Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwalczyć gorączkę

Redakcja
   Nie zawsze korzystne

   Nie zawsze zwalczanie gorączki u dorosłych jest korzystne. Wręcz przeciwnie - tak jak ból, jest ona wyrazem pewnej patologii. Znakiem, który należy umiejętnie czytać.
   Powszechne stosowanie środków przeciwbólowo-przeciwgorączkowych, notabene szkodliwych, m.in. na śluzówkę żołądka, zwykle powoduje, że mierzona temperatura jest bezwartościową informacją dla lekarza. Aby prawidłowo zdiagnozować chorobę, lekarz potrzebuje ocenić krzywą gorączkową - ważne jest jej narastanie, spadki, długość utrzymywania się oraz wysokość. Przy używaniu leków dochodzi czasem do pomyłek diagnostycznych, szczególnie jeśli inne objawy są miernie wyrażone.
   Ponadto wyższa temperatura aktywuje układ immunologiczny, gdyż będąc sygnałem zaburzenia homeostazy, informuje jednocześnie organizm, że należy zacząć się bronić. Już przy ok. 37 st. C następuje stymulacja limfocytów T i B przez cytokinę IL-1. Przy 38,5 st. C wzrasta transformacja limfocytów itd.
   Owszem, są stany, w których należy bezwzględnie obniżać gorączkę. Przede wszystkim u dzieci, ze względu na ryzyko drgawek gorączkowych, będących niebezpiecznie na pograniczu z pogotowiem padaczkowym. W czasie podwyższonej temperatury następuje wzrost przemiany materii i wzrost częstości oddechów; przyspieszeniu ulega akcja serca, szybciej rozkładają się tłuszcze, następuje większe zużycie białka i tlenu. Dlatego u osób z niewydolnością serca gorączka może doprowadzić do incydentu wieńcowego. Temperaturę należy również obniżyć u osoby wyniszczonej, odwodnionej, z chorobą układu oddechowego. Wreszcie zawsze obniżymy gorączkę u osoby z zapaleniem mózgu czy centralnego systemu nerwowego w ogóle.
   Należy pamiętać, że oprócz środków farmakologicznych, istnieją jeszcze fizyczne sposoby obniżania temperatury, m.in. okłady z lodu, kąpiele chłodzące itd. Na pewno nie zaszkodzą, jeśli nie są zbyt drastyczne; kąpiel chłodząca dziecka ma być zawsze tylko o 1 st. C niższa od temperatury jego ciała. Przy skrajnie wysokich temperaturach (większych od 41 st. C), należy szybko obniżyć temperaturę najpierw przez chłodzącą kąpiel - do 39,5 st. C - a potem stosować leki.
Dorota Łucja Jarczewska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski