Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonki. Celująca edukacja. To się ceni

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Gry w szachy i w warcaby uczą się dzieci już od najmłodszych klas we wszystkich szkołach prowadzonych przez gminę Zielonki
Gry w szachy i w warcaby uczą się dzieci już od najmłodszych klas we wszystkich szkołach prowadzonych przez gminę Zielonki Fot. Archiwum gminy Zielonki
W tej gminie są najlepsze w Małopolsce warunki do rozwoju dzieci i młodzieży. Samorząd zdobywa laury za troskę o edukację. Wysokie wyniki i dobra atmosfera w szkołach to nie tajemnica. Dużą rolę odgrywają tu zajęcia z gry w szachy i warcaby oraz oddani nauczyciele.

Zielonki to gmina najbardziej sprzyjająca edukacji w całej Małopolsce, a w skali kraju jest w ścisłej czołówce. Tak wynika z ogólnopolskiego rankingu Fundacji Naukowej Evidence Institute, która sprawdziła jakość edukacji we wszystkich gminach w Polsce w ostatnich trzech latach. Zielonki w kategorii gmin od 20 do 100 tys. mieszkańców (liczba 20 tys. została przekroczona dwa lata temu) znalazły się na 2. miejscu.

Z małopolskich gmin w kategorii do 20 tys. mieszkańców w czołówce nie ma żadnej; w kategorii 20 do 100 mieszkańców 1. miejsce zajęła gmina Lesznowola, za nią są Zielonki, a na miejscu 5. Niepołomice. Zaś Kraków w kategorii gmin powyżej 100 tys. mieszkańców ma miejsce 3. W Małopolsce nie ma gminy, która zdobyłaby wyższe miejsce niż Zielonki.

Mieszkańcy nie dziwią się. - Sprowadziliśmy się do Zielonek 12 lat temu i planowaliśmy wozić dzieci do szkoły w Krakowie, ale szybko zrezygnowaliśmy tego. Tu są dobre warunki, a przede wszystkim wysoki poziom. Władze nie oszczędzają na szkołach - mówi pani Agnieszka spacerująca po os. Marszowiec w Zielonkach.

Wysoki poziom nauczania jest we wszystkich szkołach w gminie. Urzędnicy i nauczyciele nie mają wątpliwości, że sprzyja temu atmosfera. - Nauczyciele są bardzo zaangażowani w pracę, analizują wyniki ze sprawdzianów, wskazują słabe i mocne strony rozwoju dziecka i zastanawiają się jak poprawić sytuację, co wzmocnić. Opracowują własne programy rozwojowe - mówi Anna Soblik, dyrektorka Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Zielonkach.

Dodaje, że duże znaczenie dla rozwoju dzieci ma nauka gry w warcaby i szachy. - U nas już przedszkolaki grają w warcaby, a nauka gry w szachy jest od I klasy szkoły podstawowej. Bez wątpienia szachy dobrze wpływają na kreatywność dzieci, ich koncentrację, poprzez te zajęcia uczą się logicznego myślenia. Efekty widać - dodaje dyrektorka Soblik.

W ubiegłym roku gminne szkoły święciły sukcesy po egzaminach gimnazjalnych. Korzkiewska placówka znalazła się wśród najlepszych w województwie z języka polskiego. Inne placówki jak co roku uzyskały wyniki powyżej średniej powiatowej oraz wojewódzkiej. Gmina wiele razy otrzymywała certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji”, wskazujący, że wzorcowo wspiera rozwój oświaty.

Była doceniana za rozszerzanie oferty edukacyjnej i dostosowywanie jej do potrzeb lokalnych, wprowadzanie nowatorskich form wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży oraz rozbudowę infrastruktury oświatowej. Choć na tym ostatnim polu jeszcze wiele przed władzami, bo przystępują do budowy nowej szkoły dla uczniów z Korzkwi i rozbudowy placówek w Bibicach i Zielonkach.

Dyrektorzy szkół przyznają, że w gminnych placówkach pracuje się dobrze. - Grono pedagogiczne mamy z powołania, a do tego współpraca z rodzicami jest znakomita. Ze strony gminy też jesteśmy doceniani, są nagrody dla zaangażowanych - zarówno dyrektorskie, wójtowskie, jak i kuratora, bo o takie też występujemy. Ponadto u nas docenia się pomysłowość nauczycieli i realizuje dobre programy, zajęcia pozalekcyjne. Dzieci mają szansę na wszechstronne kształcenie m.in. artystyczne - mówi Beata Pieńkowska, dyrektorka Zespołu Szkół w Bibicach.

O przychylności w odniesieniu do pomysłów i dodatkowych zajęć dla dzieci i dokształcaniu nauczycieli mówią także inni dyrektorzy. Każdy podkreśla, że atmosfera w placówkach jest tak dobra, że wszystkim chce się pracować, nawet w tych szkołach, w których trzeba uczyć się na zmiany. - Szkoły mają dobre wyposażenie. Gmina nie oszczędza na edukacji, inwestuje w nią. U nas w Korzkwi problemem jest ciasny, stary budynek, ale gmina zaczyna budowę dla nas nowego obiektu szkolnego - mówi Regina Styn, dyrektorka szkoły w Korzkwi.

- Trzeba podkreślić, że w gminie jest bardzo dobra opieka psychologiczno-pedagogiczna i nie ma problemów, jeśli trzeba organizować dodatkowe zajęcia dla uczniów słabszych oraz rozwojowe dla zdolnych. Z każdym uczniem pracujemy. Pewnie duże znaczenie ma fakt, że logiczne myślenie u dzieci rozwija się już w przedszkolach poprzez naukę gry w warcaby i w szkołach przez grę w szachy - dodaje pani dyrektor.

Edukacyjny ranking

Ranking samorządów - Miejsca sprzyjające edukacji 2017 - to ogólnopolskie badanie jakości edukacji objęło wszystkie gminy w Polsce. Analizowano dane z trzech ostatnich lat. Ranking ocenia dostępność i efekty edukacyjne w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.

Dane pochodzą z GUS i publicznie dostępnej bazy wyników egzaminacyjnych. Wykorzystano dane związane z dostępem do edukacji przedszkolnej, wyniki egzaminów zewnętrznych, charakterystykę samorządów (liczbę ludności, stopę` bezrobocia, dochody własne gmin w przeliczeniu na mieszkańca).

Na gali wręczenia wyróżnień przedstawicielom miast i gmin - dr Maciej Jakubowski z Fundacji Naukowej Evidence Institute podkreślał, że większość z czołówki rankingu samorządów sprzyjających edukacji pochodzi z Mazowsza. Zielonki znalazły się wśród gmin podwarszawskich.

(BCA)

Mówimy po krakosku (odc. 6). "Łapsztos?"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski