Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się kumulacja utrudnień w rejonie Zwierzyńca. Zaraz rusza przebudowa dwóch ulic, a remont mostu Dębnickiego już z opóźnieniami

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wideo
od 16 lat
Już za kilka dni rozpocznie się remont dwóch kluczowych ulic w centrum miasta: Zwierzynieckiej i Kościuszki. Aktualnie trwają również prace na moście Dębnickim, gdzie miasto już informuje o opóźnieniach. Do tego wszystkiego należy jeszcze dodać zbliżający się rok szkolny. Ta mieszanka prac, zmian i wzmożonego ruchu w rejonie Zwierzyńca może się okazać prawdziwym paraliżem komunikacyjnym. Zarząd Dróg Miasta Krakowa podpisał już umowę z firmą ZUE na przebudowę ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej, która opiewa na kwotę ponad 94 mln zł.

Przebudowa ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki

Według harmonogramu, prace na ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki powinny się rozpocząć 26 sierpnia br. jednak już wiadomo, że termin został przesunięty o tydzień - na 2 września br. Z kolei w drugiej połowie września br. rozpoczną się prace na połowie tarczy skrzyżowania z Alejami Trzech Wieszczów, wówczas zmiany mają również dotyczyć mostu Dębnickiego, który aktualnie również jest remontowany.

Na domiar złego na początku sierpnia Zarząd Dróg Miasta Krakowa poinformował, że pierwszy etap, czyli prace wykonywane na jezdni od strony Salwatora mają się zakończyć 23 września br., a nie jak dotychczas zakładano, dwa tygodnie wcześniej. Aktualnie ruch na moście jest utrzymywany po jednym pasie w każdą stronę. Dla pieszych i rowerzystów dostępny jest chodnik z jednej strony.

Prace na moście mają potrwać w sumie 5 miesięcy, ale największe zmiany w organizacji ruchu drogowego zaplanowane są na ok. 3,5 miesiąca. Jeżeli wykonawca nie napotka podczas robót kolejnych trudności, to ruch dwupasmowy w obu kierunkach na moście powinien zostać przywrócony ok. połowy listopada. Nie oznacza to jednak zakończenia prac na moście, ponieważ pozostaną jeszcze do dokończenia prace związane z ciągiem pieszo-rowerowym oraz z barierkami.

Dlaczego te dwie inwestycje nakładają się na siebie w czasie?

- Jak doskonale pamiętamy, kilka lat temu miał się już odbyć remont ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki, ale niestety firma, która projektowała całe to przedsięwzięcie, zbankrutowała i całą tę procedurę trzeba było powtarzać od początku i stąd takie, a nie inne daty. Natomiast jeśli chodzi o remont mostu Dębnickiego to pojawiły się pieniądze, bo w sporej części remont tego mostu jest finansowany również przez Rząd, więc grzechem byłoby nie skorzystać z takiej właśnie dotacji - mówi Krzysztof Wojdowski, rzecznik prasowy ZDMK.

Zakończenie przebudowy ulic w przyszłym roku

W pierwszej kolejności będą wykonywane media podziemne, a następnie po ich zakończeniu nawierzchnie drogowo-torowe oraz chodniki.

- Prace na ul. Kościuszki będą prowadzone przez rok, w tym czasie zachowany będzie ruch lokalny. W miarę możliwości będzie dopuszczany ruch w większym zakresie, ale należy się tego spodziewać w II kwartale przyszłego roku - wyjaśniają urzędnicy.

W ramach zadania przebudowane zostaną ulice, chodniki i torowisko tramwajowe, sąsiadujące skrzyżowania oraz sieć trakcyjna. Wykonane zostanie m.in. nowe odwodnienie i oświetlenie. Pracami objęty będzie most nad Rudawą oraz pętla tramwajowa „Salwator”.

Kilka etapów prac

Podczas I etapu, który rozpocznie się za kilka dni zostanie zamknięta dla ruchu ul. Kościuszki na całym odcinku od pętli tramwajowej do skrzyżowania przy Jubilacie, a ul. Zwierzyniecka zostanie wyłączona od skrzyżowania przy Filharmonii do ul. Retoryka.

Drugi etap prac rozpocznie się 23 września i wówczas zamknięta zostanie cała część skrzyżowania Alei Trzech Wieszczów po stronie ul. Zwierzynieckiej oraz fragment ul. Zwierzynieckiej do skrzyżowania z ul. Retoryka i Powiśle. Aleja Trzech Wieszczów będzie dostępna po jednym pasie w obydwie strony.

W maju 2024r. rozpoczną się prace na drugiej połowie tarczy skrzyżowania z Alejami Trzech Wieszczów. Zakończenie prac zaplanowano za rok, w sierpniu 2024r.

Przejazd ul. Podzamcze?

Mieszkańcy podczas spotkania informacyjnego 4 sierpnia pytali, czy na czas remontu zarówno mostu Dębnickiego jak i ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki będzie otwarty ruch samochodowy ul. Gertrudy-Podzamcze-Powiśle-Zwierzyniecka?

- Ulica Podzamcze zlokalizowana jest w ścisłym centrum Krakowa, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdzie należy dążyć do uspokojenia ruchu. Jednocześnie ul. Podzamcze obciążona jest bardzo dużym natężeniem ruchu pieszego i nie powinna stanowić tras objazdowych prowadzonych remontów - wyjaśniają urzędnicy.

Kluczowe skrzyżowanie

Skrzyżowanie ul. Dunin-Wąsowicza z ul. Kałuży będzie kluczowym dla mieszkańców miasta, ponieważ na czas remontu właśnie tędy będzie się poruszać komunikacja miejska, która pomoże im wyjechać z okolic Salwatora i wrócić do centrum miasta.

Dla przykładu linia autobusowa nr 502, która przyjeżdża z Nowej Huty i kończy aktualnie na wysokości ul. Kałuży ma zostać wydłużona do Placu na Stawach. Na trasie Kopiec Kościuszki-Salwator-Os. Podwawelskie mają działać z kolei linie 100 i 101.

- Wstępnie planujemy by te wszystkie inne linie, czyli linie aglomeracyjne i linie 109 zakończyć na os. Podwawelskim, tak żeby był łatwy dostęp na relacji północ-południe wszystkimi autobusami, które tam są, a także do centrum za pośrednictwem tramwajów, które jadą przez most Grunwaldzki - wyjaśnia Sebastian Kowal, rzecznik prasowy ZTP.

Mniej miejsc parkingowych

- W ciągu ul. Kościuszki aktualnie jest 80 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami, natomiast w ramach przebudowy zaprojektowano 55 miejsc postojowych dla samochodów osobowych (w tym 3 dla osób z niepełnosprawnościami) - wyjaśnia ZDMK.

Z kolei w rejonie pętli tramwajowej, skrzyżowania z ul. Dojazdową, skrzyżowania z ul. Włóczków i w rejonie mostu Dębnickiego pojawią się stojaki rowerowe oraz zadaszona wiata rowerowa w rejonie klasztoru. Natomiast w ciągu ul. Zwierzynieckiej stojaki będą zlokalizowane w rejonie Jubilatu, Filharmonii oraz skrzyżowań z ul. Felicjanek i Małą.

Bardziej komfortowe przystanki

Na ciągu ul. Kościuszki w miejscu każdego przystanku tramwajowego zostaną wykonane tzw. przystanki wiedeńskie, które mają wpływać na poprawę bezpieczeństwa ruchu pasażerów oraz dostępności tramwaju poprzez zmniejszenie różnicy wysokości między peronem, a wysokością wejścia.

ZDMK informuje też, że w ramach prac 11 drzew zostanie wyciętych, 48 przesadzonych w nowe lokalizacje, a 62 sztuki pojawią się w ramach nowych nasadzeń zastępczych.

Oto najlepsze miasta do życia w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski