Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żurek w Rzymie, ślepe ryby w Krakowie

DMA
Tajemnice żurku stryszawskiego będzie można poznać dzisiaj i jutro w karczmie Rzym w Suchej Beskidzkiej FOT. KARCZMA RZYM
Tajemnice żurku stryszawskiego będzie można poznać dzisiaj i jutro w karczmie Rzym w Suchej Beskidzkiej FOT. KARCZMA RZYM
Żurek stryszawski - to danie, którym karczma Rzym z Suchej Beskidzkiej zaprasza na "Karnawał smaków". Dziś i jutro w słynnej karczmie, w której niegdyś targu dobijali Twardowski i Mefistofeles, strudzeni wędrowcy ugoszczeni zostaną staropolskim jadłem. Karnawał, podczas którego można poznać m.in. smaki kuchni miejskiej, trwa do 9 lutego.

Tajemnice żurku stryszawskiego będzie można poznać dzisiaj i jutro w karczmie Rzym w Suchej Beskidzkiej FOT. KARCZMA RZYM

"Jedzą, piją, lulki palą,/ Tańce, hulanka, swawola;/ Ledwie karczmy nie rozwalą,/ Cha cha, chi chi, hejza, hola!" - tak Adam Mickiewicz w "Pani Twardowskiej" opisywał dzień powszedni karczmy. Czy tak będzie w weekend? O tym przekonają się wszyscy, którzy wybiorą się do "Rzymu" posmakować szatańskich potraw. - Będą degustacje dań staropolskich i podbeskidzkich, koncerty, targi sztuki ludowej, a także opowieści o tym, jak żywili się nasi przodkowie - zachęcają gospodarze karczmy Rzym.

Na "Polskie doskonałe" dziś także zapraszają szefowie restauracji Milk & Co - Stanisław Bobowski i Miłosz Kowalski - w krakowskim Radissonie. - Będzie wędzony karp zatorski, pasztet z zająca, kaczka pieczona z jabłkami, terrina z gęsi, lokalne wędliny, a także świetne polskie sery zagrodowe - zachęca Miłosz Kowalski. Spróbować będzie można również... forszmaku, prozioków, parzybrody, a także ślepych ryb z myrdyrdą.

Sandacz z kaszą gryczaną na pieczonych warzywach - to z kolei danie, którym kusi krakowska Andromeda z hotelu Galaxy. Warto pamiętać i o tym, że 4 lutego w restauracji tej odbędzie się Cooking Class. Lekcję gotowania poprowadzi szef kuchni - Tomasz Dziura. Spotkanie rozpocznie się od poczęstunku regionalnymi przekąskami, a także degustacją polskich trunków. Potem szef kuchni zaprosi do swojego królestwa, zdradzając tajniki przyrządzania regionalnych dań. - Lekcja zakończy się wspólną kolacją z... przyrządzonych przez uczestników potraw - mówi Tomasz Dziura.

W restauracji Ancora możemy w tym czasie liczyć na kiełbaskę z podwędzanego pstrąga, Gościnna Chata zaprasza na pieczeń z barana, Biała Róża oferuje pierogi z kiszką z Podstolic, Panorama Balice - jagnięcinę na żentycy, Pod Złotą Pipą - pierś z kaczki, a Vanilla Sky w Niebieski Art Hotel & Spa - udko z kaczki. - Będą też lekkie dania kuchni polskiej, oczywiście z wykorzystaniem regionalnych składników - zapewnia szef tej ostatniej.

Restauracja pod Aniołami ugości "krakowskim świniobiciem zaprezentowanym według dawnego smaku i sposobu wędzenia". Tajniki wytwarzania serów zdradzą gospodarze Serowarni Magdalenka w Gołczy. - Wszystkie nasze produkty wytwarzane są według starych receptur - zapewniają jej właściciele.

Wielu zapewne wybierze się też do podkrakowskiego Dworu Sieraków, choćby sprawdzić, jak wygląda Winny Piątek. - Będziemy poznawać smak polskich... miodów pitnych - podkreślają gospodarze Dworu. Ma być również uczta, przygotowana na wzór tych, które opisywał Sienkiewicz w "Trylogii"... "Plastry pieczonej piersi kaczej w towarzystwie selera naciowego i orzechów, Trójniak" - to przystawka zimna. Na ciepłą złożą się wątroba cielęca z karmelizowaną cebulą w miodzie pitnym oraz Czwórniak. Daniem głównym będzie sum marynowany w miodzie pitnym podany z racuchem ziemniaczanym oraz marchewką z imbirem, a do tego Czwórniak. Na deser zaś otrzymamy ciasto ucierane z jabłkami i Dwójniak.

Podczas "Karnawału smaków" można będzie także zaopatrzyć się w małopolskie produkty regionalne, o co zadbają Fundacja Partnerstwo dla Środowiska i BAL.

- Wszyscy, którzy wyruszą szlakiem "Karnawału smaków", będą mieli okazję dowiedzieć się, jak bogata była niegdyś kuchnia naszych przodków - zapewnia Anna Jędrocha, szefowa Krakowskiej Izby Turystyki. - Chcemy promować kuchnię miejską i zdrową polską żywność - dodaje.

Plebiscyt na najlepszą potrawę trwa do 9 lutego. Głosować można za pośrednictwem SMS Premium na numer 72355 w treści wpisując: POTRAWA. po kropce wpisując numer wybranego kandydata. Koszt wysłania SMS-a wynosi 2,46 zł z VAT. Jeden wysłany SMS to 10 punktów w plebiscycie na daną kandydaturę. Uczestnik plebiscytu może oddać dowolną liczbę głosów.

Głosowanie odbywać się będzie także za pośrednictwem serwisu internetowego krakow.naszemiasto.pl, także do 9 lutego. Uczestnicy muszą zalogować się na swoje konto w serwisie naszemiasto.pl, klikając w przycisk "Głosuj za" oddadzą głos na wskazaną potrawę. Jedno kliknięcie to 1 głos. Dzienny limit oddanych głosów (kliknięć) wynosi 5 głosów z jednego konta uczestnika.

Która potrawa przygotowana na ,,Karnawał smaków", spodoba się naszym Czytelnikom? Na to pytanie odpowiedzą nam wyniki plebiscytu. (DMA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski