Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żubry

Grzegorz Tabasz
Lutowiska kolejny raz świętowały Dzień Żubra. Bieszczady stoją lasem i dzikim zwierzem. I żubrem. W Lutowiskach żyje większość z 270 bieszczadzkich zwierzaków. Dla największej i najrzadziej zaludnionej gminy w Polsce to okazja na przyciągniecie turystów.

Były zawody dla drwali i strzelców, regionalne tańce i miejscowe jadło. Najwięcej czasu poświęcono żubrom. W Lutowiskach stoi zagroda aklimatyzacyjna dla okazów sprowadzonych z całej Europy. Powędrują na wolność z misją polepszenia krwi zwierząt, które w całości pochodzą od kilkudziesięciu sztuk. Tylko tyle przetrwało wojnę.

Rozmnażanie w obrębie najbliższej rodziny skutkuje powstaniem zabójczych wad genetycznych. Im dalsze pokrewieństwo, tym lepsza perspektywa dla przyszłości gatunku.

W rewanżu kilka tutejszych żubrów powędruje w dalekie strony z, nazwijmy rzecz po imieniu, wyczerpującą i szalenie odpowiedzialną seksmisją.

Jeśli ktoś żywego żubra nie zobaczy, to w pobliskim Pszczelinie stoi pamiątkowy obelisk wielkiego zwierza. Jeśli posiedzieć przy żubrze to tylko w Lutowiskach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski