Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie. Mastektomia daje życie. Profilaktyczne usunięcie piersi będzie refundowane

Dorota Stec-Fus
Prewencyjna amputacja redukuje ryzyko w 95 procentach
Prewencyjna amputacja redukuje ryzyko w 95 procentach Jacek Babicz
- Nareszcie. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiliśmy wraz z innymi organizacjami już ponad 2,5 roku temu. Sprawa nagli, bo kobiet, które chcąc ratować życie powinny poddać się profilaktycznej mastektomii, jest coraz więcej. Dziś za taki zabieg wraz z rekonstrukcją piersi trzeba zapłacić ok. 20 tys. zł. Wspieramy kobiety w zbieraniu tych pieniędzy, ale wszystkim pomóc nie zdołamy - mówi Wojciech Wiśniewski z Fundacji Onkologicznej Alivia.

Opowiada dramatyczną historię matki czwórki dzieci, która piersi powinna profilaktycznie usunąć, ale 20 tys. zł to dla niej suma nieosiągalna. W trakcie wyczekiwania na decyzję resortu zdrowia o refundacji dowiedziała się, że złośliwy nowotwór właśnie ją zaatakował…

100 tys. Polek

Szacuje się, że tyle kobiet w naszym kraju nosi mutację genu BRCA1/2, którego obecność aż 7-10-krotnie - w porównaniu z paniami bez tego genu - zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi. Temat stał się głośny w 2013 roku, kiedy to słynna aktorka Angelina Jolie, nosicielka śmiercionośnej mutacji, poddała się profilaktycznej amputacji piersi i obwieściła to światu.

Dr Dorota Nowakowska, kierownik Poradni Genetycznej w Centrum Onkologii w Warszawie, zauważa, że młodym nosicielkom BRCA1/2 w wystarczy wykonywany raz w roku rezonans magnetyczny z kontrastem. Ale w miarę upływu lat ryzyko zachorowania na nowotwór u tych kobiet gwałtownie wzrasta i właśnie tym pacjentkom należy w pierwszym rzędzie proponować profilaktyczną mastektomię.

Według najnowszych badań prewencyjna amputacja redukuje ryzyko wystąpienia raka piersi w 95 procentach.

Operacja jest najtańsza

Oczywisty fakt, że ta forma interwencji chirurgicznej jest znacząco tańsza niż leczenie zaawansowanego nowotworu, dotarł w końcu do naszych decydentów. „Dzięki niej ograniczone zostaną co najmniej kilkudziesięciotysięczne koszty leczenia farmakologicznego, radioterapii i leczenia operacyjnego, które są ponoszone wskutek zachorowania na nowotwór złośliwy piersi” - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Onkolodzy podkreślają, że badania na obecność mutacji genu BRCA1/2 powinny wykonywać wszystkie kobiety, a nie tylko te, których krewne zapadły na raka piersi. Finansowany przez NFZ program badań przesiewowych w tym kierunku już funkcjonuje. Nosicielka genu będzie musiała teraz zdecydować, czy podda się operacji. Równocześnie zostałaby u niej dokonana rekonstrukcja piersi. Zabiegały o to zarówno organizacje pacjentów, jak też prof. Arkadiusz Jeziorski, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej.

Fundacja Onkologiczna Alivia nie ustaje w walce o optymalny kształt rozporządzenia. Jej działacze wiedzą, że wystarczy jedno niedopatrzenie, by okazało się ono martwym zapisem. - Dla kobiety podjęcie decyzji o samookaleczeniu jest ekstremalnie trudne. Konieczna jest precyzyjnie określona, wieloetapowa opieka psychoonkologa. Ale rozporządzenie niewiele mówi na ten temat, dlatego przygotowujemy pismo o jego zmianę w tej kwestii - zauważa Wojciech Wiśniewski.

Natomiast Szymon Chrostowski, członek Krajowej Rady ds. Onkologii przy Ministrze Zdrowia, a równocześnie ekspert ds. Zdrowia przy Parlamencie Europejskim - zamierza zabiegać o wprowadzenie kolejnego zapisu. - Takie operacje powinny być wykonywane tylko w wysokospecjalistycznych ośrodkach leczenia nowotworu piersi, tj. w niektórych Centrach Onkologii oraz w tych, które powstaną w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej - wyjaśnia Chrostowski. Termin nadsyłania uwag mija 27 listopada. Rozporządzenie wejdzie w życie nazajutrz po jego ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec z plastikiem - za 3 lata będzie nielegalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski