Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie się opłaca

DD
Usługi medyczne dla firm

   Zgodnie z ustawą o służbie medycyny pracy, pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom profilaktyczną opiekę medyczną, zawierając umowę z uprawnioną placówką medyczną. Sprawnie przeprowadzane badania profilaktyczne i dobra opieka medyczna, owocują wzrostem wydajności pracy i spadkiem absencji chorobowej pracowników, co powinno przecież leżeć w interesie pracodawcy.
   Do najważniejszych form zdrowotnej opieki profilaktycznej należą: badania wstępne, badania okresowe oraz badania kontrolne. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Badania profilaktyczne

   Badania wstępne wykonywane są u wszystkich osób przyjmowanych do pracy. Mają one na celu ocenę, czy cechy fizyczne i psychiczne kandydata na pracownika pozwolą mu na wykonywanie pracy w warunkach na danym stanowisku i czy nie spowodują wystąpienia niekorzystnych zmian w jego stanie zdrowia. Pozwalają ponadto ocenić, czy u kandydata nie występuje choroba mogąca stanowić zagrożenie dla współpracowników lub która w wyniku kontynuowania pracy w określonych warunkach mogłaby ulec zaawansowaniu.
   Badania okresowe pozwalają z kolei ocenić dynamikę zmian w stanie zdrowia pracownika w porównaniu z wynikami z poprzednich badań.
   Badania kontrolne przeprowadza się u pracowników, którzy wracają do pracy po dłuższej - trwającej ponad 30 dni - chorobie. Mają na celu ustalenie zdolności do pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku. - Pakiet podstawowy badań profilaktycznych to zwykle konsultacja lekarza medycyny pracy, badania laboratoryjne (Ob., morfologia, badanie ogólne moczu) oraz RTG klatki piersiowej - wylicza Agnieszka Pietruszka, dyrektor ds. sprzedaży w Centrum Diagnostyczno-Leczniczym Scanmed. - Jeśli ktoś pracuje w biurze, dochodzi do tego konsultacja okulistyczna, jeśli w branży spożywczej to badanie kału na nosicielstwo. Z kolei profilaktyczne badania wysokościowe wymagają konsultacji m.in. neurologa, laryngologa. Zakres badań jest zawsze uzależniony od profilu danej firmy.

Dodatkowe badania

   Pracodawca nie ma obowiązku pokrycia innych, poza profilaktycznymi badań swoich pracowników (każdy pracujący jest ubezpieczony i z racji tego ma - przynajmniej w teorii - zapewnione leczenie i opiekę zdrowotną), jednak wiele firm wykupuje (od stycznia br. nie wlicza się ich w koszty przychodu) dodatkowe usługi medyczne w placówkach służby zdrowia. Wchodzą tu w grę - argumentują pracodawcy - korzyści ekonomiczne. - I nie ma się czemu dziwić - przytakuje Miłosz Łyczakowski, koordynator ds. promocji i marketingu w Centrum Scanmed. - Zdrowy pracownik to efektywny pracownik - nie musi korzystać ze zwolnień chorobowych bądź są one maksymalnie krótkie. Liczą się też względy marketingowe - świadczenia medyczne mają przecież określoną wartość, są formą wynagrodzenia pracownika i mogą go zachęcić do podjęcia pracy. Poza tym zawarcie umowy z placówką medyczną podnosi prestiż firmy; jest ona postrzegana jako instytucja solidna i dbająca o swoich pracowników.

Pakiety abonamentowe

   Forma dodatkowych świadczeń medycznych na rzecz pracowników jest bardzo szeroka: od wspomnianych już obowiązkowych badań profilaktycznych po kompleksową opiekę medyczną, łącznie z zabiegami chirurgicznymi, transportem medycznym i pełnymi usługami stomatologicznymi. Do dyspozycji pracodawcy jest zwykle kilka stopniowo rozbudowanych pakietów usług i, jak zdradza Agnieszka Pietruszka, takie abonamenty firmy wybierają najczęściej: - Scanmed ma pod opieką pracowników ponad 300 firm, pakiety abonamentowe tworzymy na życzenie pracodawców, ponieważ chętnie dostosowujemy się do wymagań klientów. Nasze dwa krakowskie centra, znakomici specjaliści z wszystkich dziedzin medycyny, blok operacyjny z całym zapleczem i pokojami pobytu krótkoterminowego oraz przychodnia diagnostyki obrazowej, czyli tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, a także własna karetka reanimacyjna, pozwalają nam na świadczenie bardzo szerokiego zakresu usług medycznych dla pacjentów.
   Nie wszystkie usługi wchodzą oczywiście do pakietów abonamentowych, ale i tak wybór jest duży. I tak pracodawca może wybrać np. 24-godzinną pomoc internisty w nagłych przypadkach, z innego pakietu chirurgię szczękową i dodatkowo 50 proc. zniżki na stomatologiczne leczenie zachowawcze. - Wariantów usług jest wiele, a wszystko zależy od potrzeb i warunków pracy w danej firmie - podkreślają pracownicy Centrum Scanmed. - Często pracodawcy wykupują kilka wariantów usług dla poszczególnych grup pracowników. Zwykle wariant najpełniejszy dotyczy pracowników zajmujących w konkretnej firmie najwyższe stanowiska; może on wtedy obejmować nawet pełne leczenie rodziny pracownika.
   Cena takich dodatkowych świadczeń jest zwykle stała, zryczałtowana. Jeśli kontrakt ma obejmować dużą liczbę osób, zwykle stosuje się rabaty. Firmy medyczne oferują również inne świadczenia - najczęściej pracodawcy wykupują szczepienia sezonowe, np. przeciwko grypie, oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. - Co jeszcze możemy zaproponować naszym klientom? - zastanawia się Miłosz Łyczakowski. - Nowością jest badanie urodynamiczne, pozwalające określić nieprawidłowości w dolnych drogach moczowych, nowością jest wideodermatoskopia, czyli bezinwazyjne badanie umożliwiające diagnostykę wielu zmian skórnych, w tym czerniaka. Nowością jest w końcu EEG Biofeedback, neuroterapia uważana przez niektórych za metodę XXI wieku. Niezwykłość tej metody polega na uczeniu się panowania nad swoimi falami mózgowymi za pomocą tzw. sprzężenia zwrotnego. Treningi EEG Biofeedback zwiększają szybkość myślenia, kreatywność i pamięć do 30 procent. Polecamy je szczególnie menedżerom firm.
(DD)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski