Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawieźli polski folklor na Wileńszczyznę

Redakcja
"Chcemy, być tam, gdzie drzemie jeszcze duch polskości" - mówią organizatorzy wyjazdów siedleckiej młodzieży
"Chcemy, być tam, gdzie drzemie jeszcze duch polskości" - mówią organizatorzy wyjazdów siedleckiej młodzieży
- "Niektórzy pytają - dlaczego Kresy? Program edukacji patriotyczno-regionalnej "Ocalić od zapomnienia" został ukierunkowany na współpracę z Polakami rozproszonymi po świecie, szczególnie pozostałymi na Kresach Wschodnich.

"Chcemy, być tam, gdzie drzemie jeszcze duch polskości" - mówią organizatorzy wyjazdów siedleckiej młodzieży

GMINA BOCHNIA. Siedlecanie nie próżnują

Dzięki wyjazdom zostały nawiązane nowe przyjaźnie, które przetrwały wiele lat, a Kresy stały się miejscem wypraw i ciekawych spotkań. Dzieci były już na Białorusi, dwukrotnie na Ukrainie, a teraz wróciły z Litwy, którą odwiedziły po raz trzeci" - informuje Emilia Leo, dyrektorka Zespołu Szkół Gminnych w Siedlcu.

Celem siódmej wyprawy do Polonii na Wschodzie była piękna Ziemia Wileńska. Teraz nie tylko kresowe miasteczka i miejscowości takie jak: Grodno, Nowogródek, Bohatyrowicze, ale i duże metropolie: Wilno, Lwów oraz Użgorod, nie są już tylko miejscami na mapie.

- "Młodzież uczyła się tam historii, literatury, sztuki, religii, poznała przepiękne zakątki, gdzie polskość oddycha jeszcze pełną piersią. Nie każde dziecko wiejskiej szkoły może zobaczyć Świteź, uczestniczyć we mszy św. na Mogile Powstańców w Bohatyrowiczach, śpiewać polskie pieśni przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, podziwiać piękne zabytki Lwowa, czy prastare Wilno" - cieszy się dyrektorka i wyjaśnia, że to wszystko było możliwe dzięki wieloletniej współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska w Krakowie i udziałowi w programie "Szkoły Patronackie".

Tym razem dzieci szkolne należące do Zespołu Pieśni i Tańca "Siedlecanie" koncertowały w Szkole Ogólnokształcącej w Mickunach i w Domu Dziecka w Solecznikach. Wspierała je artystycznie kapela i zespół śpiewaczy "Siedlecan". Dzięki ludziom dobrej woli poza polską muzyką, pieśniami, tańcami i poezją, zawieziono na Wileńszczyznę także dary materialne (lekarstwa i książki), którymi wspierano potrzebujących. Ostatni wyjazd był dla siedleckiej młodzieży dopełnieniem szlaku białoruskiego Adama Mickiewicza.

Tym razem uczniowie odwiedzili muzeum poety w Wilnie oraz cmentarz w Solecznikach, gdzie obejrzał i wysłuchał obrzęd Dziadów, który później zamieścił w słynnym dramacie. Zwiedzili też główne zabytki Wilna - poczynając od kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, kościół św. Teresy, św. Anny, św. Jana i wileńską archikatedrę, cmentarze na Rossie i Antokolu, Starówkę, zespół Uniwersytetu Wileńskiego. Udzieliła im się przedziwna, nieuchwytna i przemawiającą wprost do duszy człowieka atmosfera miasta o skomplikowanej historii...

Kolejne wyjazdy z Siedlca na Wschód będą prowadzić młodzież do przyjaciół w Mińsku, a także do Smoleńska, Katynia oraz sienkiewiczowskim szlakiem na Podole. - "Chcemy, być tam, gdzie drzemie jeszcze duch polskości" - mówią organizatorzy wyjazdów.

Natomiast Danuta Niemiec - dyrektorka Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu, dodaje, że Zespół Pieśni i Tańca "Siedlecanie" zaprezentował na Litwie nowe stroje zakupione w ramach projektu "Akademia Krakowiaka", którego jednym z celów jest poprawa wizerunku najlepszego zespołu tego typu w powiecie bocheńskim.

Przemysław Konieczny

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski