Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w szkołach

ryt
Z początkiem nowego roku szkolnego placówki ponadgimnazjalne powiatu oświęcimskiego, które kształcą dorosłych, będą przekształcone zgodnie z ustawą w nowe typy szkół lub ulegną stopniowej likwidacji z możliwością ich ukończenia przez dotychczasowych uczniów. Technika i licea obecnie funkcjonujące na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej zostaną przekształcone w uzupełniające trzyletnie technika i dwuletnie licea ogólnokształcące. Nowa ustawa obejmie zasięgiem 12 szkół z terenu naszego powiatu.

   Wśród placówek ponadgimnazjalnych, które zostaną przekształcone we wrześniu znalazły się: Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w PZ Nr 1 SO im. St. Konarskiego w Oświęcimiu, Technikum dla Dorosłych w PZ Nr 2 SOMSiT w Oświęcimiu, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych i Technikum Mechaniczne dla Dorosłych w PZ Nr 3 STiO w Oświęcimiu, Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w PZ Nr 4 SEG w Oświęcimiu, Technikum dla Dorosłych w PZ Nr 5 SB w Oświęcimiu, Technikum Mechaniczno-Elektryczne w PZ Nr 6 SZiO w Brzeszczach, Technikum Mechanizacji Rolnictwa w PZ Nr 7 SAiZ w Jawiszowicach, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych i Technikum dla Dorosłych w PZ Nr 8 SZiO w Chełmku, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w PZ Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach oraz Technikum Mechaniczno-Elektryczne dla Dorosłych w PZ 10 SME w Kętach. Zmiany mają charakter formalny i nie spowodują likwidacji żadnego zawodu, w których szkoły dotychczas kształciły.
   W powiatowych zespołach nr: 4, 6, 7 i 10 jedna z dwóch szkół ulegnie stopniowej likwidacji. W ten sposób powstanie jedno technikum nie posiadające w swej nazwie określenia zawodu, w którym kształci. Ma to znaczenie ze względu na dostosowywanie profilu kształcenia do aktualnych potrzeb rynku pracy oraz potrzeb edukacyjnych absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej. Dyrekcja szkół powiadomi słuchaczy o planowanych zmianach.
   W związku z przekształceniem dotychczasowych techników i liceów na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej jest konieczne dokonanie zmiany w sieci szkół ponadgimnazjalnych. Decyzję w tej sprawie podejmie Rada Powiatu w Oświęcimiu po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, urzędu pracy oraz Powiatowej Rady Zatrudnienia.
   W powiecie oświęcimskim stworzono sieć szkół ponadgimnazjalnych, która jest dostępna, odpowiadająca zainteresowaniom oraz możliwościom edukacyjnym młodzieży.
   Szkoły prowadzone przez powiat oświęcimski na ogół dzielą się na zespoły szkół ogólnokształcących, z których przeważająca część absolwentów decyduje się na kontynuację nauki na studiach wyższych. Obok nich nasze placówki tworzą zespoły kształcące zawodowo w różnych kierunkach, stale dostosowywanych do zmieniających się potrzeb rynku pracy.
   Przekształcone szkoły będą częścią oferty edukacyjnej placówek prowadzonych przez powiat oświęcimski. Warto dodać, że nasze szkoły ponadgimnazjalne cieszą się dużym i niesłabnącym zainteresowaniem ze strony absolwentów gimnazjów, nierzadko również z poza granic ziemi oświęcimskiej. Przyczyny takiego stanu rzeczy można upatrywać w szerokim wachlarzu kierunków kształcenia a także w wysokim poziomie nauczania.
(ryt)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski