Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielne bukiety dla Matki Boskiej w czasie suszy zbiera się z trudem

BCA
Niektóre gospodynie już zebrały zioła i kwiaty do bukietu FOT. ARCHIWUM
Niektóre gospodynie już zebrały zioła i kwiaty do bukietu FOT. ARCHIWUM
RUDNO, ZALAS. Gospodynie pielęgnują pachnące zioła i piękne kwiaty w ogródkach i nie żałują żadnego, gdy trzeba zerwać na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia. Szykują z nich świąteczny bukiet.

Niektóre gospodynie już zebrały zioła i kwiaty do bukietu FOT. ARCHIWUM

Elżbieta Augustynek, znawczyni ziół z Zalasu przechadza się po swoim ogródku i tam zbiera 80, może 90 ziół oraz kwiatów. Nie zapomina o kukurydzy, marchwi i jabłku.

- Jabłko jest bardzo ważne, stało się symbolem władzy królewskiej, a Matka Boża to przecież Królowa - mówi pani Ela.

Konkurs na takie bukiety wraz z piknikiem przyrodniczym przygotowuje fundacja Kobieta w Regionie i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rudno. Atrakcje będą w Rudnie przy zamku dokładnie w Święto Matki Boskiej Zielnej, bo tak jest nazywane w Polsce. Natomiast Czesi obchodzą je jako Święto Matki Boskiej Korzennej, a w Kongo jest w tym czasie Święto Matki Boskiej Znakomitej.

Pod Krakowem gospodynie już zastanawiają się nad robieniem bukietu. - Będzie trudno, bo przez ten upał na polach wszystko wyschło, na ogródkach też rośliny mają suche liście. Nie wiadomo, gdzie przyjdzie nam szukać ziół do bukietu dla Matki Bożej - zastanawia się Danuta Kozłowska, sołtyska Rudna.

U Elżbiety Augustynek też ogródek pustoszeje. - Jest susza - przyznaje właścicielka. Ale jeśli po nim przejdzie, to nazbiera wszystkiego, co trzeba, czyli pachnące lecznicze zioła. Zawsze pamięta, żeby omijać rośliny trujące, czyli jaskier i tojad mocny. Znawczyni roślin do bukietu najpierw szykuje kukurydzę, sam jej wierzchołek, wokół ułoży wszystkie zioła. - Tuż przy kukurydzy daję ziele Matki Boskiej, u nas znane, jako lebiodka pospolita, ale także oregano. Tę ostatnią nazwę wypromowali Włosi, a my ze swoją lebiodką zostaliśmy trochę w tyle, chociaż ta nasza jest bardziej wonna, goi rany i dezynfekuje organizm - mówi pani Elżbieta.

Potem precyzyjnie wybiera zboża: owies, żyto, jęczmień i pszenica. Po nich dokłada prawie sto innych. Wśród nich: dziurawiec, mięta, melisa, koper, pietruszka, bukwica lekarska, krwiściąg lekarski, jarzębina, kalina koralowa, cykoria podróżnik, szałwia, rumianek, piołun, estragon, wrotycz, leszczyna, dziewanna, bazylia, lubczyk, pokrzywa, kwitnąca cebulka, czarnuszka, skrzyp, len i gałązki maliny.

Bukiet trzeba ozdobić kwiatami. Pięknie w nim wyglądają: mieczyki, malwy, astry, nagietki, maki, chabry, słoneczniki, georginie. Tak przygotowaną zielną wiązankę trzeba poświecić i zasuszyć. - Potem, jeśli coś dolega warto z nich robić herbatki. Napary z tych ziół są skuteczne też w leczeniu zwierząt domowych. Poza tym można zioła wykorzystać w kuchni. Do różnych potraw nadaje się lebiodka, estragon, a koper z bukietu często wykorzystuję do sosów - mówi Elżbieta Augustynek.

(BCA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski