Domagała:
Wszelkie produkty mleczne mogą tylko pogorszyć stan poparzonego, prowadząc do nadkażenia powstałych ran. Stanowczo nie polecam więc takich rozwiązań. Lepsza będzie chłodna kąpiel, zimne okłady z wody na poparzone obszary skóry. Przy dużych poparzeniach należy oczywiście skontaktować się z lekarzem.

Lato to również czas zatruć pokarmowych. Jakich potraw unikać, czego podczas upałów nie podawać dzieciom do jedzenia?

Doktor Zdzisław Domagała:
Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu drobnoustrojów, znacznie łatwiej więc o zatrucie pokarmowe. Warto zatem jeść posiłki pochodzące z pewnych źródeł, przechowywane w chłodzie lub przyrządzane na bieżąco. Czasem lepiej zjeść w jednym z szeroko dostępnych punktów gastronomicznych, niż brać ze sobą na przykład kanapki z wędliną. Unikajmy sałatek z majonezem, produktów zawierających surowe jajka, potraw niedogotowanych.POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »