MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie od stóp

NAT
Uwięzione codziennie wiele godzin w ciężkich butach, czasami przemarznięte i opuchnięte. Nasze stopy nie mają łatwego życia. Refleksoterapia pomoże nam nie tylko zrelaksować stopy, ale również poprawić samopoczucie.

masaż punktów na stopach,

Długotrwały stres, choroby stawów i bóle kręgosłupa - to najczęstsze przypadłości, z którymi pacjenci przychodzą do refleksoterapeuty. Leczniczy
które odpowiadają poszczególnym organom człowieka, może zdziałać jednak znacznie więcej. Wpłynie pobudzająco na przemianę materii i wydzielanie endorfin oraz oczyści organizm.
Fizjoterapeutka Angelika Meryk, z krakowskiego ośrodka edukacyjnego "Fitsyl", od czterech lat specjalizuje się w refleksologii. - Masaże stóp mają za zadanie stymulować organizm do samoleczenia. To terapia holistyczna, w której nie skupiamy się tylko na konkretnej dolegliwości człowieka. Na nasze zdrowie ma wpływ nie tylko stan fizyczny, ale również psychika i emocje - _tłumaczy Angelika Meryk. - _Oczywiście, nie możemy oczekiwać nagłej zmiany po jednym zabiegu. Poprawa wymaga, w zależności od pacjenta, kilku lub kilkunastu zabiegów - _podkreśla.
Już 5 tysięcy lat temu Chińczycy zauważyli, że uciskając stopy, można zmniejszyć ból w różnych narządach. Dowodem wykonywania pierwszych masaży leczniczych jest malowidło ścienne, odnalezione w grobowcu egipskiego dostojnika. Obraz datowany na ponad 2 tysiące lat przed naszą erą wskazuje, że już wtedy masowano stopy i dłonie.
Na początku XX wieku amerykański lekarz William Fitzgerald, obserwując plemiona indiańskie zainteresował się, dlaczego ich uzdrowiciele masują stopy swoich pacjentów. Opierając się również na zapiskach chińskich i japońskich medyków, wyznaczył przebieg dziesięciu stref i ustalił zależność punktów na stopie z wieloma narządami wewnętrznymi.
Znaczący wpływ na współczesną refleksoterapię miała Eunice Ingham, określając nie tylko strefy na podeszwach, odpowiadające danemu narządowi wewnętrznemu, ale także łącząc je w grupy, które można by wykorzystywać w leczeniu danego schorzenia. - _Współcześni refleksoterapeuci wykorzystują chińską teorię, mówiącą o meridianach, czyli kanałach przez które przepływa energia życiowa "chi", oraz refleksologię - naukę o punktach receptorowych na stopach
- mówi fizjoterapeutka.

Stopy podzielone są

na strefy wpływów. I tak, masując palce refleksoterapeuta może zmniejszyć migreny; poduszkę stopy - pobudzić receptory dotyczące obszaru klatki piersiowej. Wysklepienie stopy odpowiada za okolice jamy brzusznej, a pięta - za miednicę. Na dolegliwości kręgosłupa można wpłynąć poprzez masaż wewnętrznych krawędzi stóp, natomiast barków i ramion - masując zewnętrzne ich części.
- Konwencjonalna medycyna tłumaczy sukcesy refleksoterapii tym, że masaż receptorów znajdujących się na stopach, powoduje lepszy przepływ impulsów nerwowych. Po serii zabiegów można wpłynąć np. na ciśnienie krwi i oddech - wyjaśnia Angelika Meryk.

Refleksoterapia

pobudza organizm do usuwania toksyn. Po masażach można zaobserwować częstsze oddawanie moczu, zwiększenie wydzieliny z nosa, gardła oraz potliwość. Pojedynczy zabieg trwa około 40 - 50 minut i składa się z części rozluźniającej oraz leczniczej. Po serii 10 - 15 spotkań należy zrobić kilkutygodniową przerwę.
- Masaż stóp można polecić osobom w każdym wieku, zarówno jako metodę profilaktyczną, jak i uzupełniającą konwencjonalne leczenie - zapewnia refleksoterapeutka. Nie zaleca się go jednak przy ciężkich chorobach infekcyjnych, zapaleniu żył i układu limfatycznego. Przeciwwskazaniem są również zmiany dermatologiczne stóp, owrzodzenia, niewyrównane zaburzenia rytmu serca oraz silna depresja. Przy cukrzycy i osteoporozie refleksoterapeuta może poprosić o zgodę na wykonywanie zabiegów lekarza prowadzącego. Masażu stóp można nauczyć się również samemu. W Krakowie kursy refleksoterapii prowadzi m.in. Ośrodek Edukacyjny Zdrowie i Uroda.
(NAT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski