Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasady bezpiecznej aktywności fizycznej dla nadciśnieniowca

(DD)
Regularny wysiłek stanowi jeden z elementów leczenia nadciśnienia
Regularny wysiłek stanowi jeden z elementów leczenia nadciśnienia Fot. 123RF
Według wytycznych WHO/ISH dotyczących leczenia nadciśnienia tętniczego priorytetowym, a zarazem nieodłącznym działaniem, zalecanym przez lekarzy w celu minimalizacji objawów nadciśnienia, jest leczenie niefarmakologiczne. Jedną z jego składowych stanowi regularna aktywność fizyczna.

Powszechnie wiadomo, że uprawianie sportów wywiera wyjątkowo korzystny wpływ na cały organizm człowieka. U osób z nadciśnieniem o podjęciu aktywności fizycznej – uprawianiu sportu w wymiarze rekreacyjnym – powinien zadecydować jednak lekarz po wykonaniu szeregu szczegółowych badań.

Gwałtowny wzrost ciśnienia podczas wysiłku fizycznego może bowiem prowadzić do groźnych powikłań. Inaczej jest w przypadku, gdy chory, systematycznie i długoterminowo, pod kontrolą lekarza, prowadzi aktywność fizyczną o umiarkowanym stopniu intensywności wysiłku. Organizm reaguje wówczas pozytywnie – zmniejsza się wartość ciśnienia tętniczego.Wykazano, że powysiłkowy spadek ciśnienia jest bardziej wyraźny u chorych na nadciśnienie niż u osób zdrowych.

Warto także pamiętać, że sport oddziałuje na stan naszego ducha. Aktywność fizyczna wpływa na dobry nastrój i samopoczucie i jest elementem umożliwiającym rozładowanie kłębiących się w nas emocji.

Istotny jest fakt, że tak naprawdę nie trzeba uprawiać treningów forsujących organizm, a wystarczy umiarkowany, ale za to regularny wysiłek fizyczny. Dla nadciśnieniowca najkorzystniejsze są sporty aerobowe, czyli takie, dzięki którym organizm pobiera duże ilości tlenu, pobudzając do pracy cały układ krążenia. Wiadomo, że początki są najtrudniejsze. Dlatego w momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu ćwiczeń, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach:

Pamiętaj o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Wysiłek fizyczny powoduje wzmożone pocenie się, a co za tym idzie – nadmierną utratę wody. Z tego też względu, niezmiernie istotne jest picie tak przed, jak i po treningu, aby uzupełnić braki.

Nie ćwicz z pełnym brzuchem. Po spożyciu obfitego posiłku najlepiej odczekać ok. 2 godzin. Intensywne ćwiczenia prowadzone bezpośrednio po posiłkach mogą spowodować zaburzenia czynności trawiennych.

Pamiętaj o rozgrzewce, gdyż pozwala ona przygotować organizm do cięższego wysiłku. Każda rozgrzewka powinna zawierać ćwiczenia pozwalające na rozciągnięcie mięśni i więzadeł. Dzięki niej ryzyko przeciążenia organizmu będzie mniejsze, a dyskomfort wynikający z tzw. zakwasów mniejszy.

Ćwicz systematycznie. Tylko dzięki regularnym treningom możliwe jest osiągnięcie pożądanych rezultatów. Najlepiej na trening przeznaczmy stałą porę dnia i konsekwentnie tego przestrzegajmy. Jeżeli nasz tryb życia nie pozwala na wyodrębnienie takiej godziny, pamiętajmy, że każda okazja do wdrożenia fizycznej aktywności jest dobra. Zamieńmy auto na rower, a zamiast windy wybierzmy schody. Czasami nawet sami nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele działań możemy wprowadzić w codziennym życiu bez konieczności wyodrębniania dużej ilości czasu na sport.

Najlepiej wybrać formę aktywności, która sprawi nam przyjemność i satysfakcję. Unikaj sportów siłowych, takich jak podnoszenie ciężarów, czy sztuki walki i dyscyplin wymagających gwałtownych przyspieszeń i zrywów (tenis, squash, piłka nożna, koszykówka).Tego typu aktywności powodują gwałtowne skoki ciśnienia, które dla nadciśnieniowca są bardzo niewskazane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski