ZAPYTAJ LEKARZA | Zaburzenia rytmu serca - co powinniśmy o...

ZAPYTAJ LEKARZA | Zaburzenia rytmu serca - co powinniśmy o nich wiedzieć?

red

Echo Dnia Świętokrzyskie

Echo Dnia Świętokrzyskie

ZAPYTAJ LEKARZA | Zaburzenia rytmu serca - co powinniśmy o nich wiedzieć?
Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: stronazdrowia@polskapress.pl
ZAPYTAJ LEKARZA | Zaburzenia rytmu serca - co powinniśmy o nich wiedzieć?
Podobno zanieczyszczenia powietrza mogą wywoływać między innymi niebezpieczne zaburzenia rytmu serca. Kto może rozpoznać arytmię?

Doktor Jarosław Kaźmierczak, specjalista kardiolog:
Może to zrobić zarówno lekarz, jak i sam pacjent, który ma określone objawy, na przykład omdlenia, zasłabnięcia, zawroty głowy, albo czuje, że jego serce bije nierówno, „przeskakuje”, zwalnia czy zatrzymuje się.
Gdy pacjent czuje, że coś jest nie tak, a zwykłe EKG niczego nie wykazuje (badanie to rejestruje jedynie 3-10 sekund pracy serca), stosuje się długoterminowe monitoro-wanie - od 24 godzin do 7 dni. Można je prowadzić także między innymi za pomocą podskórnie wszczepianego urządzenia (grubości ołówka i długości 3-4 centymetrów) lub z wykorzystaniem telefonu komórkowego.


Jakie zaburzenie rytmu serca jest najczęstsze?

Doktor Jarosław Kaźmierczak, specjalista kardiolog:
Migotanie przedsionków. Dotyczy ono na ogół osób starszych, po 65 roku życia, i nasila się z każdą dekadą. Zaburzenie to może u kilkunastu procent pacjentów być bezobjawowe lub skąpoobjawowe, pacjent nic nie czuje. Potwierdzają to badania przeprowadzone w ciągu ostatnich 2 lat przez kilka uniwersytetów w Polsce. Przebadano trzy tysiące pacjentów, dobranych losowo, z różnych rejonów kraju. Okazało się, że bezobjawowe migotanie przedsionków u osób po 65 roku życia wystąpiło u około 20 procent. Migotanie przedsionków nie jest jednak bezpośrednio groźne dla życia, to znaczy pacjent nie umiera w momencie wystąpienia migotania przedsionków, ale wiąże się ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu (około 30 procent wszystkich udarów jest spowodowanych tą arytmią), wystąpieniem lub pogorszeniem niewydolności serca i dlatego migotanie przedsionków określa się także jako arytmię „złośliwą”, chociaż ta złośliwość pojawia się z opóźnieniem.


Które zaburzenia rytmu serca są groźne bezpośrednio dla życia?

Doktor Jarosław Kaźmierczak, specjalista kardiolog:
Najbardziej niebezpiecznie są komorowe zaburzenia rytmu pod postacią częstoskurczu komorowego lub migotania komór. Komory serca przy migotaniu przestają się kurczyć i jeśli nie ma szybkiej pomocy medycznej, człowiek umiera. To kwestia minut. Częstoskurcz komorowy to sytuacja, gdy serce pracuje bardzo szybko do 200-250 uderzeń na minutę i nierzadko przeistacza się w migotanie komór z jego fatalnymi następstwami. Takie zaburzenia określamy jako „złośliwe”. Zwykle występują na podłożu konkretnej choroby serca i najczęściej jest to stan po przebytym zawale serca.


W jakich przypadkach pacjent potrzebuje rozrusznika serca?

Doktor Jarosław Kaźmierczak, specjalista kardiolog:
Urządzenie to w 98 procentach służy do leczenia zbyt wolnej czynności serca. Najczęstszą przyczyną tego jest tak zwany blok przedsionkowo-komorowy. Serce pracuje wtedy w tempie 28-35 uderzeń na minutę, a powinno pracować w tempie 50-80 uderzeń w spoczynku oraz 180-200 przy wysiłku. Objawy zbyt wolnej czynności serca to omdlenia, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, „mroczki”przed oczami, pogorszenie wydolności fizycznej. Pozostały niewielki odsetek stymulatorów służy do leczenia niewydolności serca. W Polsce mamy 600-700 tysięcy pacjentów z niewydolnością serca, zwykle powyżej 65 lat, ale są i młodsi.


Co wpływa na zaburzenia rytmu serca?

Doktor Jarosław Kaźmierczak, specjalista kardiolog:
Wszystkie choroby towarzyszące, takie jak cukrzyca, choroby nerek, choroby tarczycy - szczególnie nadczynność (jeśli jej nie wyrównamy, nie opanujemy zaburzeń rytmu serca). Ponadto zaburzenia elektrolitowe, odwodnienie, utrata potasu (na przykład na skutek pocenia się, leków moczopędnych czy zbyt małej ilości spożywanych płynów). Czynnikiem prowokującym zaburzenia rytmu serca jest także stres.POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Serce

ank (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Skąd ja to znam. Zaburzenia rytmu serca (kołatanie, migotanie przedsionków, zasłabnięcia) występują teżą przy nadczynności Tarczycy, ale tego Lekarz nie powie Pacjentowi, tylko zrobi najwyżej EKG,...rozwiń całość

Skąd ja to znam. Zaburzenia rytmu serca (kołatanie, migotanie przedsionków, zasłabnięcia) występują teżą przy nadczynności Tarczycy, ale tego Lekarz nie powie Pacjentowi, tylko zrobi najwyżej EKG, które nic nie wykaże i jest OK. Żyj człowieku sobie dalej z tą opieką medyczną.zwiń

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 25 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »